Eş Faktörü

Aşırı Hoşgörülü Vajinismus Eşleri

Vajinismus bir çift problemidir. Bazen erkek eşin karakter yapısı kadındaki sorunun pekişmesine, güçlenmesine neden olabilir. Bu nedenle vajinismus eşinin gerektiği zamanlarda daha otoriter bir yapı sergilemesi gerekebilir. Ancak ilişkilerdeki dengeler iyi kurulmalı, eş asla sert, küçümseyici, aşağılayıcı, rencide edici bir tavır sergilememelidir. Hele fiziksel şiddet asla uygulanmamalıdır.

Vajinismus eşlerinin ortak özelliği: Aşırı Hoşgörü
Vajinismus eşlerinin ortak yönlerinden birisi de kadınlarına karşı normalden fazla hoşgörülü olmalarıdır. Bu da aslında tedaviyi ertelemedeki en büyük nedenler arasındadır. Eşlerin “ben seni her halinle seviyorum, bizim için cinsellik olsa da olur, olmasa da, yeter ki sen üzülme, gerekirse çocuk için tüp bebek yaptırırız” şeklindeki yaklaşımları yanlıştır. Erkek eş biraz da otoriter olmalı ve tedavi konusunda eşiyle net bir şekilde konuşup artık bu sorunla yaşayamayacaklarını, bir an önce tedaviye başlamaları gerektiğini, aksi halde evlilikle ilgili olumsuz sonuçların ortaya çıkabileceğini paylaşmalıdır.

İşte “aşırı hoşgörü” sahibi kişilerin eşlerinden gelen bazı e postalar:

Merhaba, ben eylül 2006 de evlendim. yaklaşık 6 senelik evliyim ama hala eşimle cinsel ilişkiye giremedim. Vajinismus hastasıyım ve aşamıyorum. Eşim bu konuda çok anlayışlı hiç bir şekilde zorlamıyor daha çok üstüme titriyor, beni anlıyor anlayışla karşılıyor, ama ben bu sorunu aşmak istiyorum ne yapmam gerekiyor. Antalyada oturuyorum, Antalyada ofisiniz var mı, yardımcı olursanız sevinirim… iyi çalışmalar…

Bir başka hastadan:

merhabalar, ben meral, 28 yaşındayım, muşta oturuyorum, 5 yıllık evliyim ve hala eşimle ilişkiye giremedim. ne yapacağımı bilemiyorum.. eşim çok anlayışlı ama her insanında bir sabrı var.. bir gün eşimin sabrının taşacağını düşünmekten kafayı yiyeceğim.. eşimi çok seviyorum her konuda çok iyi anlaşıyoruz ancak cinsel ilişkiye gireceğimiz anda ben kendimi kasıyorrum 5 yıldır bu böyle.. eşimin tedavi için pasif kalması beni öldürüyor. Artık yeri geliyo hiç deneyemiyoruz bile.. çünkü eşim ben istemedikten sonra asla bu tür tekliflerde bulunmuyor ve ben bunu farkındayım buda beni oldukça üzüyor.. en kötüsü de bu durumumuzu kimseye anlatamamız.. şimdiye kadar hiç ilişkiye giremedik.. evliliğimizin ilk aylarında çok kez denedik ama ben korkudan, titremeden dolayı eşim zorlamdı.. ağlamaktan telef oluyorum 5 yıldır. bundan dolayı çok mutsuzum. tedavi ile ilgili verdiğiniz konuları okudum birazda olsa ümit etmek istiyorum ama bende ümit edecek hal akıl fikir kalmadı.. sonumuzun ne olacağı beni çok ürkütüyor.. tedavi ile ilgili daha dataylı bilgi veriseniz çok sevinirim. Sizi telefonunuzdan aramak isterdim fakat bu konuda çok hassasım istemeyerek… bana bilgi vermenizi önemle rica ediyorum ki eşime daha detaylı bilgi verebileyim…inanın beni çok mutlu edersiniz…. yardımlarınıza muhtacım. inşallah en kısa sürede tedavi için size geleceğiz. inanın çok zor durumdayım :((

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz