Vajinismus Blog

Vajinismus Sorununda Acı Hissi

Vajinismus Sorununda Acı Hissi

Vajinismus, istendiği halde ilişkiye girememe, istemsiz kasılmalarla vajinaya penisin girememesidir. Bu durum sadece penis vajina ilişkisi için değil vajinanın tüm yabancı cisimlere karşı verdiği istemsiz – kontrol dışı tepkilerdir. Vajinismus hastaları ön sevişmeden haz alır, Klitoral orgazm olma sıklığı yüksektir. Ama ilişki penisin vajinaya girmesi noktasına gelince farklı tepkiler kendini göstermeye başlar. Tamamen refleks olarak gelişen bu hareketlerde;

* Kendisini geri çeker,

* Bacakları kapatır,

* Kalçasını oynatır veya yana kaydırır,

* Kasılarak vajinayı adeta bir “etten duvara dönüştürür”

* El veya ayağı ile eşini iterek eşine engel olur. Bu şekilde ilişki sonlanmaktadır. Her seferinde benzer davranışlarla ilişkiyi sonlandırma ile zaman içerisinde umutsuzluklar iyice artmaktadır.

Acıdan çok acı olacakmış hissi vardır
Vajinismusta verilen bu tepkilerin nedenleri farklılıklar göstermektedir. Bununla birlikte yaşanan duygunun tarifi ortaktır, “acı olacakmış gibi bir his”tir. Bazı vajinismus hastalarında kasılmalar sürerken gerçekleştirilen ilişkilerde yoğun ağrılar yaşamaktadır. Ağrılı cinsel birleşme (Disparoni) görülmekte ve bu durum cinsellikten soğumaya, cinsel isteksizliğe neden olmaktadır.

Kulaktan kulağa yayılan ilk gece ve kanama hikayelerinin abartılmasıyla oluşan korkular, ilk gece gelip çattığında ortaya çıkar ve vajinismusu çiftlerle tanıştırır. Bu nedenle anlatılan abartılmış hikayelere kulak verilmemeli ve doğru bilgi doğru kaynaklardan araştırılmalıdır. Birçok çift vajinismusu müessesemize geldikleri andan itibaren duymakta ve şaşırmaktadırlar.

Vajinismus Hastalarında Eş Yaklaşımı
Eşlerin vajinismus kadınına yaklaşımı çok önemlidir. Şunu unutmamak gerekir ki, vajinismus bir çift sorunudur. Bazı eşler, vajinismus olan eşlerini desteklememekte, olumsuz telkinlerle kadınlıklarını sorgulamaktadır. Oysa bu durum tamamen istemsiz gelişmekte ve tedavisi olan bir süreçtir. Bunu eşe destek olarak, anlayış ve sabırla atlatmak için çaba sarf etmelidirler.

Burada unutulmaması gereken vajinismusun aynı zamanda bir erteleme hastalığı olduğu, bu hastalığın üstesinden gelebilmenin ilk adımının da doğru tedavi için harekete geçmek olduğudur.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz