Toplumsal Yönü

Flört Dönemi Uzarsa Vajinismus Gelişir mi?

Flört Dönemi Uzarsa Vajinismus Gelişir mi?

Uzun süreli flört dönemi, nişanlılık sürecinin uzun olması vajinismusa zemin hazırlayabilir. Bu yalnızca bizim bir tespitimiz!..

Flört döneminde yaşanan cinsel yakınlaşmalar, geleneksel aile kültürünün verdiği değerlerden ötürü kadının kendisini koruması ve kasması bir alışkanlık haline gelebilir. Bu durum evlilik sürecinde de devam edebilir. Dediğimiz gibi bu yalnızca bizim bir saptamamızdır…

Flört Döneminin Uzaması ile birlikte yapılan araştırmalar ve incelemeler vajinismus gelişir mi? diye soru işaretlerine neden olmaktadır. Ancak inceleme sonuçları gösteriyor ki, vajinismus her birlikteliğin  her safhasında gelişebiliyor, tedavi sürecinin uzatıldığı taktirde de psikolojik problemlere neden olabiliyor.

Artvin’den bir hastamız flört döneminin uzunluğundan bahsediyor:

Eşimle evlenmeden önce 4 yıllık bir flört dönemimiz olmuştu. Flört döneminde gizli gizli kaçamaklar yaşıyorduk. Her seferinde kızlık zarıma zarar gelme korkusundan kendimi çok kastığımı söyleyebilirim. Nihayet geçen yıl ağustosta evlendik. Gerdek gecesini büyük bir umutla bekliyordum. Ama inanamayacağım bir şey gerçekleşti. Eşimi fena halde itmiş ve kendimi bayağı kasmıştım. Şu anda 4 aylık evliliğimize rağmen halen cinsel ilişkiye giremedik. Korkularım da her geçen gün biraz daha artıyor. İsminizi netten pek çok yerde gördüm. Lütfen bana yardımcı olun. Tedaviniz ne kadar sürer??? Serap xxx Artvin

Bir başka hastamızın maili “bu ilişki nasıl gerçekleşecek” :

Süleyman Bey merhaba. Ben Sevinç, Ankara’da yaşıyorum. 26 yaşındayım, 10 aylık evliyim ve eşimle hala birlikte olamadık. Biz on yıl birbirini çok severek çıkan ve evlenen bir çiftiz. Flört dönemimizde sürtünerek tatmin oluyorduk. hiçbir sorun yoktu. ama ilk gece kasılmalara engel olamadım. ön sevişmede hiçbir sorun yaşamıyorum ama birleşme anı geldiğinde eşimi ittim ve kasıldım. çok doktora gittim. sonuç alamadık. bu yüzden de hayal kırıklığımız arttı. parmak egzersizlerinde tek parmakta hiçbir sorun yok ama iki parmakta endişem hala sürüyor. hiçbir kötü anın olmayacağını biliyorum ama birleşmeyi de gerçekleştiremiyorum. bu kasılmalardan ve acıyacak endişesinden, penis vajinaya nasıl girecek endişesinden nasıl kurtulabilirim ? yardım edin lütfen. bu arada artık eşimi itmiyorum. şimdiden teşekkür ederim.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz