Kızlık Zarı ve Vajina

Anatomik Engeller Vajinismus Sebebi Olabilir Mi?

Anatomik Engeller Vajinismus Sebebi Olabilir Mi?

Vajinismus nedenleri arasında psikolojik ve yapısal nedeneler bulunmaktadır.

Vajinismus, %90 oranında psikolojik, %10 oranında ise doğuştan gelen (anatomik) veya sonradan kazanılan (jinekolojik) problemlere bağlı olarak gelişebilir.

Psikolojik nedenlerin arasında ilk cinsel ilişki ile ilgili korkular, bu konuda daha önceden alınan yanlış ve abartılı mesajlar, korumacı – kollamacı yetiştirme tarzı, önceden yaşanan taciz, tecavüz, ensest gibi talihsiz olaylar, katı dini / ahlaki kurallar ve gelenekçi ailenin yetiştirme tazına dayalı faktörler yer almaktadır.

Doğuştan gelen anatomik engeller arasında ise kızlık zarı, vajina ve dış genitalya ile ilgili anatomik engeller yer alır. Jinekolojik sorunlar arasında da vajinitler (vajinal enfeksiyonlar), deri hastalıkları, endometriosis hastalığı, bartholin absesi ve genital enfeksiyonlar sayılabilir.

Pek çok vajinismus hastasının, gittiği jinekolog doktor tarafından kızlık zarı gereksiz yere alınmaktadır. Kızlık zarının kalın, yüksek kenarlı ve sert oluşu cinsel ilişkiye engel olabilir, ancak bu durum son derece nadirdir. Bizim çalışmalarımıza göre her 20 vajinismus hastasının 1 ‘inde böyle bir sorun mevcuttur.

Diğer taraftan vajinası dar olduğu gerekçesi ise vajina genişletme ameliyatı önerilen hastaların sayısı da oldukça fazladır. Tüm bu cerrahi işlemler gereksiz şekilde yapıldığında çiftlerde maddi manevi kayıplara neden olmakta, umutsuzlukları ve karamsarlıkları arttırmakta, daha sonraki aşamalarda tedaviye olan inancı da azaltmaktadır.

İşte bir hastamızın öyküsü:

Adım Betül.28 yaşında bir öğretmenim. Eşimle 4 yıllık bir beraberlikten sonra evlendik.
Evleneli neredeyse 14 ay oluyor. Problemimiz ilişkiye giremeyişimiz.. Eşimin penisi vajinama 2 ya da 3 cm giriyor fakat nedense ilerleyemiyoruz. Çok fazla ağrı ve yanma oluyor. Ben ilişkiyi reddetmiyorum ya da çekilmiyorum ama bir engel var sanki. Bu nedenden dolayı üç kere jinekolog doktora gittik, ortak görüşleri vajinamın kalın ve etli olduğu yönündeydi. Bu da ilişkiyi zorlaştırıyormuş ve basit bir operasyonla gideriliyormuş. Bizde bir özel hastanede 3 ay önce böyle bir operasyonu yaptırdık, ancak sonuçta hiçbir şey değişmedi. Hatta daha da kötü oldum diyebilirim. Şimdi de sizden vajinismus tedavisi almak istiyorum. Buradaki doktorlara hiçbir inancım kalmadı. Sizden nasıl randevu alabilirim? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim…

Bir başka hastamızdan:

MRB SULEYMAN BEY BENIM ESIMDE VAJİNİSMUS VAR DOKTORA GITTIK GECEN YAZ EVLENDIK EVLENDIGIMIZDE ILISKIYE GIREMEDIK DOKTORA GITTIK KIZLIK ZARI KALIN DEDILER KUCUK BI AMELIYAT YAPTILAR. BI HAFTA SONRA DENEDIK YINE OLMADI YINE GITTIK BU SEFER VAJİNİSMUS DEDILER, PSIKOLAGA GONDERDILER, PSIKOLOG ESIM YURT DISINDA OLDUGU ICIN YILBASI TATILINE GELDI VE SU AN YANIMDA, ZAMANIMIZDA KISITLI SIZE GELSEK BIZI KAC GUNDE TEDAVI EDERSINIZ? VE FIYATI NE OLUR ESIMIN AZ GUNU KALDI BIZ ORAYA GELMEK ISTIYORUZ AMA ZAMANIZMIZ AZ KALDI SIZDEN ACELE CVB BEKLIYORUM? VE SUNUDA SOYLEYIM ESIM ARTIK DOKTORA GITMEK ISTEMIYOR ONU BU ISE RAZI EDEMIYORUM SIZDEN ACIL CVB BEKLIYORUM? EGER 7-8 GUNDE TEDAVI OLURSA GELICEZ. BUTUN MASRAFLARIDA YAZARSANIZ SEVINIRIM ONA GORE GELICEZ ORAYA…

Vajinismus sorunu çok nadiren kızlık zarındaki doğuştan gelen yapısal (anatomik) engellere bağlıdır. Çoğunlukla yapılan kızlık zarı ameliyatları yani kızlık zarının alınması veya kesilmesi gereksizdir, başarı sağlamaz. Vajinismus sorununda rutin olarak kızlık zarının alınması ameliyatları bu nedenle önerilmemektedir. Cinsel terapi için vakit ayırarak müessesemize gelmenizi öneririm. Ancak öncelikle eşinizle konuşmalı ve onu ikna etmelisiniz.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz