Toplumsal Yönü

Nasıl Bir Evlilik Probleme Dönüşür?

Nasıl Bir Evlilik Probleme Dönüşür?

Vajinismus zaman içerisinde ciddi bir “evlilik sorunu” haline gelebiliyor. Bu durumda işin içinden daha da çıkılmaz bir hal alıyor.

Nasıl Bir Evlilik Probleme Dönüşür diye sorarsanız işte cevabı;

Evlilik kurumu içerisinde sevgi ve saygı kalmadığı sürece evliliğin yürümesine imkan da kalmıyor. Hele bir de eşlerin birbirine uyguladıkları şiddet de varsa boşanma kapıya dayanıyor.

Özetle; vajinismus için tedaviye gitmeyen veya tedavi için çok geciken çiftlerde zaman içerisinde cinsel sorun, evlilik sorununa, evlilik sorunu da boşanma veya aldatmalara kadar giden bir sürecin başlamasına neden oluyor.

Evlilik sorununu dile getiren bir vajinismus hastamızın öyküsü:

MERHABA SÜLEYMAN BEY;EŞİMLE 8 AYLIK EVLİYİZ. 2 YILLIK ARKADAŞLIKTAN SONRA 1 YIL NİŞANLI KALDIK VE SEVEREK EVLENDİK. EVLENMEDEN ÖNCE DE İLK GECE KORKULARIM VARDI. İLK GECEMİZDE DE KORKTUĞUM OLDU. EŞİM ÇOK ANLAYIŞLI OLMASINA RAĞMEN BİR KAÇ KEZ DENEMELER SONUCUNDA DA BAŞARILI OLAMADIK. EŞİM İLİŞKİ DENEMESİNDE YAKLAŞTIĞINDA BEN İSTEM DIŞI BACAKLARIMI KASIYOR,KAPATIYORDUM. BİR ÇOK POZİSYON DENEMEMİZE RAĞMEN OLMADI. HER DEFASINDA HAZIRIM DESEM DE O AN GELDİĞİNDE EŞİMİ İTİYOR,KENDİMİ GERİ ÇEKİYORDUM. BU DURUMLARDA EŞİMİN ARTIK SABRI TAŞMIŞ BANA KIZIYOR,BAĞIRIYORDU. BENSE ÇOK ÜZÜLÜYOR,SÜREKLİ AĞLIYORDUM. VE BİR SÜRE DENEMEMEYE KARAR VERDİK. BU BENİ RAHATLATMIŞTI. EŞİM İLİŞKİYE GİRMEYİ ZORLAMADAN ÖN SEVİŞME,SÜRTÜNME VE ELLE TATMİNLE İLİŞKİ SÜRDÜRMEYE DEVAM ETTİK. BUNDAN ÇOK ZEVK ALIYORDUK,O AN MUTLUYDUK. AMA EŞİM İLİŞKİ YAŞAMAK İSTİYORDU BEN DE O ANIN ASLINDA YETERSİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR BEN DE İLİŞKİYE GİRMEK İSTİYORDUM AMA DENEMEKTEN ARTIK KORKUYORDUM, YENİDEN BAŞARISIZ OLMAKTAN,EŞİMİN KIZMASINDAN… BİR SÜRE SONRA DA EŞİM BU DURUMDAN SIKILMIŞTI ARTIK BENDEN UZAKLAŞMAYA BAŞLADI VE SİNİRİNDEN BANA ÇOK AĞIR GELEN SÖZLER SÖYLEMEYE BAŞLADI. BEN ARAŞTIRIYORDUM KİTAPTAN,İNTERNETTEN VE SONRA VAJİNİSMUS OLDUĞUMU ANLADIM. PSİKİYATRİSTE GİTMEYE KARAR VERDİK. HAFTA DA BİR GÜN SEANSA GİDİYORDUK. DOKTOR EV ÖDEVLERİ VERDİ DÜZENLİ OLMASA DA YAPMAYA ÇALIŞTIK. JİNEKOLOG MUYENESİNE DE GİTTİM KIZLIK ZARIMDA VAJİNAL SEPTUM VARDI VE KÜÇÜK BİR OPERASYON GEÇİRMEM, AMELİYAT OLMAM GEREKİYORDU KORKARAK,UYUŞTURUCU İLE UYUTULARAK OLDUM. ANTİ-DEPRASAN HAP KULLANDIM. HAPLARIN DA ETKİSİNE İNANMAZ OLMUŞTUM VE YARIM BIRAKTIM.
BEN PARMAK HAREKETLERİMİ DENEMEYE BİLE KORKTUM. SONUÇ ALACAĞIMIZA İNANMADIM VE KENDİLİĞİNDEN PSİKİYATRİS TEDAVİMİZE GİTMEZ OLDUK…
TEK PROBLEMİMİZ BU DEĞİLDİ ASLINA;BENİM AİLEMDEN UZAK BİR ŞEHİRDE,EVLERİMİZ AYRI OLSA DA EŞİMİN AİLESİYLE AYNI ŞEHİRDE YAŞAMAK AİLESİNİN İLGİ ALAKASININ ÇOK YAKIN OLMASI HAFTA SONLARI EŞİMLE HEP BAŞBAŞA KALMAK İSTEMEM VE ÇOĞU KEZ YA ONLARIN GELMESİ,YA BİZİ ÇAĞIRMALARI,YA DA BİR YERLERE TOPLUCA GEZMEYE GİTMEKTEN HEP BİR ARADA OLMAKTAN ARTIK SIKILMIŞTIM.HER ZAMAN EŞİMİN YANINDA OLDUM ONU YALNIZ BIRAKMADIM GİDELİM DEDİ İSTEMESEMDE MECBUR GİTTİM. YOKSA SORUN ÇIKIYOR. EŞİM AİLESİNE ÇOK DÜŞKÜN SAYGILI BİRİ. GEL DERLERSE GİDER,GİT DERLERSE GİDER. BİREYSELLİĞİMİZİN, ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜN NEREDEYSE KISITLANDIĞINI DÜŞÜNÜYOR, BU DURUMDAN ÇOK RAHATSIZ OLUYORDUM. BEN BUNDAN ARTIK BIKMIŞTIM,İSTEMEDİĞİM ŞEYLERİ MECBURİYETTEN YAPMAKTAN…AİLEMİ İSTEMEZSEN BEN DE YOKUM GİBİ (TEHDİT BİR YERDE) SÖZLER SÖYLÜYORDU. BU VE BİR TAKIM BENİM SÖZLERİM,EV İŞLERİNİN ÜSTESİNDEN YETERİNCE GELEMEMEM GİBİ SEBEPLERDEN ÖTÜRÜ EŞİM BENİM AİLEMİN YANINA DÖNMEMİ İSTİYOR,BEN ÇOK ÜZÜLÜYORUM ÇOK AĞLIYORUM,EŞİME ONU ÇOK SEVDİĞİMİ SÖYLESEMDE ARTIK ONUN SEVGİSİNİ KAYBETMİŞ OLMAK BENİ KAHREDİYOR! ARAMIZDAKİ GÜZEL BAŞLAYAN MUTLU BERABERLİĞİN SONUNUN BÖYLE KÖTÜ OLMASININ TEK SUÇLUSUNUN BEN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM TABİ Kİ TEK SUÇLU BEN DEĞİLİM FAKAT; BEN KENDİMİ ARTIK ÇOK YALNIZ HİSSETMEYE BAŞLAMIŞTIM,AİLEM YANIMDA,ARKAMDA DEĞİLDİ OYSA BURDA OLMALARI BİLE YETERDİ. HERŞEYİN ÜSTESİNDEN GELECEK KADAR GÜÇLÜ OLMAYA ÇOK ÇABA SARFETTİM AMA TEK BAŞIMA MÜCADELE EDECEK GÜCÜM DE KALMADI. YALNIZDIM YALNIZ KALMIŞTIM YALNIZLIĞIA MAHKUM… EŞİM HEP YANIMDAYDI,YANIMDA GÖRÜNÜYOR OYSA ÇOKTAN BENDEN VAZGEÇTİ… BUNLARI YAZMAK O KADAR ZOR Kİ… SÜREKLİ AĞLIYORUM EVLENDİM EVLENELİ HAYATIMDA BU KADAR AĞLAMAMIŞTIM.. BİZİM SEVGİMİZ İÇİN MÜCADELEMİZ, ÇEKTİĞİMİZ HASRETLİKLER, EVLENMEMİZ İÇİN GÖSTERDİĞİMİZ ÇABA HEPSİ YOK OLDU GİTTİ… PEKİ NEDEN? BEN BÖYLE OLACAĞINI DÜŞÜNEMEZDİM BİLE NE KADAR GÜZEL HAYALLERİMİZ VARDI ŞİMDİ HAYAL BİLE KURMAYA KORKUYORUM… EŞİMİN BENİ ARTIK İSTEMEYİŞİNİ,BUNA İNANMIYOR,DÜŞÜNMEMEYE ÇALIŞIYORUM. BEN EŞİMİ KAYBETMEK İSTEMİYORDUM.(ONU AİLESİNE BIRAKMAK,ARKAMDAN GEÇİNEMEDİLER AYRILDILAR SÖZLERİNİ SÖYLETMEK HİÇ İSTEMEM). DOKTOR BEY LÜTFEN DERDİMİZE ÇARE OLUN CEVABINIZI HEYECANLA BEKLİYORUM… SAYGILAR…

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz