Vajinismus ve Gebelik

Gebelikte Vajinismus Tedavisi Olur mu?

Gebelikte Vajinismus Tedavisi Olur mu?

Gebelik vajina içine veya yüzeysel ilişki sırasında dış kısmına atılan spermlerin yüzme hareketi ile yumurtayı döllemesi sonucunda başlayan bir süreçtir. Dolayısı ile bakire bir kadın veya bir vajinismus hastası tam bir ilişki yaşamamış olsa bile bir mucize eseri hamile kalabilir.

Gebelik sırasında da vajinismus tedavisi yapılabiliyor!…

Vajinismus hastaları bu şekilde gebelik yaşarsa  tedavi olma şansına da sahiptirler. Gebelik dönemlerinde kanama, erken doğum ve düşük riskleri yoksa gebeliğin 12. haftasından itibaren vajinismus tedavisi yapılabilir.

Denizli’den bir “hamile vajinismus” hastamız:

Ben size Denizliden yazıyorum. 4 yıllık evli bir bayanım. Eşimle tam olarak hiç ilişkiye giremememe rağmen hamile kaldım. Gerçekten bu bi mucize. Şu anda gebeliğimin 26. Haftasındayım. Gebelerde vajinismus tedavinizi yaptığınızı duymuştum, tedavi için size gelmeyi planlıyoruz. Benim ortalama tedavi sürem ne olur? En yakın hangi tarihe randevu verebilirsiniz? Gebelikte vajinismus tedavisinin bir riski var mıdır?

Gebeliğinizde her hangi bir riskli durum olmadığı sürece  vajinismus tedavisi alabiliyorsunuz. Hamilelikte cinsel ilişki yasağı olmadığı sürece vajinismus tedavisinin de bir sakıncası olmayacaktır. Zaten ilk geldiğinizde yapılacak bir ultrason incelemesi ile bebeğinizin ve plasentanın durumu da incelenecektir. Sağlıcakla kalın, görüşmek dileği ile…

Amasya’dan bir vajinismus hastamızın mektubu:

Ben Amasyadan 7 buçuk aylık evli Ayla… Biz eşimle hala ilişkiye giremedik bende çok kasılmalar oluyo kendimi bir türlü bırakamayorum ilişki esnasında evliliğimiz ilk günlerinde ilişkiye giremediğimizi ailelerimize söylemiştik onardan hemen muska ya hacıya hocaya başvurdular eşimde onlara ilişkiye girdiğimizi bi sorunumuzun kalmadığını söyledi ama hala girmedik şimdide başladılar çocuk çocuk diye ne yapacağımızı bilmiyoruz biz amasyanın küçük bi köyünde kalıyoruz eşim burda imam hatiplik yapıyo buradaki kadın doğum uzmanlarına gitmeyi düşünüyorum ama sorup soruşturdum kimse tavsiye etmiyo nolur bana yardımcı olun ya bi de galiba hamileyim bilmiyorum nasıl olduğunu ama günüm geçti böyle bişey olabilir mi?eşim sadece bi kere vajinamın etrafına boşalmıştı onun korkusunu da yaşıyorum ve ne yapacağımı bilmiyorum internetten bi çok vajinismus yazısı okudum ama sizin  sitenizde yazılan makale beni etkiledi ve yazmak istedim 23 yaşındayım ve eşimle birbirimizi çok severek evlendik ama bu sorun benim canımı çok sıkıyo kendimi çok kötü hissediyorum çok söyledim ama lütfen maileme cevap verin gerçekten çok korkuyorum evliliğimi böyle nasıl yürütebilirim bilmiyorum 3.ay gibi ankaraya gelmeyi düşünüyoruz o zaman sizede uğramak istiyorum inşallah mailiei ve cevap verirsiniz    SİZE GÜVENMEK İSTİYORUM YALVARIRIM YARDIM EDİNNNN…..NOLURRRR

Gebeliğin 3. ayından sonra vajinismus tedavileri yapılabilmektedir. Gebeliğiniz ile ilgili erken doğum, kanama veya düşük riski olmazsa bize başvurabiliyorsunuz. İçiniz rahat ve güven içerisinde geliniz, sizleri  bekliyoruz 

Gebelikte vajinismus tedavisi neyi sağlar?

Öncelikle gebelikte yapılan vajinismus tedavisinin hiçbir sıkıntısı olmamaktadır. Gebelikte nasıl cinsel ilişki yasağı yoksa vajinismus tedavilerinin de bir sakıncası olmayacaktır.
Gebelik döneminde yapılan tedaviler sonucunda hastalar ilişki korkularını yenebilmekte, doğuma daha rahat bir şekilde hazırlanmakta, tedavilerini de geciktirmemiş olmaktadırlar. Çünkü doğumdan sonra çiftleri yoğun bir dönem beklemektedir.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz