Vajinismus Blog

Vajinismus Hakkında Herşey

Vajinismus Hakkında Herşey

Vajinismus, vajinada yer alan vajen kaslarının refleksif (otomatik) bir şekilde kasılması yüzünden penisin vajina içerisine girememesi, yani cinsel birleşmenin gerçekleşememesi problemidir.

Vajinismus problemi yaşayan kişiler ilişkiye girememelerinin yanı sıra muayene olmak, vajinal ultrasona girmek, smear testi yaptırmak gibi her türlü müdahaleden de kaçınmakta ve izin vermemektedirler. Aslında vajina içerisine her türlü yabancı cisim alınması ile ilgili sorun bulunmaktadır.

Vajinismus, pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Bu nedenler içinde en sık rastlanılanı çocukluk veya ergenlik döneminde öğrenilmiş cinsellikle ilgili yanlış mesajlar ve olumsuz hikâyelerdir. Bununla birlikte baskıcı bir aile ortamında, cinselliğin konuşulmasının bile yasak olduğu bir ortamda büyümek de vajinismus neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra çocukluk döneminde yaşanılan cinsel taciz, tecavüz gibi travmalar sonrasında da vajinismus hastalığının kendisini göstermesi mümkündür.

Vajinismus bir çift problemidir
Vajinismus her ne kadar kadının kasılmalarından kaynaklı bir cinsel işlev problemi olarak görünse de öncelikle bir ‘çift problemi’ olduğu kabul edilmelidir. Çünkü kadında yer alan bu problem, çözülmediği takdirde zamanla erkek eşlerde de birtakım cinsel problemleri beraberinde getirebilmektedir. Bunun yanı sıra ertelendikçe problem büyümekte, çiftleri boşanma sürecine kadar götürebilmektedir. Zamanla vajinismus, bir cinsel problemden çıkıp evlilik problemine dönüşebilmektedir.

Bu sebepler yüzünden vajinismus tedavisi için eşlerin desteği son derece önemli bir yer tutmaktadır. Problemi umursamamaları, zaman içinde geçeceğini düşünmeleri, kimsenin bu konuda kendilerine yardımcı olamayacağını düşünmeleri son derece yanlış davranışlardır. Vajinismus hastaları tedaviden çekinse bile erkek eşlerin, hastaları teşvik etmeleri tedaviye başlamada ve tedavi sürecinde son derece önemli bir yere sahiptir. Unutulmamalıdır ki, vajinismus sadece kadının değil, eşlerin her ikisinin de problemidir. Bu yüzden eş desteği tedavide son derece önemlidir. Eşlerin desteğiyle hastaların tedaviye inancı artmakta ve tedavide başarı oranları da yükselmektedir.

Vajinismus sorunundan kurtulmak için gereken önemli unsurlardan biri de öncelikle bu sorunu kabullenmek, daha sonrasında da tedavi olmak amacıyla vajinismus tedavisi merkezi araştırmak ve doğru bir merkezde tedaviye başlamaktır.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz