Cinsel Problemler

Cinsel İsteksizlik Sorunu Nedir?

Cinsel İsteksizlik Sorunu Nedir?

Cinsel isteksizlik, cinsel ilişkiden haz alamama, cinsel fantezi ve uyarıların eksiliği veya tamamen azlığı ile kendisini gösteren önemli bir cinsel sağlık sorunudur. Vajinismus hastalarında cinsel istek azalması (cinsel isteksizlik) görülmemekle birlikte, zaman içerisinde başarısız ilişki denemeleri sonucunda cinsel isteksizlik gelişebilir (Sonradan oluşan: “Sekonder cinsel isteksizlik”). Burada çoğu kez vajinismus sorunu çözümlendikten sonra cinsel isteksizliğin de bittiğini izlemekteyiz. Bu nedenle vajinismus tedavisi sonrasında cinsel haz tedavileri genellikle gerekmemektedir.

Bazı durumlarda kadınlarda ve erkeklerde vajinismus sorunu olmadan cinsel isteksizlik de görülebilir. Hatta bazı durumlarda bu durum evlenmeden önce de vardır (Önceden varolan: “Primer cinsel isteksizlik”)

Cinsel isteksizlik sorunu daha önceden de varsa tedavisi, vajinismus tedavisine göre daha uzun sürer ve daha çok emek gerektirir.

Cinsel isteksizlik sorunu yaşayan bir hastamızdan:

merhaba,adım nilgün,şuan saat sabahın beşi ve dört senedir ötelediğim büyük bir sorunum için kapınızdayım..dört senelik evliyim,evliliğimin ilk gününden beridir yani ilk ilişkimde dahil,sevişmekten hiç ama hiç hazetmiyorum,ilk zamanlar durumun böyle ilerlediğini ve ileride istek duyacağımı sanmıştım ama olmadı,eşim bana dokunmaya başladığında korkunç bir kasılma tiksinme hissediyorum,içimden onu fırlatıp atmak geliyor üzerimden ama evlilik ilişkimizde sorun yaşamamk için elimden geldiğince bunu hissettirmemeye çalışıyorum,başlarda dayanabiliyordum ama sonra onada hissettirmeme engel olamıyorum.bu güne kadar hiç orgazm olmadım ama o bunu bilmiyor.cinsel zevkin ne olduğunu bilmiyorum.ama girmiyorda değilim,iki aylık bi bebeğimiz var(ki bebk isteyişimiz planlı olduğundan bi muayenehane de nasıl tüp bebk yapılıyosa okadar sevişmekti bizimkisi) hamileliğimin son aylarınıda katarsak 5-6 ay kadardır seks hayatımız yoktu-ki benim için çok huzurlu bi dönemdi.eşimide anlıyorum,hatta ondan önce ben istiyorum muhteşem bi seks hayatımız olması için,eşim çok anlayışlı ama onunda sabrının olduğunun farkındayım,evliliğimiz bile zor durumlara girmeye başladı bunun yüzünden,ha gebeliğim yeni sonlandı hormonlarımdadır diye düşünmeyin eskiden nasılsam şimdide öyleyim..doğumumdan sonra iki denememiz oldu ilkinde çoooook acı çektim(hem ruhsal hem fiziksel oalrak) ikinci deva bile edemedi..çok ama çok çaresizim,nerde olursanız olun gelicem ama lüüüüüüüütfen bana çözümün var gel deyin…ilgilenirseniz ve cevap verirseniz çok minnettar kalırım.şimdiden teşekkürler…

Cinsel ilişkide ağrı sorunu zamanla cinsel isteksizliğe dönüşebilir. Bazen de cinsel isteksizlik sonrasında cinsel ilişki ağrısı ortaya çıkabilir. Cinsel isteksizlik ve cinsel ilişkide ağrı sorunu yaşayan kadınların eşlerinde de erken boşalma ve sertleşme sorunları ortaya çıkabilir.

Eşi cinsel isteksizlik sorunu yaşayan bir hastamızdan:

Eşimle 5 yıldır evliyiz. 3 yaşında bir oğlumuz var, sitenizi okudum eşim tam olarak anladığım kadarıyla vajinusmus değil galiba.. Ama ben size anlatayım kararı ve teşhisi elbette siz bileceksiniz.

5 yıldır evliyz ilk gecemizden beri çok düzenli bir sex hayatımız yok karım cinselliği sevmiyor ve haftada sadece cumartesi günleri yapmamaıza izin veriyor ve yaparken de sürekli canının yandığını, birinin gelebileceğini isteksiz olduğunu söyleyip beni de soğutuyor ve zaman içinde son 7 aydır bende artık cinsel istek kalmadı süreki her konudan kavga ediyoruz tam sevişmeye başladığımızda  mutlaka önce konsanrte olamıyor sonra da beni uzun yapmakla ve bu yüzden canını yakmakla suçluyor artık erken boşalma hastalığına yakalandım. Çünkü 2 dakikaya yaklaşırsam bırakmamaı canının yandığını boşalmamı istiyor yapamazsam veya devam edersem hakaretler başlıyor ve sürekli altta pasif pozisyonda duruyor beni doğru dürüst ne öpüyor ne de  bana dokunuyor söylediğmde dokunmasını istediğimde cinsel sapkın olduğumu düşünüyor ve bir örtü olmadan asla sevişmiyor.

5 yıl olmasına rağmen hala yanımda ışık açıkken soyunamıyor erken boşalma, acı nedeniyle işittiğm kötü sözler beni cinsellıkten soğuttu masturbasyonla yetiniyorum ne yapmalıyım eşim vajinusmus mu cinsel isteksizliği nereden geliyor? Bu arada 8 aydır ayrı yatıyoruz..

Vajinismus sorunu tam olarak tedavi edilemediği takdirde cinsel isteksizlik problemini de beraberinde getirebilir.

Bir hastamızın maili:

Mrb Hocam. İsmim Mehmet. Bizim sorunumuz cinsel isteksizlik. Yaklaşık 10 aydır evliyiz. Evliliğimizin ilk iki ayı cinsel ilişkide bulunamadık. Uzman bir doktora başvurduğumuzda eşimde vajinusmus sorunu olduğunu öğrendik. Gerekli tedavi uygulanarak eşim bu rahatsızlığından kurtuldu. Şu an ilişkiye girebiliyoruz. Ama her ikimizde de ciddi derecede cinsel isteksizlik mevcut. Ayrıca bende zaman zaman sertleşme problemide olmakta. Eşim cinsellikten haz alamamaktan ve hiç  orgazm olamamaktan bir hayli şikayetçi. İlişki öncesi vajnal bölgede sulanmada hemen hemen olmamakta. Hocam bu konuda yardımlarınızı bekliyoruz. İyi çalışmalar. Teşekkürler…

Cinsel isteksizlik sorunu baş gösteren başka bir hastamız:

Merhaba, ben serap 2buçuk senelik evliyim. Evlendiğim gün ilişkiye giremedim.Bacaklarım istem dışı kasılarak ilişkiye girmemi engelledi.Bunun ilk gece korkusu olduğunu düşündüm.Ama hep böyle devam etti.Bir jinekoloğa gittim birkaç jel ve ilaç verdi.Fakat bunları kullandığım halde de aynı kasılmalar oldu.Bende umutsuzluğa kapılıp tedavi olmak için uğraşmadım.2 senedir yarım bir ilişkiye giriyoruz.Bacaklarımı açamadığım için tam olarak birleşme olmuyo.Bu yüzden mi bilmiyorum ama cinsel isteksizlikte beraberinde geldi.Artık eşimle büyük sorunlar yaşıyoruz.Ve ben bu durumdan kurtulmak istiyorum.Görüşleriniz benim için çok önemli.İyi çalışmalar…

Cinsel isteksizlik çözümsüz bir kader değildir!

Modern cinsel terapiler ile müessesemizde cinsel isteksizlik sorununun tedavisi mümkündür.

Cinsel isteksizlik tedavisi için müessesemizde önce bireysel psikoterapi ve daha sonrasında davranışsal – bilişsel cinsel terapiler uygulanmaktadır.  Bireysel psikoterapi kişinin yetişme tarzı ve cinselliğe bakışı ile ilgili durumlarda farklı bir bakış açısı kazandırmayı hedefler, kişiye ruhsal anlamda bir rahatlama ve farkındalık kazandırır. Daha sonrasında uygulanan bilişsel terapiler cinsellikle, genital anatomi, orgazm fizyolojisi ve ilişkilerle ilgili doğru bilgileri size kazandırır, maketler üzerinde anlatılır, kazanılmış yanlış davranışları düzeltilir. Son aşamada uygulanılan davranışsal terapi ise bir takım genital egzersizleri içerir. Cinsel egzersizlerle kişilerin vajina, G noktası ve klitorisini doğru şekilde kullanmaları sağlanır. Ayrıca hastalara bir takım uygulamaları içeren CDler, DVD ve kitaplar verilir. (Biblioterapi)

Gerekli gördüğümüz bazı hastalarımızda tedavilere hipnoz tedavisini (hipnoterapi) de eklemekteyiz. Yine, gerekli durumlarda hap ve jel formlarında medikal ilaç desteği de sağlamaktayız. Tüm bu tedavilerde amaç kişilere yalnıza cinselliği yeniden kazandırmak değil, ruhsal ve bedensel bütünlüğün, ahengin oluşturumasıdır.

Tedavi süresi ortalama 10-15 seans arasında değişmektedir. Hastalar tedavilere ilk iki gün üst üste hergün şeklinde, daha sonra haftada veya iki haftada bir  kez çağrılmaktadır. Seanslar ortalama 45 dakika sürmektedir.

Sağlıklı bir cinsel birliktelik, sağlıklı ve devamlı bir ilişki için temel unsurlardan birisidir.

2002 yılından itibaren cinsel sorunlar nedeni ile tarafımıza başvuran ve tedavi olan 8000’in üzerindeki hastalarımızdan aldığımız geri bildirimlere göre bu tedavilerde kazanım ve hasta memnuniyeti çok fazladır.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz