Vajinismus Tedavisi Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Bu bölümde vajinismus tedavisi öncesi bilmeniz gerekenler ve tedavi aşamaları kısa notlar halinde özetlenmektedir.

Vajinismus bütün dünya genelinde olan ve toplumların tüm kesimlerini etkileyen bir sağlık problemidir. Batılı toplumlarda vajinismusun görülme sıklığı genelde %0,5-5 arasında değişirken, ülkemizdeki bu oran %10-15’lerdedir. Ülkemizde her 10 kadından en az biri partneriyle ilişkiye girerken ağrı, acı hissetmekte ya da hiç ilişkiye girememektedir.

Bu bölümde müessesemizde vajinismus tedavisine başlamadan önce bilmeniz gereken bilgiler yer almaktadır.

1.  Vajinismusa en çok kimlerde rastlanır?
Vajinismus tedavisi öncesi bilmeniz gereken konulardan birisi de bu sorunun toplumun tümünün genelinde olan (yaygın) bir sağlık problemi olduğudur. Diğer taraftan sosyokültürel düzeyin yüksekliği de görülme olasılığını arttırmaktadır. Örneğin bize başvuran hastalarımızın % 80’i en az lise mezunudur. Çoğu kişide gözle görülen herhangi bir neden olmamasına rağmen:

    • Geçmişte cinsel tacize maruz kalma,
    • Cinsellik ile ilgili ailenin baskıcı – korumacı bir yapısının olması,
    • İlk cinsel deneyim ile ilgili çevreden yanlış bilgiler alma veya olumsuz durumlara şahit olma gibi durumlar vajinismusa neden olabilir.

2.  Kadın cinsel problemlerinde başvurulacak ilk kişi kim olmalı?
Vajinismus, anorgazmi, ağrılı cinsel ilişki veya cinsel isteksizlik sorunu yaşayan bayanların öncelikle bir jinekolog tarafından bir jinekolojik değerlendirmeden geçmeleri şarttır. Çünkü ancak bu değerlendirme sonrasında problemin kaynağı net olarak ortaya çıkartılabilecektir. Daha sonrasında da nedene yönelik tedaviye başalanılacaktır.

3.  Vajinismus tedavisini kimler yapmalı?
Cinsel sağlık ülkemizde oldukça kısıtlı sayıda hekimin ilgi alanıdır. Vajinismus tedavileri de cinsel terapi konusunda eğitim alan jinekolog, psikiyatr veya pratisyen hekimler tarafından yapılabilir. Başarısızlığa uğramamak için tedaviyi uygulayacak hekim ile ilgili önceden ayrıntılı araştırma yapmanızı öneririz.

4.  Tedavideki ilk aşama nedir?
Vajinismus tedavisindeki ilk aşama hastanın hayat hikâyesi, kişilik özellikleri ve cinsel geçmişi hakkında bilgilerin edinilmesidir. Daha sonra yapılacak basit bir jinekolojik değerlendirme ile problemin derecesi saptanır. Problemin derecesi sonrasında da uygulayacağımız tedavi yöntemleri, tedavi süreci ve ücretlendirme ile ilgili detaylı bilgiler verilmektedir.

Vajinismus tedavileri için ideal tedavi yöntemleri; kişiye özel, kesinlikle ağrı ve acı içermeyen ‘’hasta dostu’’ tedavilerden oluşmalıdır. Böylelikle hastaların hiçbir şekilde korkmasına veya çekinmesine gerek kalmaz.

5.  Vajinismus tedavisi için müessesemizde  ne tür yöntemler kullanılıyor?
Müessesemizde bilişsel terapi, davranışsal terapi ve çok gerekli durumlarda hipnoterapi (hipnoz) uygulanmaktadır. Öncelikle hastanın probleminin düzeyi saptandıktan sonra bilişsel terapiyle birlikte cinsellik, ilk gece ve kızlık zarıyla ilgili ayrıntılı bilgilendirme yapılmaktadır. Ardından davranışsal terapiyle birlikte bir takım pelvik kas egzersizleri uygulanmaktadır. Gerekli görülen durumlarda ise hipnoterapiye başvurulmaktadır.

Tarafımızca tercih edilen yöntemler arasında klasik tedavi methodlarından parmak egzersizi ile tedaviler YOKTUR.
İdeal vajinismus terapi yöntemleri tüm hastaların rahatça uygulayabilecekleri kolay, basit ve ağrısız egzersizlerden oluşmalıdır.

6.  Tedaviler müessesemizde ortalama kaç seans sürmektedir?
Tedaviler ortalama olarak 3 seansta bitmektedir. Seanslar her gün üst üste gerçekleşir ve bir seans günde yaklaşık 1-1,5 saat arası sürmektedir. Çok ileri derecedeki hastalarda bu süre 4-5 güne kadar uzayabilir. Ankara dışından gelen hastalarımıza işlerinden 3-4 gün izin almalarını önermekteyiz.

7. Tedaviye eşlerin katılma şartı var mıdır?
Müessesemizde vajinismus tedavileri sırasında eşlerin katılma zorunluluğu yoktur. Zaten tedavi süresince (kasılma belirtileri bitene kadar) cinsel ilişki yasağı da vardır. Ancak eşler katılmasa bile tedavi sürecinde eşlerine destek vermeleri önemlidir. Bu yüzden dileyen erkek eşler, eşlerinin yanında olabilirler. Erkek eşlerde de cinsel sorunlar varsa müessesemizde onlara da bir takım tedaviler verilmektedir.

8.  Ne kadar zamandan beri çalışmalarınız vardır?
2003 yılından bu yana başta vajinismus ve cinsel ilişkiye girememe sorunları olmak üzere cinsel terapiler konularında hizmet sunmaktayız.

9.  Başarılı olmayı sağlayan faktörler nelerdir?
Güven, cinsel terapilerde başarıyı getiren en önemli unsurdur. Hastanın hem hekimine hem de kendisine duyduğu güven başarıdaki en önemli anahtardır.

Her hastanın tedavinin ilk gününde yaşadığı “acaba becerebilecek miyim, herkes gibi ben de başarılı olabilecek miyim, ya yapamazsam” türünden olumsuz düşünceler normaldir. İlk seanstan sonra hastaların pek çoğunda güven hissi artmakta ve düşünceler “evet, sanırım bu problemi ben de yeneceğim” şekline dönüşmektedir.

Diğer bir faktör de kararlılık, azim ve sabırdır. Hastanın bu probleminin üzerine kararlı bir şekilde giderek yeneceğine inanması çok önemldir.

Diğer bir başarı faktörü de verilen ev ödevlerinin yapılmasıdır. Çalışmalar önce muayenehane ortamında gösterilir ve aynı egzersizlerin kalınan yerde de tekrar edilmesi istenir. Ev ödevleri son derece basit, herkesin uygulayabileceği türden çalışmalardır.

Doğru yerde, doğru tedavi başarıyı etkileyen en önemli faktördür. Müessesemizde uygulanan tedavide ise bu üç şartımızı yerine getiren hastalarımızın başarıya ulaşmaları garantidir.

10.  Önceden kullandığım antidepresan ilacımı tedaviye gelirken kesmeli miyim?
Hayır.  Tedaviden önce kullandığınız psikolojik rahatlatıcı ilaçları, antidepresanları asla kesmeyiniz ve bunları tedavi süresince de kullanınız.

11.  Regl döneminde (adetliyken) tedavi mümkün müdür?
Tedavi için ADETSİZ bir dönemde olmalısınız. Bu nedenle adetsiz bir dönemde bize gelmek için önceden plan yapmalısınız. Eğer ki; geliş tarihinde adetinizin olma olasılığı varsa bu durumu önceden bize bildirmeniz gereklidir. Vereceğimiz ilaç tedavisi ile adetinizi ileriye atabiliriz. Önereceğimiz bu ilacın olumsuz yan etkisi yoktur.

12.  Tedavisi sonrası nelere dikkat etmeliyiz?
Bir çok hastamız yıllarca çocuk hasreti çekip tedaviden hemen sonra bebek sahibi olma arzusunu taşımaktadır. Kesin kural olmamakla birlikte tedavi sonrasında ilişkilerin tam olarak rahatlık kazanması amacıyla bir kaç aylığına gebe kalmamanızı öneririz. Ancak tedaviden hemen sonra gebe kalınmasının da bir sakıncası YOKTUR.

13.  Vajinismus probleminden kurtulmuş bir hastanızla görüşmemiz mümkün müdür?
Müessesemize geldiğinizde yüz yüze ya da vajinismus tedavisi öncesi bizi telefonla arayarak daha önce iznini aldığımız bir kaç referans hastamızla görüşebilirsiniz. Bu, tedaviniz için sizi cesaretlendirecektir.

Vajinismus Tedavisi Öncesi Bilmeniz Gerekenler   Üyelik gerektirmeyen (Herkese açık)  
Hera Klinik Facebook Grubu ‘na vajinismus tedavisi öncesi girerek daha  önceden  tedavi olmuş  hastalarımızla mesajlaşabilirsiniz…

14.  Konaklama konusunda önerileriniz nasıldır?
Şehir dışından bize gelecek olan hastalarımızın Ankara’da bir yakınlarının yanlarında kalmalarında sakınca bulunmamaktadır. Tek önemli olan kalacakları odanın kendilerine ait, temiz ve rahat olmasıdır.

Yakınlarının yanında kalmaktan çekinen hastalarımızın konaklamaları konusunda personelimiz destek olacaktır. Anlaşmalı otel veya misafirhanelerden yararlanabilirsiniz.

Öğretmenevi, Polisevi, Hekimevi, Orduevi, Hakimevi gibi konukevlerinde kalmayı planlayan hastalarınızın vajinismus tedavisi öncesi (gelmeden önce) rezervasyon yaptırmalarını önermekteyiz.

15.  Vajinismus tedavi ücretleri nasıldır?
Vajinismus tedavi ücretleri ilk seansta yapılan görüşme ve basit bir jinekolojik değerlendirme sonrasında belirlenmektedir. Uygulanacak tedavi yöntemine ve problemin derecesine göre vajinismus tedavi maliyetleri “paket ücret” şeklinde belirlenmektedir. Paket ücretlendirmelerde tedavi süreci beklenenden daha uzasa bile ilave bir ücret alınmayacaktır.

Vajinismus harici uygulanan diğer cinsel terapilerde ise “seans ücreti” alınmaktadır. Cinsel terapiler için seans süresi ortalama olarak 40 dakika olup, ilk görüşmede tedavinin ortalama kaç seans süreceği ile ilgili detaylı bilgiler verilmektedir.

16.  Vajinismus ile ilgili bilimsel çalışmalarımız 
Vajinismus ile ilgili bilimsel çalışmalarımız hakkında bilgileri web sitemizde bulabilirsiniz.

Vajinismus tedavisi öncesi – Vajinismus hakkında 
Vajinismus tedavisi öncesi vajinismus hakkında, düşünülenin aksine ‘sorunum belki bir gün kendiliğinden geçer’ şeklinde düşünerek, problemi görmezden gelmek ve zamana bırakmak kesinlikle yanlıştır. Nitekim vajinismus sorun kendiliğinden çözüme ulaşmayacaktır, profesyonel yardım alınması şarttır.

Maalesef yine de pek çok çift vajinismus sorunlarını görmezden gelip yıllarca beklemektedir. Bu bekleme de problemin çözülmesi yerine, daha fazla büyümesine neden olmaktadır. Bu yüzden, bu problemi yaşayan çiftlere sorunlarını daha fazla asla ertelememelerini önermekteyiz.

Vajinismus tedavisi öncesi bilmeniz gereken en önemli konu;
Tedaviye başlamaya karar vermek ve tedavi için uygun bir merkeze başvurmak bile tedavinin % 50’sidir.

Vajinismus hakkında bilgi ve yardım almak için
 0850 303 2000 no’lu telefonumuzu arayabilir,
Diğer taraftan
0532 452 06 56 no’lu cep telefonundan
Jinekolog ve Board Sertifikalı Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ ile
direkt olarak (hiç çekinmeden) görüşebilir,
Veya
suleyman@eserdag.com 
mail adresine sorunuzu iletebilirsiniz.
En kısa sürede size mutlaka geri dönüş yapılacaktır.