Toplumsal Yönü

Vajinismus Sorunu Çözülmedikçe Büyür

Vajinismus Sorunu Çözülmedikçe Büyür

Vajinismus tedavi süreci uzadıkça çiftlerde umutsuzluklar artmaktadır. Bu yüzden tedavilerin kısa bir süre içerisinde çözüme kavuşması önemlidir.

Müessesemizde vajinismus tedavisi ortalama 3 günde sonlanmaktadır. Klasik cinsel terapilerde bu süreç 4-6 ay arasında olabilir.

Müessesemizde vajinismus tedavileri sırasında ağrı, acı gibi olumsuz duygular da yaşanmaz. Tedavilerin kısa sürede sonuca ulaşması, son derce ağrısız oluşu ve sonuçların yaşam boyu kalıcı oluşu hastalar açısından cazibe nedenleridir.

Vajinismus tedavisi için Ankara dışından gelmeyi planlayan hastalarımıza konaklamaları konusunda da yardımcı olmaktayız.

Bir hastamızın vajinismus öyküsü:

Merhaba; Tam bir saattir internet sitenizi inceliyorum. 25 yaşında bir öğretmenim. İzmir’den yazıyorum. 8 aylık evliyim. Bundan önce de 5,5 yıllık bir flört dönemimiz olmuştu. Ve vajinusmus tedavisi görmek istiyorum. Evliliğimizin 2. ayından itibaren bir psikologla seanslara başlamıştık. Haftada bir gün veya 10 günde bir sefer seanslarımız sürüyordu. Yaklaşık 6-7 seans tedavi sürecimiz oldu. Ama istediğimiz gibi en ufak bir umut belirtisi olmadı aksine ben giderek cinsellikten iğrenmeye uzaklaşmaya başladım. Eşim bu süreçte bana her zaman çok anlayışlı yaklaştı ama zaman zaman ister istemez bu sorunun temelinde yer aldığı tartışmalarımız oluyordu.

Bu maili atmak bile benim için çok zor inanın. Şu an bile aklımda hep erteliyorum amaaan olmazsa olmaz diyorum bir yandan bir yandan da artık bitsin diyorum.  Sizden Ankara’da ne kadar kalmam gerektiğini ve tedavinin toplam ne kadara mal olacağını bana çok acil bildirmenizi istiyorum..

Evet, haklısınız vajinismus tedavisi amaca uygun şekilde yapılmazsa sinir bozucu bir hal alabilir, hatta çiftleri cinsel ilişkiden iyice soğutabilir. O yüzden erken tedavi son derece önemlidir.

Başka bir bekâr hastamız da vajinismus sorununun kendi hayatına olan etkilerini erken dönemde fark etmiş ve tedaviye karar vermiş. Vajinismusun üstesinden gelmeden evlilik düşüncesinin bile olamayacağını ifade ediyor.

Hastamızın maili:

Merhabalar Süleyman Bey..Benim sorunum vajinismus.Daha doğrusu emin değilim sadece bir kez denedim ama ilişki hiç yaşayamadım çok kasıldım ve bekarım,29 yaşındayım  bu sorunu çözmeden erkek arkadaş veya evlilik gibi şeyleri de düşünmüyorum. Zaman içerisinde işyerimde konsantrasyonumun azaldığını ve genel olarak korkularımın arttığını da fark ettim. Acaba merkezinizde bekarlara yönelikte tedavi uyguluyor musunuz ve bu tedavi kalıcı mı benim çok ciddi doğum korkum var hamile kadın gördüğümde bile kötü oluyorum sanırım bende bu hastalığı tetikleyende bu iki üniversite okudum gayette modern bir ailede büyüdüm ama neden ben anlamadım çok ciddi bunalıma sürüklüyor beni kendimi eksik kadın gibi hissediyorum:( Ve tam tedavi ne kadar sürer ayrıca parmak sokmak gibi işlemleri yaptırmadığınızı umuyorum ve tedavi ücretleriniz nedir?şimdiden teşekkür ederim..Selamlar..

Vajinismus rahatsızlığı yalnızca tutucu, muhafazakâr, aşırı dindar ailelerin kızlarında görülmez. Oldukça modern ailelerin yetiştirdiği kızlarda da sık olarak ortaya çıkabilmektedir. Vajinismus sorunu durdukça büyüyen ve yaşamı olumsuz şekilde etkileyen bir rahatsızlıktır ve erken dönemde tedavi şarttır. Müessesemizde bekâr olan hastalarımıza da vajinismus tedavileri verilmektedir. Vajinismus tedavisi sonrasında sorun başarılı şekilde ortadan kalkmaktadır.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz