Müessesemiz Dahilinde Uygulanan Cinsel Terapiler

Müessesemiz Dahilinde Uygulanan Cinsel Terapiler

Ankara’da bulunan müessesemizde  Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist ve Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ ve bayan asistanlarından oluşan ekibiyle birlikte;

  • Vajinismus Tedavileri
  • Anorgazmi tedavileri (Orgazm olamama sorunu)
  • Ağrılı cinsel ilişki ve vulvar vestibulitis tedavileri (Cerrahi yaklaşımlar da dahil)
  • Kadınlarda cinsel isteksizlik ve cinsel tiksinti tedavileri
  • Medikal Hipnoterapi (hipnoz tedavileri)
  • Aile danışmanlığı / Evlilik terapileri
  • Erkeklerde erken boşalma tedavisi
  • Erkeklerde sertleşme sorununun tedavisi
  • Erkeklerde cinsel isteksizlik (soğukluk) sorununun tedavisi
  • Cinsel eğitim, bilgilendirme, danışmanlık hizmetleri uygulanmaktadır.

Vajinismus Terapileri ve Çözümler
Vajinismus tedavileri için ortalama tedavi süreci 3 gündür. Ağır vakalarda bu süre 4-5 güne kadar uzayabilir.
Hastalar tedavilere genelde her gün üst üste alınmaktadır.

Vajinismus terapileri için sorunlarını çok erken farkedip evliliklerinin ilk günlerinde bize gelen vajinismus hastalarımızdan, 35 yıllık evli olan çiftlere kadar pek çok hastamız yer almaktadır.

2003 yılından bu yana müessesemizde 2500’den fazla vajinismus hastamız tedavi olmuştur.

Vajinismus ve cinsel terapiler için en önemli başarı faktörü tecrübeli bir merkezde, bilimsel yöntemlerle tedaviye başlanmasıdır. Nitekim yanlış uygulanan tedavi yöntemleri çiftlerde maddi ve manevi yıkımlara neden olmaktadır.

Tedaviye başladığımız ilk yıllardan itibaren, ülkemiz haricinde başta ABD, Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinden hastalarımız tarafımıza başvurmuştur. Bu da vajinismus sorununun ne kadar global bir cinsel problem olduğu konusunda fikir vermektedir.

Vajinismus Tedavinizi Ertelemeyiniz!
Siz de eğer böyle bir sorun ile karşı karşıya iseniz artık zaman kaybetmeden bir an önce harekete geçmeli ve modern – bilimsel tedavi yöntemlerinden faydalanmalısınız. Tedavisi mümkün olan bu hastalığınızın çözümünü asla ertelemeyiniz. Nitekim başta yalnızca bir cinsel sorun olarak görülen bu problem büyüyerek bir evlilik sorunu haline gelebilmektedir. Unutmayın ki; tedaviye karar vermek ve adım atmak bile başarmanın yarısıdır.

Vajinismus rahatsızlığının kesin çözümü bilimsel, etik ve modern cinsel terapilerden geçer.

Kadınlardaki anorgazmi sorunları iki şekilde ele alınmaktadır:

– Hiçbir şekilde orgazm olamayanlar
– Klitoris uyarısı ile orgazm olabilen, ancak ilişkide vajinal orgazmı yaşayamayanlar

Cinsel ilişki sırasında oragzm olamama sorunu kadınlarda konsantrasyon kaybına, depresyona, öz güven eksikliğine, öfke patlamalarına ve evlilik problerine yol açan ciddi bir sağlık problemidir. Ülkemizdeki kadınların yaklaşık üçte ikisinin ilişki sırasında orgazm olamadıkları saptanmıştır.

Anorgazmi terapileri müessesemizde ortalama olarak 6-8 seans arasında sürmektedir. Tedavi süreci 12-15 seansa kadar çıkabilir. Cinsel terapi seansları ortalama olarak 40 dakika sürmektedir. Tedavi yöntemleri ve tedavi süreci ile ilgili ayrıntılı bilgiler ilk görüşme ve yapılan basit bir değerlendirme sonucunda netleşmektedir.

Cinsel ilişki sırasında orgazm olmak her kadının hakkıdır. Uygulanan cinsel terapiler ile orgazm olma işlevi kazandırılabilir; böylelikle ilişkideki doyum artacaktır; bunun sosyal hayata ve partner ilişkisine de pek çok olumlu yansımaları olacaktır.

Kadınlardaki cinsel ilişki ağrısı psikolojik veya daha yüksek oranda fiziksel (jinekolojik) etmenlere bağlıdır. Öncelikle bir jinekolojik değerlendirme yapar, daha sonrasında da cinsel terapilere başlarız. Kadınlarda cinsel ilişki sırasında keskin ağrı, acı, batma gibi durumlar “Vulvar Vestibulit Sendrom (Vulvar Vestibulitis)” durumuna veya “kızlık zarındaki doğuştan gelen yapısal problemlere” de bağlı olabilir. Bu durumlarda kesin tanı koyduktan sonra basit cerrahi müdahaleler gerekebilir. Tüm tedaviler ve gerekli durumlardaki cerrahi işlemler Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından yapılmaktadır.

Kadınlardaki cinsel isteksizlik sorunu genelde psikolojiktir; kişi ile ilgili faktörlere (yetiştirilme tarzı, geçmişte yaşanan olumsuz olaylar ve cinselliğe bakış farklılığı) veya partner ilişkisine bağlı olabilir. Bu durumdaki cinsel terapiler biraz daha sabır gerektirir ve ortalama olarak 10-15 seans arası sürer. Gerekli görülen durumlarda uzman psikolog eşliğinde psikoterapiler veya evlilik terapileri de tedavilere eklenebilir. İlk görüşme ve değerlendirmeden sonra bir yol haritası çizilecek ve tedavi ile ilgili tüm detaylar tarafınıza iletilecektir.

Cinsel Terapist ve Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ aynı zamanda sertifika sahibi bir hipnoterapist’tir.

Hipnoz; kişinin bilinçdışına atılmış olan korkuları azaltan, özgüveni ve rahatlamayı arttıran bir terapi alternatifidir. Genel terapilerin daha hızlı ve kolay ilerlemesini sağlar. Hipnoz tedavileri uygun görülen kişilerde vajinismus, anorgazmi, cinsel isteksizlik terapilerinde destekleyici olarak kullanılabilmektedir.

Evlilik sorunu yaşayan veya ailesel problemlere sahip birey veya çiftlere evlilik terapileri, aile danışmanlığı hizmetleri verilmektedir. Gerekli olan durumlarda uzman psikolog eşiliğinde de terapiler uygulanabilir. Evlilik terapileri ortalama 10-15 seans arasındadır. Bu süreç duruma göre daha da uzayabilir. Seanslar ortalama olarak 40 dakikadır. Aile danışmanlığı da kişi veya çiftlerin şikayetlerine göre verilen diğer hizmetlerimizdendir.

Erkeklerdeki erken boşalma, sertleşme sorunu (iktidarsızlık) veya cinsel isteksizlik problemleri için de cinsel terapiler verilebilmektedir. Gerekli durumlarda öncelikle bir üroloji konsultasyonu istenir ve sorun psikolojikse cinsel terapilere başlanılır.

Erkek cinsel sorunlarında terapiler ortalama olarak 4-8 seans arası sürmektedir. Tedavilerin sonunda medikal (ilaç) desteği de verilebilir. Erkeklerdeki cinsel problemler önceden varolabileceği gibi, sonradan da ortaya çıkmış olabilir. Psikolojik nedenlere, kronik hastalıklara veya kullanılan ilaçlara bağlı olarak gelişebilir. Erkeklerdeki cinsel sorunlar kadınlardaki cinsel problemlere de bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kadın ve erkek eşte aynı anda görülen cinsel sorunlarda iki taraflı (çift) tedavileri verilmelidir.

Cinsellik, sağlıklı ilişkilerdeki en önemli unusurlardandır. Yeni evlenmeyi düşünen çiftler veya ilişkiye yeni adım atmayı düşünen bireylere cinsel eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Kontrol amaçlı bir jinekolojik muayene yapılabilir. İlk cinsel deneyim için öneriler, istenmeyen gebelikten korunma yolları, cinsel hastalıklardan korunma,  aile planlaması yöntemleri ve ilişkilerde sağlıklı iletişim yolları bu konuda en sık tercih edilen danışmanlıklar arasında yer almaktadır.