Vajinismus Sorunu

Vajinismus – Acı mı, Yoksa Acı Çekme Kaygısı mı?

Vajinismus - Acı mı, Yoksa Acı Çekme Kaygısı mı?

Vajinismus hastalarının bir kısmında acı çekme kaygısı ön plandadır. Yani hastalar acı çekmekten çok, sanki acı çekecekmiş kaygısını yaşadıkları için ilişkiden uzak dururlar. Bazıları ise cinsel ilişki sırasında gerçekten acı yaşarlar.

Acı Gerçek mi, Sanal mı?

Vajinismus tedavisine başlamadan önce yapılacak bir jinekolojik muayene ile hastaların gerçekten bir cinsel ilişki acısı mı, yoksa acıya bağlı bir kaygı mı yaşadıklarının net olarak ayırt edilmesi gereklidir. Çünkü gerçekten acı yaşayan kadınların “Vulvar Vestibulitis (Vulvar Vestibulit Sendrom)” olma olasılıkları da vardır.

Vajinismus sorunu genelde psikolojik kökenlidir ve hastaların pek çoğunda gerçek bir acıdan çok, “acı olacakmış” kaygısına bağlı gelişen bir durum söz konusudur.

İşte acı çekme kaygısı yaşayan bir hastamızın düşünceleri:

İnternette vajinismus konusunda yaptığım araştırmalar sonucunda sağlık merkeziniz dikkatimi çekti. Hastalığın tedavisindeki başarı oranlarınız size yazmam konusunda benim için çok önemli bir etken oldu.

Kendime kızarak ve üzülerek söylemeliyim ki bende bu rahatsızlığı yaşıyorum. 5 senelik bir ilişkim var ve yaklaşık 1 ay önce de evlendim. Evlilik öncesinde tam anlamıyla bir cinsel birleşme olmadı. Kendimi hep evlilik zamanına hazırladığımı düşündüm. Evlenince kendimi rahat hissederek bunu yaşayabileceğimi düşündüm ve hep erteledim. Ama aslında erteleme nedenimin evlilik değil tamamen korku olduğunu anladım. Çünkü 1 aydır eşimle cinsel birleşme gerçekleştiremedim. Kendimi istemeden kasıyorum, rahat bırakamıyorum. Oysa eşimin bana dokunmasını istemem yada ıslanma konusunda bir sorun yaşamıyorum. Manasız bir acı çekme korkusu hissediyorum sanki bu acıya dayanamayacakmışım gibi. Çok ufak bir zorlamada biraz canım acısa ağlama krizi geçiriyorum. İlişki de zaten o esnada noktalanıyor. Eşim bana karşı çok nazik ve anlayışlı davranıyor. Kendime acımasız davranan benim. Acı çekmekten, acı çekeceğimi bildiğim birşey yapmaktan çok korkuyorum. Aşı olmaktan yada kan vermekten de aşırı korkarım mecbur kaldığım zaman iğne batmadan önce kendimi kasarım ama iğne derime battığı ve işlem bittiği anda kendimi boşuna kasmışım aslında acımadı derim ama yine de bir sonraki kan aldırma işleminde aynı korkuyu yaşarım. Tenimin, bedenimin içine birşey girecek olması beni aşırı derecede rahatsız ediyor ve bir acı çekeceğim korkusu yaşamama sebep oluyor. Kendimi hep telkin ediyorum bu durumun böyle olmadığı hakkında ikna da ediyorum ama cinsellik sırasında bütün telkinlerim aklımdan uçup gidiyor. O yüzden sanki doktora gitsem bu konuyu konuşarak aşamam gibi geliyor bana. İlaç tedavisi yada fiziksel bir tedavi yöntemiyle kendimi ikna edebilirmişim gibi geliyor. Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz. beni ne yapmam konusunda yönlendirebilirseniz çok mutlu olurum gerçekten. Çünkü bu sorunu tamamen aşmak istiyorum artık. Şimdiden ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.
SEMA

Başka bir hastamızdan:

Merhaba, 13 aylık evliyim. Eşimle severek ve 4 aylık bir nişanlılık döneminden sonra evlendim. Nişanlılık döneminde cinsel yakınlaşmamız olmuştu ancak birleşmeyi hiç denemedik. O yüzden son derece rahattım. Evlendikten sonra ise son derece rahat geçen önsevişmelerimiz sonrasında eşim vajinama parmağıyla dokunsa bile acı hissediyorum. Acıdan ölecekmişim gibi bile geliyor. Bu yüzden eşime izin vermiyorum. Gerçekten orası kapalıymış gibi geliyor. İnternetten araştırırken sizin sitenize rastladım. Bana yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum. Anlamadığım nokta ise bu yaşadığım gerçeten bir acı mı yoksa bu durumu ben beynimden mi üretiyorum. Öncelikle muayene olmam lazım ama inanın muayeneden de korkuyorum. Bana nasıl yardım edebilirsiniz????

Yaşadığınız sorunun adı vajinismustur. Vajinismus “cinsel ilişkide acı olacakmış” gibi bir kaygıya bağlı olarak gelişen istemsiz kasılmalar ve bu kasılmalara bağlı olarak cinselliğin tam gerçekleşememesi durumudur. Öncelikle bir jinekolojik muayeneden geçmenizi, daha sonrasında cinsel terapi almanızı önereceğim. Vajinismus tedavisi ile korkularınızı yenebilir daha sonrasında eşinizle rahat bir cinsel birliktelik sağlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz