Tedaviye Başlarken

Vajinismusta Erken Dönemde Tedavi

Vajinismusta Erken Dönemde Tedavi

Vajinismus sorunu yaşayan çiftlerin erken dönemde, geciktirmeden tedavi almalarını öneririz. Çünkü vajinismus problemi zamanla büyüyecek ve çok olumsuz evlilik sonuçlarına yol açabilecek bir cinsel sorundur.

Örneğin; evleneli daha birkaç haftanız olmuş, cinsel ilişkide korku ve kasılmalarınızdan ötürü hiç cinsel ilişkiye girememiş olabilirsiniz. Bu durumda yaşamış olduğunuz bu sorun yalnızca birkaç haftalık bir sorun olayıp, probleminizin kökeni çok daha önceki yıllara dayanmaktadır. Yalnızca evlendiğiniz için önceden mevcut olan ve geçmişten gelen probleminiz aşikâr hale gelmiştir.

Mersin’den bir hastamızdan:

İyi Çalışmalar; Öncelikle adım Saliha 28 yaşındayım Mersin’de yaşamaktayım ve bir aylık evliyim .Benim de sorunum  sanırım  vajinismus , açıkcası böyle bir hastalığın olduğunu kadın doğum uzmanına gitmeden önce bilmiyordum.Evlendiğim ilk günden bu yana bu sorunla karşı karşıyayım eşimle birlikte olamıyorum ilk başlarda tamamen tedirgin olurken 2 hafta geçtikten sonra biraz rahatlama oldu fakat tam olarak bir birleşme yaşanmadı ve bu benim için büyük bir sorun haline gelmeye başladı zaman geçtikçe daha çok sıkıntı yapar oldum kendime . Neden olmuyor herkes yapabilirken neden ben yapamıyorum diye kendime sorup duruyorum ve canımın çok yanmasından korkuyorum . Son zamanlarda 3-4 cm lik birleşme oluyor ama devamı gelmiyor. Vajinismusu tam olarak yenmek için kullanabileceğim bir ilaç var mı? Bir de eşim tedavi için yeterince istekli görünmüyor onu nasıl ikna edebilirim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Vajinismus sorunu yaşayan kadınların çoğunluğu hiçbir şekilde ilişkiye girememişlerdir, yani hâlâ bakirelerdir. Bir kısmı da zor ve ağrılı olarak ilişkiye girebilirler. Diğer bir kısmı da aynı sizdeki gibi kısmi birleşme sağlamaktadırlar. Bunların hepsi aslında vajinismusun ayrı türevleridir. Tedavileri de aynıdır. Sonuçta ortada bir cinsel sorun vardır, bu da hem cinselliği hem de evliliği olumsuz yönde etkilemektedir ve bir an önce tedaviye başlanmalıdır.

Siz durumunuzu evliliğinizin ilk ayında fark edebilmişsiniz. Ancak bu sorunu yıllarca yaşayan, hatta buna rağmen cinsel sorunlarının olmadığını düşünen pek çok çift vardır. Çiftlerin bir kısmı ise problemlerini önemsememekte, görmezden gelmekte ve karşılıklı şekilde problemerini kabul ederek yıllarca yaşamaktadırlar. Zamanla sıkıntılar artmakta ve kadındaki sorun erkeği de olumsuz yönde etkilemektedir.

Vajinismus sorunu zaman kaybedilmeden tedavi gerektiren bir durumdur. Bu yüzden bir an önce harekete geçmenizi ve cinsel terapi almanızı öneririm.

Mucizeler beklemeyin… Vajinismusu yenmek için özel bir ilaç, uyuşturucu bir hap, kayganlaştırıcı jel, uyuşturucu krem, uyku hapı yoktur. Çünkü sorun beyindedir ve çözüm beyne odaklı olmalıdır. Vajinismus tedavisi için öncelikle eşinizi tedaviye ikna etmelisiniz. Eşinizin tedavi için istekli ve sizi destekleyici olması çok önemlidir.

Başka bir vajinismus hastamız da tedavi için bizi arıyor:

Ben henüz 2 haftalık evliyim. Her türlü bilgiye sahip olmama rağmen ( rahat olursam kızlık zarı yırtılmasında acı olmayacağını ve ilişkinin çok kolay olacağı gibi ve anatomik yapı hakkında ) kendimi çok kasmamdan ötürü ilk bir hafta ilişkiye giremedik. Ertesi hafta regl dönemine geldiği için bir hafta kadar ara verdik. Regl dönemi bittiğinde tekrar denedik ve kendimi serbest bırakmak için elimden geleni yapmama rağmen sonuç gene hüsrandı. Eşim gerçekten çok anlayışlı, mutlaka bunun bir şekilde olacağına inanıyor ve beni zorlamak, canımı acıtmak istemiyor.  Şu an vajinusmus hastası mıyım onu da bilmiyorum. Ama okuduklarımdan sanırım kendimi buna inandırdım ve hasta olduğumu düşünüyorum. Bu da haliyle beni olumsuz etkiliyor. Mutlu bir evliliğim olduğu halde kendimi eksik hissediyorum. Evlenmeden önce uzman bir jinekoloğa da muayene oldum, kızlık zarım ve diğer konularda bilgi aldım. Anatomik açıdan hiçbir sorunun olmadığını söyledi.  Kısacası, anlattıklarım hakkında görüşünüzü rica ediyorum. Ve eğer mümkünse ilk muayene ücreti ve paket ücretler hakkında da bilgi sahibi olmak istiyorum. Bu tedaviye karar verip başlayacaksam eğer maddi açıdan da hazır olmalıyım. Ve iş daha sonra eşimi ikna etmekte… Hizmetiniz için teşekkürler.

Vajinismus sorunu cinsel bir korku olarak da tanımlanabilmektedir. Cinsel ilişki korkusuna bağlı olarak kasılma ve tam birleşmenin sağlanamaması halidir. Siz bu sorununuzu 2 haftadır yaşıyor olsanız dahi sorununuz biniçaltında yatmaktadır ve temelleri 3 yaşından itibaren atılmış olabilir. Bunun için erken dönemde, sorun büyümeden öncelikle eşinizi tedavi için ikna etmeniz ve vajinismus tedavisine başlamanız gerekmektedir.

Bir başka vajinismus hastamız:

Süleyman bey merhaba; İnternetten araştırırken sitenize rastladım.Ben 3 aylık evli bir bayanım.Eşimle cinsel birleşmeyi gerçekleştiremedik.Aslında çok gerildiğimi ve korktuğumu zannetmiyorum ama neden bilmiyorum bir türlü olmadı.Konuyla ilgili internetten araştırırken vajinismus hastalığı olabileceğini gördüm.Ve gördümkü bunu erteleyen, çok daha uzun zamana yayan hastalar var.Ve ben öle olmak istemiyorum.

Eğer  ben vajinismus hastalığını yaşıyorsam tedavi süreciyle ilgili sizden bilgi alabilirmiyim? Ne kadar bir zamana ihtiyacımız var? Seans olarak mı kapsıyor yoksa günlük bir tedavimi? ve tahmini olarak tedavi maliyetini ya da seans olarak çalışıyosanız seans maliyetleri hakkında sizden bilgi alabilirmiyim? Yardımlarınıza ihtiyacım var.

Vajinismus sorunu yaşayan hastalarımız ortalama olarak 3 günde sorunlarını yenebilirler. Maliyetler ise ilk seansta yapılacak basit bir değerlendirme sonrasında “paket ücretlendirme” şeklinde yapılmaktadır. Hastlarımıza ücretlendirme ve ödemelerde kolaylıklar sağlıyoruz.

Balayındayken bize ulaşan bir hastamız:

Süleyman bey iyi geceler… yeni evliyim ve şu an balayındayım. eşimle ilişkiye giremiyoruz ve eşim çok yoruluyor benle mücadele etmekten.vajinismus olabilirmiyim diye düşünürken internette inceleyelim nedir bu vajinismus dedik. vajinismusun tanımı benmişim ve eşimle sitenizi gördük…benim gibi olan bi çok yaşanmış hikaye okudum ve inanılmaz duygulandım gözyaşlarımı tutamıyorum..uzun yıllardır evli olup yeni tedavi olanları okuyunca sorunumu asla  ertelemek istemiyorum…eşimle kaybetmek istemediğim güzel zamanların yitip gitmesini istemiyorum…ve yardımınıza ihtiyacım var.. amasyada yaşıyoruz ve devlet memuruyuz. şuan antalyada balayı tatilindeyiz.salı günü tatilimiz bitiyor. çarşamba işe başlıyoruz.bu aralıkta tedavi görmem mümkünmü yada nasıl bi tedavi zamanı oluşturabiliriz..yardımcı olursanız sevinirm…..xxxxx numaram yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler….

Bir başka hastamızdan:

Öncelikle Merhabalar! İnternetteki araştırmam sonucunda size danışmaya ve bilgi almaya karar verdim. Problemimi kısa ve net biçimde anlatayım. 29 Aralık 2010 da 4 senelik flört dönemi geçirdiğim ve çok sevdiğim insanla evlendim. Malesef evliliğimizin 15.günü olmasına rağmen aramızda birleşme gerçekleşemedi. Evlilik hazırlıkları yorgunluk vb…sebeplerden kaynaklanıyor derken 15 gün oldu. Her geçen gün ilerleme kaydediyoruz ama malesef belli bi noktadan ileri gidemiyoruz. Vaginismus araştırması yaptığımda belirtilerinin malsef benimle benzer özellikte olduğunu gördüm.

Eşim çok anlayışı ve kibar acaba kendi kendime yaptığım telkinlerle ve eşimle yaptığımız denemelerle bundan kurtulabilirmiyiz. Vajinismus tedavisi için henüz erken olduğunu biraz daha denememiz gerektiğini düşünüyorum ama bu ne derecede doğru bilemiyorum. Bu durumuda kimseyle paylaşamadığım için bilene danışmak istedim. Bu süreçte ne yapabilirim kendi kendimi rahatlatarak üstesinden gelebilirmiyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Vajinismus sorununun kesin tedavisi ise modern cinsel tedavi yöntemlerinden geçer. Dünyada en sık olarak uygulanan tedavi yöntemleri arasında davranışçı – bilişsel cinsel tedaviler yer alır. Vajinismusu kesin olarak çözecek tedavi yöntemleri bunlardır. Siz bu sorununuzu 15 gündür yaşamanıza rağmen sorunun kökeni çok daha derinlerde yatmaktadır. Bu yüzden eşinizle konuşup, gerekirse onu da ikna ederek bir an önce vajinismus tedavisine başlamanızı öneririm.

Bir hastamızdan:

Doktor bey merhaba, Ben de bir vajinismus hastası olduğumu düşünüyorum. Sitede yazılanlar ve konu üzerine okuduğum kitaplardan öğrendiklerime göre vajinismusum ben de.
Yeni evliyiz. Henüz 19 günlük ama öncesinden de biliyordum böyle bir sorunum olduğunu. Ben çok mutlu bir yuva sahibi olmak ve eşimle kusursuz bir cinsellik de yaşamak istiyorum. Oysa şimdi her gün işten eve giderken ya bugünde denemek isterse naparım nasıl kaçarım, yine acıycak , ya benden soğursa daha başlamadan aramız bozulursa diye kendimi tüketiyorum. Ve cinsel istek dahi duymuyorum. Sanırım aylarca cinsel ilişki yaşamasak yine de isteyeceğimi sanmıyorum. Eşimi ikna etmeye çalışıyorum tedavi için ama ısrarla ücretini ve süresini soruyor. Erkek doktora kesinlikle karşı. Bir erkek seni hiçbir şekilde muayene edemez diyor. Ücret de çok önemli tabi. Biliyorum seanslar ve hastalığın derecesine göre değişir durum ama ortalama bir hasta için süre ve ücret nedir? Kesin çözümü varmıdır? Eşimle birlikte olmayı isteyebilecek miyim? İyi çalışmalar

2003 yılından itibaren vajinismus tedavileri ile ilgili çalışan bir merkeziz.  Erken dönemde tedaviye başlamanız sizin için önemlidir. Çünkü vajinismus sorunu ertelendikçe büyümekte, büyüdükçe de sorunun çözümü zorlaşmaktadır. Bunun için öncelikle eşinizi ikna etmelisiniz. Ayrıca erkek doktordan çekinen hastalarımızın tedavi ve muayeneleri konusunda bayan asistanlarımız yardımcı olmaktadır.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz