Vajinismus Nedir

Vajinismus Hastaları Cinsel İlişki Sırasında Neler Yaşar?

Vajinismus Hastaları Cinsel İlişki Sırasında Neler Yaşar?

Vajinismus hastalarının bir kısmı cinsel ilişkide acı hissederler. Ancak çoğu hasta acıdan çok, acı olacakmış gibi bir korku içerisinde kendilerini kasar, bacaklarını kapatır, eşlerini iter ve cinsel ilişkiyi sonlandırırlar. Ön sevişme kısmında haz ile ilgili bir sorun olmadığı halde cinsel ilişkide birleşme anı gelince korku ile birlikte haz da biter.

Bir Hastamız:

Sizi internette tesadüfen gördüm ve sayfanızı okuduktan sonra yardımcı olabileceğinizi düşündüm. biz evleneli 1 ay kadar olmak üzere, 11 nisanda düğünümüz oldu, ancak hala ilişkiye giremedik.ilk günlerde bugün olmazsa yarın olur diye düşünüyorduk, ancak her denemede aynı.bende ilişkiye girileceği sırada biraz korku var, bunun için çok kasılıyorum.aslında herşey normal başlıyo ancak ilşkiye girileceği sırada acıyacak diye korkuyorum,bu yüzden yeterince bacaklarımı açamıyorum, soğuk soğuk terliyorum, nefesim daralıyor,eşimde yeterince yaklaşamıyor,ellerim ve bacaklarımla onu itiyorum. İlişkideki hazzımın azalması ile kurulukta oluşuyor. İlişki sonrasındaysa ağlama krizim tutuyor. Vakit geçmeden bu soruna çare bulmak istiyoruzzzz. sizce ne yapalımmmm? Bu durum beni çok utandırıyor…

Bazı hastalarımız ise cinsel ilişki sırasında korkma ve eşini itme gibi durumlar olmasa da kendilerini kontrol dışı kasmalarıyla birlikte penisin vajina içine girişini engellerler.

Bu sorunu yaşayan bir hastamız:

Merhaba Süleyman Bey, İnternette yaptığım araştırmalar üzerine daha ayrıntılı bir bilgi almak amacıyla size mail göndermeyi uygun buldum. 5 aylık evliyim ve malesef hiç aklıma gelmeyecek bir durum başıma geldi. Cinsel birleşme sağlayamıyorum. bir çok konuda bilgi sahibiyim ama sorunun nereden kaynaklandığını malesef bulamıyorum. cinsel ilişki esnasında kendimi kasmadığımı düşünüyorum herhangi bir korku da yaşamıyorum en azından bilinçli olarak hangi kasları kontrol etmem gerektiği hakkında da fikir sahibiyim sanıyor um ama sanırım tamamen bilinçsiz bir kasılmam var ya da fizyolojik bir sorun. eşim ilişkiye girmeye çalıştığında kesinlikle içeriye giremiyor sanki kapalı gibi. bacak kapatma, ağlama, itme gibi tepkilerim hiç olmuyor tam tersi birleşmeyi sağlayabilmek amacıyla ben de uğraşıyorum ama dediğim gibi sanki bir boşluk yokmuş gibi girişe izin vermiyor. istanbul’da yaşıyorum. sorunun nereden kaynaklanabileceğini merak ediyorum. Pek çok sitede ve forumlarda methinizi işittim. en kısa sürede randevu alarak gelmek istiyorum.

Hastalarımızın bir kısmı evlenmeden önce korkularının çok fazla olduğunu ve evlendikten sonra böyle bir sorunla karşılaşacaklarını düşündüklerini bize ifade ederler. Bazıları ise önceden böyle bir sorunun ismini bile duymadıklarını veya asla kendilerine bu durumu konduramadıklarını ifade ederler. “Böyle bir problem nasıl oldu da beni buldu, bir türlü anlayamıyorum” şeklindeki düşünceleri vardır.

Bu durumu yaşayan bir hastamız:

ben ankarada ikamet eden ve de 7 aylık evli olan bir bayanım vajinusmus rahatsızlığım var aslında dısardan bakıldımı son derece dışa dönük bir yapım var ve de bu rahatsızlığın kendımde olacagı na hiç inanmazdım oldu ama hep kendıme telkın veriyorum her sefer ki denemmızde ne olcak milyarlarca kadın yapıyor benim farkım ne diyorum ama cok paniğim kasılıyorum bacaklarımı kapatıyorum  ve de o kadar cok cocugum olsun istiyorumkine:( eşim biz daha ilk devreyi atlatamdık dalgamı geciyorsun diyor cok üzülüyorum ben başarmalıyım diyorum hep fiyasko:( ne olur bana yardım edın :((…

Bir başka hastamız:

merhabalar, biz 1,5 yıldır evli bir çiftiz. eşimle birbirimizi severek evlendik. ama bir buçuk yıldır cinsel ilişkiye giremiyoruz. eşim sürekli korkuyor, her seferinde başka zaman deneyelim diyerek erteliyor. ilişkiye girme denemelerimizde sürekli bacaklarını kapatıyor, beni itekliyor vb. tavırlar içerisinde. bu durumla ilgili olarak psikiyatriste de gittik. ama değişen birşey olmadı. eşim sürekli agresif bir hal içerisinde. ve zamanla beni suçlamaya başladı. onu istemediğimi, onu beğenmediğimi, arzulamadığımı vb. sözlerle sorunlu olan ya da ilişkiye giremeyen kişi ben gibi yansıtmalara başladı. bu döneme kadar sürekli alttan alarak yürüttüm evliliğimizi ama artık o kadar zorlamaya başladıkki tahammül edilecek gibi değil. sürekli kavga vs. aslında temelinde yatan sorun belli; ilişkiye girememek..bunun ikimizde farkındayız ama tartışmamıza engel olmuyor. ikiımmiz de cahil insanlar değiliz aslında, eşim diş hekimi, ben ise bir devlet dairesinde memurum. sitelerde müessesenizi gördüm…kesin tedaviden bahsediliyor… bu konularda bilgi verirseniz sevinirm. randevu sistemi, konaklama ve ücret konuarında bilgi verirseniz sevinirim..
teşekkürler…

Bir diğer hastamız ilişki sırasında kasılmaya bağlı acı hissini ifade ediyor:

İyi geceler Süleyman Bey. Ben Ağrı’da görev yapan bir öğretmenim.6 aylık evli olmama rağmen malesef eşimle henüz ilişkiye giremedik.Bu mesajı da  size gece saat birde yazıyorum.Yine bir deneme sonrasındaki tarifi imkansız bir acıyı çekiyoruz.İlişkiye giremememizin sebebi eşimin kendini aşırı derecede kasması ve beni sürekli itmesidir.İlişki öncesi eşimle herşey çok güzel gidiyorken tam o son safhaya geldiğimizde yine hüsran yaşıyoruz.Hayatımız resmen kabusa dönüştü.Yaşadığımız hiçbir şeyden tat alamaz hale geldik.Ailelerin  baskısıda cabası.Bir kadın doğum uzmanına gittik ilaç falan verdi,vajinismus olduğunu söyledi.Verdiği ilaçlarda işe yaramadı.İnternette yaptığım araştırmalarda da vajinismus belirtileri var.Sizin siteyi görünce,size mesaj yazmaya karar verdim.Öğretmen olduğum için şu an oraya gelemiyoruz.Ancak sömestır tatilinde olabilir.O zamana kadar bize gösterebileceğiniz bir yol varsa.söylerseniz çok seviniriz.Ne olur bizi bu kabustan uyandırın.Şimdiden teşekkürler.

Hastalarımızın bazıları cinsel organlarının kapalı, küçük veya etten bir duvar ile örülü olduğu yönünde düşüncelere sahiptir. Hâlbuki bu, vajinadaki kasılmaya bağlı olarak gelişen bir durumdur.

Vajinismus problemi yaşayan ve neden böyle bir sorun benim başıma geldi diye düşünen başka bir hastamızın yorumları:

ben ocak ayında evlenmiş olup hala tam cinsel ilişkiye girememiş biriyim doktor bey. ve gün geçtikçe sinirlerim bozulmakta cinsel ilişkiye giremediğimz için. eşimin sadece penisinin başı girebiliyor. ondan sonrasında şiddetli bir ağrı çekip onu itiyorum. sanki hassas bir etten duvar var içimde. anestezik kremler kullanalım dedik başta, olmadı. nedense uyuşturmayı beceremedik. kayganlaştırıcıları denedik yok olmadı. inanırmısınız doktor bey, sakinleştirici bir ilaç verdi bir psikiyatrist, onu bile içtim ama nafile..artık etrafımda çocuk görmekten, çocuk lafı duymak sinirlerimi iyice germeye başladı.. bir an önce yapmak istiyorum artık.. eşim anlayışlı ama çok destekçi birisi değil. yani biraz yanlızım bu konuda. ailem bile bilmiyor, söyleyemedim onlar üzülmesin diye.  kendimi geçmişimi sorguladım bir gün, neden olabilir diye??

iki neden geliyor aklıma:

1- cinsel organımla barışık olmamam. aynada bakamam yada çok içlerine dokunamam. ama eşimin dokunmasına izin verebiliyorum.(ayrıca jinekolojik muayeneyi azcık zorlanarak yaptırabiliyorum)
2- önceki ilişkilerimde farklı şekillerde tatmin olurdum. ama ileriye gitmezdik partnerimle. kendime ve ona daha ilerisi olmaz komutunu verip dururdum sürekli. bu komut yıllar geçtikçe bilinç altıma yerleşmiş olabilir diye düşünüyorum. ve şimdi bunu düzeltemiyorum.
belki komik gelecek size ama  geceleyin kulağıma “yapabilirsin, alabilirsin onu içine” felan de diyordum eşime. belki bilinç altımdaki durumu değiştirebiliriz diye :)

ailemde baskı yoktu, rahat bir ortamda büyüdüm.. geçmişte travmatik bişeyde yaşamadım.. cinsellik namına korkumda yoktu. aksine severim de. evleneceğimde böyle bir şeyin başımdan geçeceğini aklımın ucundan bile geçirmedim. Tüm bu durumlara istinaden söyleyebilir misiniz acaba ben zor bir vaka mıyım??

Zamanla alınganlık ve sinirlilik hali daha da sık görülen bulgulardır. Etraftan gelen “niye hala çocuk yapmıyorsunuz?” şeklindeki sorular ise mutsuzlukları arttırır. Vajinismus tedavisi için asla utanmayınız, sıkılmayınız, çekinmeyiniz.

İşte bir hastamızın maili:

Dr. bey öncelikle iyi akşamlar diliyorum… çekinerek mail atıyorum size ama utanmadan çekinmeden her zaman ulaşabilirsiniz dediğinizden cesaret alarak yazıyorum şu anda mailimi….sitenizde okuduğum bir çok bayanın bu vajinismus probleminden bende yaşıyorum…..
Günlerim keyifsiz geçmeye başladı….bunaldım artık bir çıkış yolu arıyorum….adını bile söylemekten çekindiğin vajinismus hastalığım var….5 aydır evliyiz…şükürler olsun anlaşıyoruz eşimle birbirimizide çok seviyoruz…eşim her konuda anlayışlı bu sorunumuzda bile niye böyle oldu demedi… vajinismusun üstesinden geliriz Allahın izniyle diyor… Ama ben her gece her denememizden sonra ağlama krizlerine giriyorum…çok korkuyorum canımın yanmasından…hep bacaklarımı kapatmak istiyorum…şu yaşıma kadar hiç bir dr muayenesine gidemedim… :( artık bebekte istiyoruz…hele etraftaki çocuk yokmu sorusundan nefret eder oldum..huyum değişmeye başladı çok sinirli oldum en ufak şeyde ağlamak istiyorum…lütfen bana yardımcı olurmusunuz gerekirse muayehanenize eşimle geliriz…ama çok utanıyorum…. ben eşimden başka hiç kimselere söylemedim. internetten araştırmalar yapmaya çalışıyorum artık birinden destek almam gerek ve sizden yardım istiyorum.hep bir yanımız yarım bende artık eşimi mutlu etmek istiyorum…bazen ölsem daha iyi diye düşündüğüm bile oluyor…bana geri dönerseniz çok mutlu olurum…

Vajinismus tedavisi için utanan hastalar tedavilerine bir türlü başlayamazlar. Bu durum onların sıkıntılarını daha da arttırır. Öncelikle bu sorunu yalnızca sizin yaşamadığınızı, milyonlarca kadının ortak sorunu olduğunu bilmelisiniz. Daha sonrasında da vajinismus tedavisi için müessesemize gelmelisiniz. Bize geldiğinizde bu sorunu yaşayan ve vajinismus tedavisi gören pek çok hastamızla görüşmeniz tedavi öncesi cesaretinizi de arttıracaktır. Görüşmek dileği ile sizi bekliyoruz…

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz