Vajinismus Nedir

Vajinismus Cinsel İlişkide Acıya Neden Olur mu?

Vajinismus Cinsel İlişkide Acıya Neden Olur mu?

Vajinismus rahatsızlığı cinsel ilişki sırasında kasılmaya bağlı olarak acıya neden olabilir. Ancak “disparoni” adı verilen cinsel ilişkide acı – ağrı hissinde öncelikle jinekolojik bir değerlendirme yapılmalı ve herhangi bir fiziksel sorunun olup olmadığı teşhis edilmelidir.

Cinsel ilişkide ağrı değişik nedenlere bağlı olabilir…
Cinsel ilişkide acı hissi hem psikolojik hem de fiziksel nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Fiziksel sebeplerin başında kızlık zarı anormallikleri, vajinanın darlığı, vulvar vestibulit sendrom, vajinal enfeksiyonlar ve dış genital patolojiler yer almaktadır.

Psikolojik olarak kasılmaya bağlı gelişen ağrı sorunundaki etkenlerin başında ise vajinismus gelmektedir. Yani vajinismus sorunu yaşayanlar çoğunlukla cinsel ilişkiye girememekle birlikte, bir kısım hastalar ise zor ve zahmetli bir şekilde ilişkiyi yaşayabilirler.
Çankırı’dan bir vajinismus hastamızın maili:

iyi günler.Ben çankırıda yaşıyorum eşimle 27 martta evlendik ve o gün ilişkiye giremedik. 3 gün benim kasılmalarımdan ve ağrımdan dolayı ilişkiye giremeyince kadın doğum uzmanına gittim.Muayene etmedi psikolojik olduğunu söyledi ve fenolup diye bir jel verdi. Jeli kullanamadan eşimin zorlamasıyla zar yırtıldı ve çok kanamam oldu.2 hafta sürecinde eşimle ilişkiye girdiğimi zannediyordum ama o beni rahatlanmak ve hazırlamak için öyle olduğunu söylemiş ve öyle davranmış.Tekrar deneyince yine ağrım oldu ve kasıldım.14 temmuzda doktora gittim.Alttan muayene etti ve zarın tam olarak yırtılmadığını söyledi.Bide rahim içine bakıyım sıkıntı varmı diyerek muayene etti.Çok ağrım oldu ve çok kasıldım.Korkudan muayene sonrası tansiyonum düştü ve bayılmışım.Doktor eşime hiç bir sağlık sıkıntım olmadığını tamamen psikolojik olduğunu söylemiş.Zaten ağrı olunca kasılıyorum öncesinde bi sıkıntım yok.Şu an eşimle aramda soğukluk var ne yapmam lazım.Vajinismusmuyum acaba.Lütfen yardımcı olun bana.Eşim özellikle ben şu an hiç iyi durumda deilim. Yardımcı olursanız sevinirim….

Sorununuzun adı vajinismus’tur. Kendinizi kasmanıza bağlı olarak ilişkiye engel olmaktasınız. Yani cinsel ilişkide acı hissedecekmiş gibi kendinizi kasmanız ilişkiyi zorlaştırıyor. Bunun neticesinde de gerçekten ağrı yaşıyorsunuz. Bu sorunun bir an evvel tedavi edilmesi gerekmektedir. Doğru tedavi teknikleri ile vajinismus sorunu kısa bir süre’de çözüme ulaşabilir.

Cinsel ilişkide acı sorunu zamanla büyüyerek cinsel isteksizliğe, hatta evlilik problemlerine dönüşebilir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gereklidir.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz