Kızlık Zarı ve Vajina

Vajinam Adeta Duvar

Vajinam Adeta Duvar

Vajinanın 1/3 alt kaslarının istem dışı (refleksif) kasılması ilişkiyi yaşayan erkeklerde “duvar gibi” veya “duvara çarmış gibi” bir his üretmektedir.

Normalde vajina 8-9 cm uzunluğunda enlemesine ve boylamasına esneyen bir yapıya sahiptir. Vajina istemli çalışan kas grubundan oluşmuştur. Hatta idrar yapma fonksiyonunda da aynı kas grubu çalışmakta ve idrarın kontolünü sağlamaktadır. Vajinal kasların içlerinde en büyüğü PC kası (Pubokoksigeus) kasıdır. Vajinanın refleks olarak kasılması erkekte duvara çarpma hissini yaşatarak ilişkinin sonlanmasına neden olur.

“Vajinam sanki duvar gibi”:

6 aylık evliyim, ben 26 eşim 29 yaşında, herhangi bir doktora gitmedim ancak sizin sitenizdeki vajinimusla ilgili olan verileriniz benim şikayetlerimle örtüşüyor. herhangi bir cinsel isteksizlik yok ancak birleşme olmuyor sanki vajinam adeta duvar oluyor ve eşim giremiyor böyle oluncada eşim benim isteyerek kapadığımı düşünüyor ve tabiki sinirleniyor.eşimde bende çocuk istiyoruz ilk 4 ay her fırsatta yatak odasında oluyorduk ancak şimdi eşim:”sen kendini kasıyorsun bu yüzden hep dışarı boşalıyorum”diyerek ilişkiye girmek istemiyor ve benim problemli olduğumu yüzüme  söylüyor nasıl bir çözüm yolu izlemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim, hem kendimi hem eşimi mutlu edebilirim. cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.. şimdiden herşey için teşekürler (not:elazığda  yaşamaktayım)

Başka bir hastamız “eşimin penisi sanki bir duvara çarpıyor”:

Merhabalar doktor bey. Ben 12.12.12 de evlendım daha 20 gunluk evlıyım ve bu süre zarfında daha eşimle cinsel ilişkiye giremedik. Kendımı cok kasıyorum ve ızın vermıyorum. Eşim penisinin duvara çarptığını söylüyor, sanki içinde bir duvar var gibi hissediyorum. Anatomik bir engel olabilir mi veya vajinam normalden dar mı? Artık suçluluk duygusu hıssetmeye de başlıyorum çünkü eşim çok aşırı anlayışlı allah razı olsun . Ama böyle gidemez kendımı ona karsı mahçup hıssetmeye basladım asırı derecede ve mutlu degılım bu sekılde stresımı onada yansıtıyorum bazen, daha da fena oluyorum bu durumda.internetten kıtaplardan okudugumuz kadarıyla vajınusmus olayını duyuyoruz artık korkmaya basladım vajınısmus sorunummu var dıye ,lutfen bana yardımcı olurmusunuz ? Ben ne yapmalıyım ?ben ki çocukları da cok sevıyorum  eşimde cok sevıyor ama bu durumda ne eşim mutlu olur nede çocugumuz olur ıyıce psıkolojım bozulmus durumda . Saygılarımla… Şimdiden ilginize tesekkur edıyorum. iyı gunler…

Manisa’dan bir vajinismus hastamızın mektubu:

2010 yılının Mayıs ayından beri evliyim. İlk dönemlerde hayatımı kabusa çeviren vajinismus olayı ile karşı karşıya kaldım ama eşimin anlayışı ve desteği ile psikolojik olarak düzeldim. Fakat sorunumuz hala kısmen devam etmekte. Daha önceleri dokunulması bile beni iterken sonraları dahada rahatladığımı eşimde fark etti. Fakat hala çok sağlıklı bir birleşme gerçekleşmemekte. Bu sorun bebek düşünmeye başlamamızla dahada ön plana çıktı. Her hangi bir ağrı açı yaşamıyorum ama sanki bir duvar var ve aşamıyoruz. Fiziksel bir sorun olabilir mi diye ilk zamanlar sadece karşıdan bakılarak bir muayene yaptırdım. Fakat vajinal muayenede yaptıramayacağımı düşünerek hiç denemedim. Genel kontrollerimi üstten ultrason ile düzenli olarak yaptıran biriyim. Bu sorunu tam anlamı ile çözüp, kendimi ve eşimi rahatlatmak ve çok istediğimiz bebeği sağlıklı planlamak istiyoruz. Yaklaşık 6 aydır çalışıyoruz tam birleşme olmasada uygun bir pozisyonu sağlayıp meninin içeri girmesini başarıyoruz.Onun dışında elimizden birşey gelmiyor. Başarısız olduğumuzu düşünerek dahada çok strese giriyorum. Hem ilişkide hemde bebek konusunda  stres yüzünden başarısız oluyoruz. Manisa’ da oturduğumuz için size mail ile  ulaşmayı düşündüm.  32 yaşındayım bebek için geç kalmak istemiyorum.

Vajinismus sorunu yaşayanların pek çoğunda bebek istemi ön plandadır. O yüzden çiftlerin pek çoğu bir an evvel tedavi arayışına girmiştir. Özellikle ilerleyen yaşın getirdiği gebelik riskleri tedavi sürecinde hızlı adım atmayı gerektirmektedir.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz