Başarı Mektupları

Vajinismus Sorununu Tek Başıma Çözecek Gücü Bulamadım

Vajinismus Sorununu Tek Başıma Çözecek Gücü Bulamadım

Zeynep Hanım (27 yaş, Öğretmen, 3 yıllık evli, Adana)
“Bu sorunu tek başıma çözecek gücü kendimde bulamıyordum. Sürekli ‘Ya olmazsa diyordum’. O masaya dahi oturamıyordum. Çarşamba günü başlayan tedavimiz cuma günü bitti…”

Bunun bir rahatsızlık olduğunu biliyordum elbette ama kendimde bunu çözecek gücü asla bulamıyordum. Aklıma hep o muayene esnasında yaşadıklarım hissettiklerim geliyordu. Beynimin en arkalarına itip başka sorunlarla uğraşıyordum hep. Zaten yapacak yeterince işiniz varsa, ya da yoktan iş üretebiliyorsanız kendinize ve çok anlayışlı bir eşiniz varsa bu problemi siz kendiniz –sadece kendiniz- istemediğiniz sürece asla çözemezsiniz.

Bir gün bir arkadaşım için gittiğimiz bir klinikte bir broşür tutuşturdular elime. VAJİNUSMUS HASTALARI gibi bir başlık vardı, çok şaşırmıştım. İnanılmazdı okuduklarım, 5 yıldan, 10 yıldan beri bunu yaşayan insanlar vardı. Bu doğru olabilir miydi? Bu insanlar aptal mı, neden bu kadar beklemişler, diye sorarken birden onlardan biri olduğumu fark ettim. 5 yıl sonra o broşürde kendi öykümü anlatırken buldum kendimi, ve çok büyük bir hata yaptığımı anladım. Bu sorun bekleyerek çözülmüyordu.

Süleyman Beyle ilk görüşmemizde bana “ Vajinusmus bir erteleme ve yok sayma hastalığıdır” demişti. Her şeyi özetliyor aslında bu. Ertelemek bu hastalığın bir özelliğiydi, herkesin yaptığıydı, çok kullanılan yoldu. Oysa ben yine az kullanılan yolu seçmeliydim, bir an önce çözmeliydim bu sorunu. İşte böyle bir anda buldum Süleyman Bey’i. İnternet sayfasını okudum, inceledim. Üstüne fazla düşünmeden, nedenini, nasılını sorgulamadan bir telefon açtım Hera Klinik’e.

Öyle emindi ki Süleyman Bey kendinden, şaşırdım doğrusu. Ben “sadece 3 günüm var” diyordum; O, “çözeriz” diyordu; ben “ya olmazsa” diyordum, O, “hiç başarısız olmadık” diyordu. Ben “o sandalyeye oturmam” diyordum, O “sadece 15 saniye ve hiç canın yanmayacak” diyordu. Kabul ettim. Çarşamba günü başladı tedavi, Cuma günü ben kendim artık biliyordum ki bu sorun tamamen çözülmüştü.

Hera Klinik’in kapısından içeri girdiğim an şunu hissettim: Beni anlayan, ne hissettiğimi, neden korkup neden çekindiğimi bilen insanlar vardı burada. Süleyman Bey’e olan teşekkür borcumu anlatacak bir kelime bulamıyorum, her cümle bir öncekinden daha sıradan geliyor. Kendisi gerek konuşmalarıyla gerek yaklaşımıyla inanılmaz güven verici bir insan. O olmasaydı ben bu sorunu asla çözemezdim. Kendisine minnettarım. Çalışanları Ayla Hanım ve Şeyma Hanım’a da tüm yardımları için sonsuz teşekkürler.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz