Eş Faktörü

Vajinismus Eşlerinde Sertleşme Problemi

Vajinismus Eşlerinde Sertleşme Problemi

Vajinismus eşlerinde cinsel ilişkinin tam olarak yapılamamasına bağlı olarak (reaksiyonel şekilde) sertleşme problemi, yani diğer ifade ile iktidarsızlık sorunu ortaya çıkabilmektedir. Erkek eşlerde daha önceden var olan veya eşindeki vajinismus rahatsızlığına bağlı olarak gelişen sertleşme problemlerinde de mutlaka cinsel tedavi gereklidir.

Eşinde sertleşme sorunu başlayan bir hastamız:

İyi günler diliyorum önce ben d.bakır Silvan da yaşıyorum.  öğretmenim eşimle 6 aydır evliyiz ama cinsel ilişkiyi yaşayamadık. şu an bir soruna neden olmuyor fakat ileriyi düşünerek bu sorunu aşmak istiyorum. vajinismus olduğumu düşünmüyorum belki de düşünmek istemiyorum. acı vereceğeini düşündükçe kasılıyorum. eşiminde ilk deneyimi olduğu için oda ben gibi çok ciddi derecede kasılmalarım olmuyor ama o esnada eşimde bende korku oluyor oda bende yaşamadığımız için oluyor sanırım. son bir aydır eşimde de sertleşme ve erken boşalma sorunları ortaya çıktı.sanırım sertleşme sorunu beni kasmama bağlı. Bu durum endişelerimizi daha da arttırdı ve eşim geçenlerde buradaki devlet hastanesinde bir urologla da görüştü.tedavi için fikirlerinizi bekliyoruz.burda ben de doktora gittim ama bir sonuc alamadım.ücret konusunda da bilgi verirseniz ii olur.

Bazen de eşteki kasılmaya bağlı olarak peniste erken sertlik kaybı yaşanabilir. Bu durum aslında sertleşme sorunu (iktidarsızlık) değildir.

Bir hastamız:

Slm hocam biz üç hafatalık evlıyız esımle cınsel ıişkiye tam anlamıyla gıremıyoruz kendı ılk gece ırkılmıstı ve kasmıstı sadece penısın uc kısmını gırmesıne ızın vermıstı.Daha sonrakı denemelerımızde bu ırkılmeler ve kasılmalar devam ettı bende kendısını fazla zorlamak ıstemedım.Her denememızde basarısız oldukca esımın pısıkolojısı bozuluyor.Önsevışmeyi elımızden geldığı kadarıyla uzun tutmaya calısıyoruz fakat bu seferde benden gelen sıvı nedenıyle penısde erken gevseme oluyor acaba bende de sertlesme sorunumu vardır. İnternettekı tedavi yontemlerını kendımız az cok denemeye calısıyoruz fakat herhangı bır değişiklik yok eşim parmak ekzersızı yapmak ıstemıyor onun yereıne penıs ekzersısızı yapmayı yeğliyoruz bızde.Eşimle konusmamızda ılk baslarda penısın ılla hepsının gırmesıne gerek varmı dıyordu kendısınde bır korku olmadığını fakat hem tıtremelerın hem kasılmaların neden olduğunu bılmedığını soyluyor.Birde esımın cınsel konularda pek fazlada bır bılgısı yok daha çok ben anlatıyorum.İkımızınde daha once herhangı bır deneyemımız olmamıstır hocam. Değerli hocam ıkımızde bu sorunu asmak istiyoruz.Ben KASTAMONUDAN yazıyorum. Vajinismus tedavisi hakkında da bılgı verebılırsenız sevınırım saygılarımla…

Erkeklerdeki sertleşme sorunu halk arasında “iktidarsızlık” olarak bilinir. Yaşanılan aşırı stres, sigara–alkol kullanımları, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, depresyon, tiroid hastalığı ve kullanılan ilaçlar sertleşme sorununa yol açabilir. Vajinismus hastalarında görülen ve sonradan ortaya çıkan sertleşememe veya cinsel ilişki sırasında sertliği sürdürememe problemleri durumunda erkeklere de cinsel terapi verilmesi şarttır. Verilen cinsel terapilerin çoğunluğu bir takım egzersizlerden oluşmaktadır. İlaç desteği de ilişkideki başarıyı arttırmaktadır.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz