Vajinismus Sorunu

Cinsel İlişkide Acı – Disparoni

Cinsel İlişkide Acı - Disparoni

Vajinismus hastalarının bir kısmında acı hissi çok fazladır. Aslında cinsel ilişki sırasında acı hissetme “disparoni” olarak bilinir. Disparoni önemli bir cinsel problemdir. Disparoni psikolojik sorunlardan çok jinekolojik nedenlere (%70 oranında) bağlıdır. O yüzden kesin tanı için öncelikle bir jinekolog muayenesi şarttır.

Cinsel ilişkide ağrı neye bağlıdır?
Disparoni (cinsel ilişki ağrısı) vajinanın girişinde ve jinekolojik bazı sorunlara bağlıysa bu nedenler:
– Vulvar Vestibulitis (Vulvar Vestibulit Sendrom – VVS)
– Vajinal ve vulvar enfeksiyonlar
– Kızlık zarının kalın, sert ve yüksek kenarlı olması
– Doğuştan vajinanın küçük ve dar oluşu

Eğer cinsel ilişki ağrısı derinlerde hissedilirse jinekolojik nedenler:
– Endometriosis hastalığı
– Myomlar
– Yumurtalık kistleri olabilir.

Disparoni (cinsel ilişki ağrısı) psikolojik olarak da gelişebilir. Bunlar:
Vajinismus
– Eşle ilgili evlilik sorunları, ilişkide güvensizlik, eşe karşı öfke, kin hissetme
– Vajinal kuruluk (Psikolojik veya organik sebeplere bağlı olabilir)

Cinsel ilişkide vajinanın istemsiz kasılmasının nedeni psikolojik olarak kaygı ve korkulara bağlı ise sorun vajinismustur. Vajinismus hastalarımızın bir kısmı cinsel ilişkide acı hissetme korkusundan dolayı ilişkiyi hiç deneyemezken, bazıları da cinsel ilişkide eşlerine izin verirler, ancak kendilerini aşırı kastıklarından dolayı ilişki sırasında aşırı derecede acı hissederler.

Cinsel ilişkide acı yaşayanlar öncelikle jinekolojik muayeneden geçmelidirler…
Cinsel ilişkide acı, ağrı, yanma, batma gibi sorunlar yaşayanların öncelikle bir jinekolog tarafından jinekolojik muayeneden geçmelerini öneririz. Cinsel ilişkide acı, ağrı probleminin jinekolojik mi, yoksa psikolojik mi olduğu ayırt edilmeli ve tedavi bağlı olduğu nedene göre yapılmalıdır.

Tam teşhis konulmaksızın başlanılan tedavilerde sorun giderilemez. Örneğin cinsel ilişkide ağrı sorunu vulvar vestibulit sendroma (vulvar vestibulitis’e) bağlıysa, çözüm cerrahi olarak yapılan “parsiyel vestibulektomi” operasyonudur. Bu sorunu yaşayıp da gereksiz yere aylarca psikoterapi gören hastalar mevcuttur.

Diğer taraftan psikolojik kaygılara bağlı ilişki sırasında kasılması olan ve cinsel ilişkide ağrı yaşayan bir hastanın kızlık zarını çıkartmak kâr değil zarar verir.

Cinsel ilişkide ağrı sorunu yaşayan bazı hastalarımızdan örnekler:

Merhabalar Süleyman Bey,
Benim 5-6 aydan beri bir sorunum var ve 2 farklı doktora gittim, ancak hiçbir şekilde sorun bulunamadı ve düzeltilemedi doğal olarak… Partnerim ve ben, bu sorun yeni başladığında bir iki cinsel ilişki sonrasında acı duymaya başlıyordum ancak şimdilerde ilk ilişkide bile inanılmaz bir acı duyuyorum, sanki o bölgede bir et fazlalığı var ve engelliyor, kesiliyormuş gibi hissediyorum. Ek olarak, bu sıralar bembeyaz bir akıntı da olmaya başladı cinsel ilişkiye başlarken.. Ayrıca idrarımda da değişik bir koku var yaklaşık bir aydır.
Ben 20 yaşındayım ve yaklaşık 2 senedir cinsel olarak aktifim, partnerim ve ben 9 aydır birlikteyiz ve daha önce hiç böyle bir sorunumuz olmadı. Kayganlaştırıcı kullanmamıza rağmen (doktor önerisi ile) bir düzelme yok ve ilkinde bile acımaya başlaması bizi çok rahatsız etmeye başladı. Doğum kontrol hapı olarak Yazz kullanıyorum ve onun etkisi olacağını düşünerek doktorlara danıştım fakat bununla ilgisi olduğunu düşünmüyorum… Her ne kadar ilaca başlamamdan bir ay sonra bu acı durumu ortaya çıkmış olsa da. Biz araştırırken sizi bulduk ve gelmek istiyoruz bir iki hafta içinde, ancak yine de ben cinsel ilişkide acı sorunumu size anlatmak istedim, en azından sebep olabilecek şeyleri öğrenebilirim diye.
İlginiz için şimdiden teşekkürler, iyi günler dilerim.

Vajinismus sorunu cinsel ilişkide ağrı, acı çekme ile de belirti verebilir. Cinsel ilişkide acı hissi (disparoni) de mutlaka tedavi edilmesi gereken ve evlilik sürecini etkileyen bir problemdir. Çünkü cinsel ilişkinin amacı haz almaktır, acı hissi olduğu sürece de haz azalacak, uyarılma azalacak ve vajinal kuruluk sorunu da ortaya çıkacaktır.

Adana’dan cinsel ilişkide ağrı çeken bir vajinismus hastamızın mektubu:

Ben 2 yıldır evliyim. Allah bağışlasın birde 10 aylık oğlum var. Ama daha yeni kabullendiğim vajinismus rahatsızlığım var. Benimki disparoni grubuna giriyor. İnanılmaz ağrılar yaşıyorum. Eşimi seviyorum biz aşk evliliği yaptık. Ama niye böyle oldu bilmiyorum. Bende karanlık, yalnılık, ölüm, köpek, yükseklik, telefonda konuşma, kamerada konuşma, bazen yabancılarla konuşma gibi saçma fobiler var. Adanada yaşıyorum. Oraya hemen gelemem bi kaç ayı bulur gelmem. Peki o zamana kadar ne yapabilirim. Buarada 2 uzmana muayne oldum fiziksel hiçbir sorunum yok. Şimdiden çok teşekkür diyorum. Numaram xxx

Bazı hastalarımız ise cinsel ilişkide kasılmaya bağlı aşırı derecede acı hissederler. Bu kasılmalar sonucunda ilk cinsel deneyimlerde kanama da fazla olabilir.

Yeni evli olan bir hastamızın mektubu:

Sayın Süleyman Bey,
Öncelikle abuk subuk doktorların elinde telef olmadan sizi bugün keşfetmiş olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Benim sorunum vajinismus ve cinsel ilişkide acı. Eşimle ben 2010 yılında severek 8 yıllık beraberliğimiz sonunda evlendik. Evlenmeden önce tamamen birleşme haricinde çok güzel cinsel haz yaşadık,ön sevişme yaşadık ona karşı bir soğukluğum, hoşuma gitmeyen bir davranışı olmadı. 17 günlük evliliğim süresince eşimle sadece 4 kere cinsel ilişki denememiz oldu fakat hemen hemen hepsi başarısızlıkla sonuçlandı. Adet dönemim düğünüme denk geldi ve 3 gün daha sürdü. Sonra ilk denememizde çok kötü acı, ağrı hissettim ve eşimi engelledim sonra ağlama tuttu beni. O da anlayış gösterdi. 2 deneme de içki, krem denedik ,farklı pozisyonlar da ama olmadı eşim bu sefer üstelemedi. 3. denememizde kendimi gevşetmeye çalıştım ve denemeye karar verdim ağrılı, acılı ve çok kötü bir şekilde eşim içime girebildi fakat ayağa kalktığımda kan bacaklarımdan akıyordu. tuvalete gittim 4-5 sefer kalın tuvalet kağıtlarıyla sildim dolu dolu kan geldi. 2 gün de gelmeye devam etti. Aradan 1 hafta geçti tekrar denedik ama çok acılı oldu yine bir türlü kendimi rahatlatamadım. Acım çok büyüktü. Eşim içime girdi yine kan geldi bu sefer mukoza gibi bir şey de vardı yine kan bacaklarımdan aktı. Ve beni çok kötü ağlama krizi tuttu bir türlü dindiremedim. Resmen sinir krizi ve ağlama nöbeti geçirdim. Hiç bir haz falan hissetmedim sadece bir an önce bitmesini istedim. Anlam veremedim 2. birleşmede de kan gelmesi yine acı hissetmem yine kasılmam normal mi bilemedim. Cinsel ilişkiden çok korkuyorum artık. Eşim de bir daha denemeyeceğini vicdan azabı çektiğini, kendini sorumlu hissettiğini söyledi. Bu normal değil biliyorum. Hem onun için hem benim için. Erken tedavi olmanın önemini hastalarınızın hayat hikayelerini okuyarak anladım. Acı eşiğim çok düşüktür. Sorunum Vajinismus mu yoksa Disparoni mi bilmiyorum. Ancak en kısa sürede  bu sorundan kurtulmak istiyorum. Bana en yakın ne zamana randevu verebilirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Başka bir hastamız cinsel ilişkide ağrı sorunundan ötürü cinsel isteksizlik yaşadığını ifade ediyor:

Süleyman bey merhabalar, Bu günki sabah gazetesindeki haberi okudum ve sizden haberdar oldum. Sizin adresiniz Ankara’da olduğu için mail olarak problemimi aktarmak istedim. 4 aylık evliyim, evliliğimin 3 ayını neredeyse hiçbir cinsellik yaşamadan geçirdim sayılır nedeni ilk günlerde çok ağrılı bir birliktelik oldu demeyeyim azıcık oldu. Sanırım bu durum beni korkuttu birde öteden beri hep bastırılmış duygular aman kızlık önemli vs.. Ama yaşadığım şu idi 35 yaşında evlendim çok zevkli olacağını düşündüğüm ilişki olmadı, korktum hep acı çekeceğiimi düşünerek. Bu durumu bir jinekologla paylaştım küçük bir kız çocuğu gibi herşeyi anlattı eh birazcık yol kattettik. Ama hala o korku var rahat değilim, hiç farklı bir pozisyona giremiyoruz hep aynı ve de kesinlikle zevk almak yok hatta mümkünse hiç bir şey yaşamasam diyorum, eşimden bile uzaklaşıyorum ki eşim çok anlayışlı ve çok düzgün biri. bende onu üzmek istemiyorum neden böyle oldum gittikçe soğudum. Acaba yaşadığım şey vajinusmus problemi mi? anlayamadım yardımlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkürler…

Cinsel ilişkide acı sorunu veya vajinismus çözümlenmediği zaman cinsel ilişkiden uzaklaşmaya ve cinsel isteksizliğe neden olabilir.

Cinsel ilişkide acı olacakmış gibi hissetme, sorunun daha çok psikolojik orijinli olduğunu gösterir. Bu nedenle yapılan jinekolojik muayenede jinekolog doktor tarafından gerçekten acı mı var, yoksa acı olacakmış gibi bir korku mu var ayrımının yapılması önemlidir. Acı olacakmış gibi korkunun olması sorunun vajinismus olacağı yönündedir.

Bu konuda bir vajinismus hastamızın maili:

İnternette araştırma yaparken sizinle karşılaştım. Okuduklarım beni heyecanlandırdı ama size danışmak istediğim bir şey var. Ben hala vajinismus muyum değil miyim onu bile bilmiyorum okuduklarım da kasılmadan dolayı ilişkiye girememe durumu gibi düşünüyorum ama benim durumum biraz farklı gibi, yine de benziyor. 4 aylık evliyim ilişkiye giriyoruz ama ben çok kasıyorum kendimi. Sanki kendi kendime acı çektiriyorum. Eşim çok anlayışlı davranıyor ama ben sanki canım çok yanacak gibi hissediyorum ve kasıyorum bacaklarımı sonra ilişkiye giriyoruz ama ben çok yorgun hissediyorum kendimi 5 dk da bile. Bacaklarım kasmamdan ağrıyor resmen.
Eşim canın mı yanıyor niye böyle acı çekiyor gibisin dediğinde diyecek birşey bulamıyorum hiç zevk almıyorum tek istediğim onun zevk alması oluyor ben canım yanacak diye odaklandığımdan galiba, zevk de alamıyorum bi an önce bitmesini istiyorum.

Bunun bi sorun olduğunun farkındayım çünkü öpmekten bile kaçınmaya başlıyorum sonu oraya gidecek diye… Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

Evet, görüldüğü üzere bu hastamız bir vajinismus hastasıdır. Çünkü cinsel ilişkide acı olacakmış gibi korku yaşamakta ve bunun sonucunda kendisini kasmaktadır. Tedavisi de mutlaka cinsel terapi ile olmalıdır.

Cinsel ilişkide Ağrı Tedavisi Mümkündür…

Cinsel ilişkide  acı sorunu, hayatı etkileyen önemli problemlerden birisidir. Bu problem doğru tedavi tekniği ile kesin olarak çözüme ulaşmaktadır. Cinsel ilişkide ağrı sorunu tedavi edilmediğinde zaman içerisinde cinsel ilişki sıklığında azalma ve cinsel isteksizlik problemlerine dönüşebilmektedir.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz

2 yorum

  • İyi günler ben yeni evliyim eşimle birlikte olmaya çalışıyorum ama korkularımı yenemiyorum tam haz aldığım zamanda yaklaştığı zaman 1 cm kadar bana girdiği zaman çok kötü bir acı hissi duyuyorum ve eşimde korktuğu için bana dokunamıyor bu yüzden korkuyorum acaba acısını nasıl yok edebilirim bu durumdan ikimizde sıkıldık eşimle beraber lütfen yardım

  • merhaba doktor bey ben 20 yasindayim ve partnerimle bugün ikinci birlikteligimizi yasadik acikcasi ilk iliskiye girisimde bile bu kadar canim yanmamisti partinerim icime girdikten sonra cok buyuk bir ağrı duyuyorum ve rahim kaslarimi kasmaya basliyorum ama dedigim gibi 2. birlikteligim ve tam olarak adet öncesi donemdeyim bu normal mi zamanla daha acim azalir mi yoksa 2. de bile hic olmamasi mi gerekiyordu cevabiniza gore hemen bir jinokologa gorunecegim.