Cinsel Problemler

Ağrılı Cinsel İlişki

Ağrılı Cinsel İlişki

Kadınlarda sık görülen sorunlarından birisi de ağrılı cinsel ilişki yani “disparoni” problemidir.

Cinsel ilişkde kasılma ile kendisini gösteren vajinismus sorunu kendisini değişik şekillerde görülebilir:

– Pek çok vajinismus hastası cinsel ilişki sırasında kendisini kastığından habersizdir. Yani kendisini kasma eylemini kontrol dışı (refleks) olarak yapmaktadır. Bazıları ise kastığının farkındadır, ancak bunu önleyemez. Bu şekilde ilişki sırasında fazlaca ağrı ve acı yaşanır.

– Bazı vajinismus hastalarında ise hiçbir ilişki denemesi bile yapılamadığından dolayı ağrı, acı problemi ortaya çıkmaz. Yani deneme olamadığından ötürü ağrı da yoktur. Bu vajinismusun daha ileri bir formudur.

Vajinismus çiftlerinin çoğu cinsel ilişkide ön sevişme kısmından son derece zevk almakta, sorun yalnızca cinsel birleşme anı geldiğinde ortaya çıkmaktadır. İlişki sırasında elle veya bacakla eşi itme de sık görülen bir durumdur.

Bir Hastamızdan:

Evlilik öncesi 3 yıllık birlikteliğimiz sırasında tam birliktelik dışında yaptığımız cinsel ilişkide eşim ve ben oldukça keyif alıyorduk, şu anda da tam birleşme noktasına gelene kadar durum aynı. Ancak ne zaman ki eşim vajinaya girmek istesin ben kasılarak onu kollarımla itiyorum. Ağrı vb. bir durum hissetmeksizin gerçekleşen bir durum. Neden yaptığımı ve kendimi kastığımı bilemiyorum ama içimde azıcık bir korku olduğunu hissediyorum. Bahsettiğim sorun vajinismus mudur? Ne önerirsiniz? Sizce sorun olarak algılamak için henüz erken mi?

Bazı hastalarda ise ilişkide kasılmaya bağlı olarak ağrı, acı hissi ortaya çıkmaktadır:

Süleyman bey merhaba sitenizi inceledim ve size bi kaç bişey sormak istiyorum. 1 aylık evliyim ve biz hala tam olarak eşimle ilişkiye giremedik. Her seferinde başı güzel güzel giderken sonu kötü bitiyo ve ağlamaya başlıyorum, canım acıyo ve ağrım oluyor bazen o aşamaya bile gelemiyoruz  ve bu şekilde ilişkiye girmekten de soğuyorum. Vajinusmus hastalığını inceledim ve bendede olduğunu düşünüyorum bu yaşadıklarımın vajinusmus hastalığının belirtileri midir? Yardımcı olursanız sevinirim…

Başka bir hastamız:

mrb. Ben size uşak dan yazıyorum,25 yaşında çalışan bir bayanım.size birşeyler sormak istiyorum.ben,6 aylık evli bir bayanım ama vajinismus sorunum var,eşimle tam olarak beraber olamadık,penisinin tamamı  vajinama girmiyor,azbişey giriyor ve çok ağrım oluyor.çok korkuyorum,artık,eşimle beraber olmak,bebek sahibi olmak istiyorum.eşimin de,benim de sabrımız kalmadı artık,birbirimize karşı kırıcı olmaya başladık,kimseyle paylaşamıyoruz bu sorunumuzu,ne olursunuz bize  yardımcı olun,delirmek üzereyim.gerekirse ankaraya gelip size tedavi olmak istiyorum,ne olur yardımcı olun bana.bir cevap verirseniz çok mutlu olurum.

Başka bir hastamız sorununu paylaşıyor:

vajinusmus sorunum olduğunu düşündüren birtakım belirtilerim vardı, ilişki sırasında korkup, panikleyip partnerimi itekleyip ilişkiye girmesine izin vermiyordum ve çok büyük bir korku kaplıyordu içimi. bi müddet sonra partneriminde çabaları ve benimle ilgilenmesiyle, cinsel birleşim yaşamaya başladık. ancak bu seferde ilişki sırasında ve sonrasında kasık ve vajina içinde ağrı ve acı duymaya başladım. doktora gittiğimde herhangi bir sorun olmadığını söyledi. sorunun psikolojik tarafını partnerimin telkinleri ve rahatlatıcı konuşmalarıyla atlattığımı düşünüyorum ama bu fiziki ağrıya bir anlam veremiyorum. şimdi benim sorunum vajinusmus mu yoksa başka bir şey mi. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

Zamanla cinsel ağrı sorunu cinsel ilişki sıklığının azalmasına, bu da cinsel isteksizlik sorununa neden olabilir. Cinsel isteksizlik evliliklerde önemli boşanma nedenleri arasındadır.

Bu sorunu yaşayan bir hastamızdan:

selam hocam ben 6 yıllık evliyim ve eşimle beraber olamıyorum çok aşırı canım acıyor.
İlişki sırasında sanki rahim yoluma doğru yaralar varda ağrıyor gibi, ve artık zevk suyu denen şeyde gelmiyor eşimle ayrılma noktasına geldik, bana yardımcı olursanız sevinirim. Ben evlenince gerdek gecesi iç kanama geçirdim, hastanede bana vajinamın dar olduğunu söylediler. 2 çocuk sahibi oldum, ama bir türlü düzelemedim; aksine daha da kötüleştim, cinsel isteksizlik başladı. Ne yapmalıyım, nasıl bir yol izlemeliyim, lütfen bana yardımcı olun. Sizi eskişehirdeki evlilik terapisi için gittiğim psikoloğum önerdi.

Bazı durumlarda cinsel birleşme kısmi olarak gerçekleşmektedir. Kadın kendisini kastığından dolayı penisin tamamını vajen içine alamaz. Ancak bu tür durumlarda gebelik olasılığı da vardır.

Bu sorunu yaşayan bir hastamız:

merhaba,10yıllık evli bir çiftiz.8 yaşında bir çocuğum var.evlendiğimiz ilk günden beri cinsel ilişkide problem yaşadık.eşimin penisi belirli bir yere kadar giriyor sonrasında canım yanıyor.jinekologa gittim bir pr yok dediler. bir kremle ilişkiye girmeye başladık.çok nadir zamanlarda kremsiz ilişkiye girebiliyoruz.bu sorunu halletmek için  ne yapabilirim.cinsel ilşkiyi sevmez hale geldim.istanbul da oturuyorum.bu konuyu kimseye anlatamıyorum. bir çıkmaz döngüdeyim. neler önerirsiniz. ne yapabilirim.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Vajinismus hastalarının pek çoğunda ön sevişme normal ve haz doludur. Ancak sorun cinsel birleşme anı geldiğinde istemsiz bir kasılma ile kendisini gösterir. Bu dönemde korkuya bağlı vajinal ıslaklık da aniden sona erer.

Bir hastamızdan:

merhaba ben sibel size bi sorunumu anlatmak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim. 5aylık evliyim eşimle çok severek evlendik ama cinsel ilişkide sorun yaşıyoruz.  İkimizde de isteksizlik falan yok, her şey çok iyi. Ama iş cinsel birleşmeye geldiğinde eşimin penisi vajinamdan kesinlikle girmiyo ben kendimi çok mu kasıyorum acaba sadece ucu giriyor ve çok ağrı hissediyorum tamamen girmesi imkansızmış gibi hissediyorum. O andaki heyecanımla birlikte kurulukda oluşuyo eşimi mutsuz etmek istemiyorum düzenli bir cinsel yaşamımız olsun istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim mailimi hemen cvplayabilirmisiniz

Vajinismus hastaların pek çoğunda cinsel ilişkide ağrıdan çok, “acı hissedilme kaygısı” yatmaktadır.

Bu sorunu yaşayan bir hastamız:

Konya’da ikamet etmekte ve yaklaşık 1 aylık evliyim. Eşim ile birlikte denemiş olduğumuz cinsel ilişkimizde sitenizden okuduğum bilgiler ve yapmış olduğum web üzerinden araştırmalarımda, vajinismus rahatsızlığı olabileceğini  düşünmekteyim. Yani cinsel ilişkimizde başarısız olmaktayız ve kızlık zarı ve penisin girmesinden eşim, büyük ağrı hissedeceği düşüncesi yer almakta ve bu daha olmadan kendisini istem dışı kasarak kaçmaktadır.
 
Eşim ve ben üniversite mezunuyuz. Evlilik öncesi 6 yıllık bir flört dönemimiz oldu ve eşimin ailesi tarafından baskı yapacak şartta yetişmemiştir. İlişki olarak, kızlık zarının yırtılmasının kendisine çok acı vereceğini ve evlilik sonrası yaşamış olduğumuz cinsel deneyimlerimizden, daha ilişkiye girmeden acı hissettiği ve kendisini istem dışı kasmaktadır. Yani sonuç olarak başaramadık.
 
Bu arada eşim ve benim her hangi bir ruhsal açıdan problemimiz yoktur, biz birbirimizi severek evlenen bir çiftiz. Eşim de bunun olmasını istemektedir.
 
Bu sebep ile lütfen aşağıda belirttiğim sorulara cevap vermeniz halinde sizler ile irtibat kuracağımızı eşim ile görüştükten sonra karar vereceğiz.
 
1 – Tedavisi mevcut mudur ve eğer mevcut ise Tedavinin süresi ne kadardır? Konya’da ikamet ettiğimiz ve her ikimiz de çalıştığımız için ulaşım sorunu olacaktır. Hafta sonraları gelmemiz mümkün müdür?
2 – Başarı sonucu nedir?
3 – Eşimin özel sağlık sigortası mevcuttur ve bu kapsamda özel sağlık sigortasından tedavi masrafları karşılanabilmekte midir?

2002 yılından itibaren Ankara’da faaliyet veren vajinismus tanı ve tedavi müessesemizde bu güne dek 8000’den fazla hasta, % 100 tedavi başarısı ile çözüme kavuşmuştur. Vajinismus tedavisi için uyguladığımız yöntemler bilimsel tedavi metodlarından oluşmakta olup, çalışmalarımız değişik ulusal ve uluslar arası kongrelerde sunulmaktadır.

Müessesemizde vajinismus hastaları için ortalama tedavi uzunluğu da 3 gündür. Vajinismus tedavisi için üst üste her gün gelme olanağınız yoksa iki hafta sonu şeklinde git – gel yapabilirsiniz. Tedavi başarısı değişmeyecektir.

Vajinismus tedavisi için özel sağlık sigortalarının tamamı maalesef sigorta şirketleri tarafından kapsama dışı tutulmaktadır. Özel sağlık sigortanızı veya SGK kurumunuzu tedavi için maalesef kullanamıyorsunuz. Yine de vajinismus tedavisi ücretlerinde ve ödemelerde size yardımcı oluruz, merak etmeyin.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz