Tedaviye Başlarken

Vajinismus Sorununu Kendi Başıma Yenebilir Miyim?

Vajinismus Sorununu Kendi Başıma Yenebilir Miyim?

Vajinismus problemini yaşayan çiftlerin akıllarındaki sorulardan bazıları da “Vajinismus sorunumu acaba kendi başıma yenebilir miyim?” türünden sorulardır. Vajinismusun üstesinden gelmek için evinizde kendi başınıza yapabileceğiniz bir takım egzersizler mevcuttur. Vajinismus egzersizleri ile sorununuzun üstesinden gelemiyorsanız mutlaka bir profesyonel destek almalısınız.

Pek çok çiftin yaptığı ortak hatalardan biri de sorunlarının çözümünü ertelemek, yıllarca boş yere beklemektir. Bekledikçe de problem çığ gibi büyümekte, vajinismus sorunu bir evlilik sorununa dönüşmektedir. Bu nedenle problemi yaşayan çiftlerin kendi başına evde yapabilecekleri basit egzersiz yöntemlerini denemelerini, ancak çözüme kavuşamazlar ise zaman geçirmeden bir vajinismus müessesesine başvurmalarını önermekteyiz.

Bir hastamızdan gelen mail:

1 yillik evliyim ve esimle hala iliskiye giremedik. Korkumun ve kasilmamin nedeni ne oldugunu hala cozemedim. Kendimi iliski oncesinde ve iliski esnasinda rahatlatmaya calissamda bir turlu bacaklarimin kasilmasina engel olamiyorum. Cesitli egsersizler denedim, kendimle mucadele ettim ama bir turlu basaramadim ve cok yoruldum.

Sitenizi uzun bir suredir arastiriyorum ama acikcasi bir turlu cesaret edipte randevu alamadim. Tedavi ucreti ne kadar tutmaktadir ve ne tür tedavi yöntemlerini uygulamaktasınız? Mailime cevap verebilirseniz cok memnun olurum. Simdiden cok tesekkur ederim. Saygilarimla

Manisa’dan bir vajinismus hastamız:

Adım Berna, Manisa da yaşıyorum.İşletme Bölümü menuzunuyum bir gıda şirketinde ön muhasebede çalışıyorum. Mail adresinizi sitenizden buldum ve vajinismus hastalarınızın yorumları size yazdıkları bana cesaret ve güven verdi. 11.01.2012 tarihinde evlendim 11 aylık evliyim ve ben de diğer hastalarınız gibi sanırım vajinismus sorunuyla karşı karşıyayım. Sanırım diyorum çünkü bu rahatsızlıkla ilgili okuduklarım ve hastalarınızın öyküleri sanki benim yaşadıklarım hissettiklerimin aynısı gibi.

Bende 11 aydır bu rahatsızlığı kabullenemiyorum ve hiçbir şekilde de bir doktora gitmedim.Evlendiğimin ilk aylarından beri sitenizde de belirttiğiniz bazı vajinismus egzersizlerini kendi başıma çalıştım, ancak sorunun üstesinden kendi başıma gelemedim.ve artık bu sorunu kendi başıma hallolmayacağını kesinlikle anladım.

Evet bu bir rahatsızlık ben de bir hastayım ama gerçekten nasıl birşey bilmiyorum çok çekiniyorum.
Biraz internetten bu konu ile ilgili araştırma yaptım ve müessesenizi gördüm.
Ve artık ben de benimle aynı sorunu yaşayan ve bundan kurtulan insanlardan olmak istiyorum.
Sürekli erteliyorum fakat farkına vardım ki destek almadan benim aşabileceğim bir durum değil bu.
Ben sizden nasıl randevu alabilirim,istanbulda veya izmirde de hizmet verebiliyormusunuz.Ankarayı hiç bilmiyorum. Eğer olumlu bir dönüş yaparsanız şubat ayı içersinde ben randevu talep etmek istiyorum.7 gün yıllık izin hakkım kaldı.Aslında hiç umudum yoktu ama söylediğim gibi hastalarınızın mektuplarını ve facebook grubunuzdaki vajinismus hastalarınızın yorumlarını okuduktan sonra onların duyguları,sizin için söyledikleri  bana umut verdi.

Normal insanlar gibi olamadığım için çok üzülüyorum,eşim bu konuda bana çok anlayışlı davranıyor hatta hiç lafını bile etmiyor.Bana belli etmek istemiyor sıkıntısını.Bu konuda ilk kez birinden yardım istiyorum.Şimdiden çok teşekkür ederim,umut ışığı olduğunuz için.

Hayırlı günler diliyorum.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz