Toplumsal Yönü

Vajinismus Psikolojik Rahatsızlıklara Yol Açar

Vajinismus Psikolojik Rahatsızlıklara Yol Açar

Vajinismus sorunu tam olarak çözülemediği zamanlarda kadınlarda pek çok psikolojik problem de ortaya çıkmaktadır. Sorun zamanla büyümekte ve kadınlarda:
– Öz güven eksikliği,
– Mutsuzluk,
– Unutkanlık,
– Konsantrasyonu toplayamama,
– Depresyon,
– Takıntı hastalığı,
– Sosyal fobi (sosyal alanlardan kaçınma),
– Agresif tepkiler (öfke patlamaları)
sık olarak görülen psikolojik sorunlardır. Kadınların bir kısmında eşinin aldattığı düşüncesi ile paronoya (şüphecilik) sorunu da oluşabilir.

Kadındaki bu psikolojik rahatsızlıklar erkeği de etkilemekte, erkek eşlerde de pek çok sorunlar yol açmaktadır. Zamanla büyüyen evlilik sorunlarının ortaya çıkması da kaçınılmaz olmaktadır.

Bir hastamızdan:

2 Yillik evli olmama ragmen hala esimle cinsel iliskiye giremedik. Bu konuda arastirma yaparken, internetde vajinismus hakkina bilgi aldim.
Vajinismus belirtilerinin bir cogu benim durumumu anlatiyor. Ornegin bulanti, asiri titizlik, elleri sikca yikama, korku, depresyon, sosyal hayattan uzak durma gibi psikolojik rahatsizliklarim olutsu ve en onemlisi kendime guvenim hic kalmadi.

Ben Hollandada yasiyorum, burada bazi tedaviler ve bir kerede ameliyat gecirdim, ama malesef hic bir yardimi olmadi. Zaten buradaki doktorlar bu konuda tecrubeli degiller. 2 yildir bir boslukda yasiyormus gibiyim, gecen gun internetde ‘cinsel iliskiden korkma’ ararken, hemen hemen butun linklerde vajinismus yaziyordu. Umarim benim sorunumda gercekten vajinismusdur, bana bu konuda yardimci olabilirmisiniz? Eger bu mumkunse is yerimden izin almayi dusunuyorum ve tedavi olmak isterim.

 

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz