Toplumsal Yönü

Vajinismus Hastaları Neler Hisseder?

Vajinismus Hastaları Neler Hisseder?

Vajinismus hastalığı kişilerde ciddi anlamda hem psikolojik hem de sosyolojik problemlere neden olan, hayatı, öz güveni, evlilikleri son derece olumsuz yönde etkileyen, depresyon ve öfke patlamalarına neden olabilen önemli bir cinsel sorundur. Hastalarımızın özetle ifade ettiği gibi aynen “bu sorunu yalnızca yaşayan bilir”…

Vajinismus hastalığı ve bir hastamızın hisleri:

Merhabalar Süleyman Bey. Ben 37 günlük evliyim. Benim sorunum da vajinismus hastalığı. Öykülerini paylaşan hastalarınız gibi benim hayatım da cehennem gibi.Balayımız burnumumdan geldi.Düğün günü adet olacağım için … diye geciktirici kullandım.Tüm vücudum şişti hassaslaştı. Eve döndüğümüzde her gün ağlıyordum,uykudan kalkamıyordum.Eşimden sürekli kaçar oldum.Her ne kadar bunu anlayışla karşılasa da o da bir insan ve sinirlendiği zaman da oluyor.Ben çok üzülüyorum o da çok üzülüyor iş hayatında da performansı düştü.İstanbul’dan Sakarya’ya gelin geldim ve Haziran 5inde izne çıkacağız.Daha önceden bir  devlet hastanesinde psikologla görüştüm ve bana tuvalet egzersizi verdi ve kendimi sıkıp bırakmamı söyledi.Tabi eşimin gelmesi için izin tarihimize randevu verdi.Randevu gününe kadar ilişkiye girmeyin dedi.

Vajinismus hastalığımdan arkadaşıma bahsettim kendisi bekar ve eşimin lise arkadaşı. Gözlerinin içi parlayarak sizin numaranızı verdi nette araştırma yaparken bulmuş aramamı rica etti. Ama ben eşim kızar mı diye ona soramadım.Kendisi fazla sinirli biri ve bundan dolayı da çok geriliyorum.Aslında üniversiteden 4 yıllık sevgilimdi ve evlendim hayalim gerçek oldu ama bu sorun beni çok üzüyor.Düğün öncesi de bazı sorunlar yaşadık ve düğünden bile vazgeçecek duruma geldim üstüne bir de yüksek lisans ödevlerim tuzu biberi oldu.Evlilik ve okul arası koşturmacada ben bittim.Perdeleri açmaz,dışarı çıkmaz,gülmez olmuştum.İnsanların gözünün içine bakamıyordum.Bir de eşim ve beni bu pazar yakın bir arkadaşının düğününe sağdıç yaptılar.Burda adetmiş ben çok üzüldüm ama geline karşı doğal davranmamı istedi eşim durumumuzu anlatma yoksa onlarda öyle olabilir dedi.Ve ben yaşamadığım bir şey hakkında üstü kapalı gelini sakinleştirmeye çalıştım.1 haftadır adet görüyorum ve bunu da kaçış sayıyorum.Eşime sizden bahsetmek istiyorum ama artık utanıyorum kendimden nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum.Hiç olmuyacakmış gibi geliyor oysa o kadar da çok bebek istiyorum.Geç geliyor ve işiyle ilgili işlemler yapması gerekiyor aslında ben sizin sitenizdeki öyküleri ona okutmak istiyorum belki bir umut ışığı onda da oluşur diye.Eşime nasıl anlatsam ne yapmam gerek bu yönde yardım istiyorum. Bir doktor daha demek onu sevmediğimin kanıtı demek  ona göre çünkü iş bende bitiyor.Umarım umut ışığım siz olursunuz.İyi günler.

Bazı vajinismus hastaları da kendilerini gereksiz yere mutsuz ederler. “Sanki kendimi kanserli gibi hissediyorum, asla bu vajinismus problemimi çözemeyeceğimi düşünüyorum, asla iyileşemeyeceğim” gibi takıntılar aslında yine kendilerinin ürettiği gereksiz kuruntulardır. Vajinismus hastalığının tedavisi, doğru cinsel terapi yöntemleriyle çözülebilir.

İşte vajinismus hastalığını yenmede umutsuz olan bir hastamızın düşünceleri:

selam yazinizi okudum ben size ingiltereden yaziyorum gecen gun aramistim ama sekreteriniz musait olmadiginiz soyledi ve bende bir daha arayamadim zaten cesaretimi zor toplamistim birdaha cesaret edip sizi ariyamadim yani gercekten bu hastaliktan 3 ya da 4 seansta kurtulabilirmiyim.. ben kendimi kanserli bir hasta gibi hissediyorum yani hic bir zaman iyilesemiyecem bu hastaliktan asla kurtulamayam gercekten bende iyilesebilirmiyim.. burda cok doktora gittim halende gidiyorum yani psikologa ama degisen hic birsey olmadi… en kisa zamanda sizinde gorusmek istiyorum ama ankarada hic kimsem yok nasil olacak bu tedavi bana yardimci olabilirmisiniz lutfennnn…

Vajinismus hastalığı çözüme kavuşmadığı zaman gün geçtikçe umutsuzlukları arttırır, konsantrasyonu olumsuz yönde etkiler, sosyal ortamlardan uzaklaşmalara dahi neden olur. Zaman içinde ilişki denemeleri azalır, hatta çiftler cinsel ilişkiyi hiç denemez hale gelebilir. Cinsel isteksizlik sorunu da gelişir. Bazen ilginç şekilde cinsel ilişkide birleşme denemesi olmayacaksa haz vardır, birleşme düşüncesi varsa haz da olmayacaktır. Diğer taraftan vajinismus problemi depresyon sebebidir.

Bir hastamızdan:

Merhaba ben 32 yaşında 4 yıllık evli bir bayanım sorunum sanırım vajinismus hastalığı çünkü 4 yıldır eşimle o birleşmeyi yaşayamadık ilk ve sonraki denemelerimde inanılmaz acılarla karşılaştım ve akibinde sürekli bir erteleyiş oldu ve bugüne geldik. uzun zamandır da denemiyoruz  eğer o denemeyi yaşamayacağımdan eminsem eşime yaklaşabiliyorum ama o anı tekrar yaşayacağımızı biliyorsam bir kaçınma oluyor gergin oluyorum devamlı ve yine olmuyor olmuyor.  İlk başlarda bakırköyde çok iyi  bir kadın doğum uzmanına göründüm bana zarda falan bir problem olmadığını benim çok rahat bir şekilde yapabilceğimi söyledi yardım amaçlı jel ve ağrı kesici verdi ama bende bir şartlanma oluyor doğal olamıyorum direk o ana hedefleniyorum dolayısıyla bir cinsel istek falan söz konusu olmuyor.

Eşim bana karşı çok anlayışlı ama  tedavim için bi şeyler yapmıyor biliyorum. Maddi sıkıntılarımız da var kendi çabalarımızla evlendik. Sürekli depresif halindeyim mutsuzum,  benimle aynı dönemde evlenen arkadaşlarımın hepsinin çocuğu oldu. Onlarla görüşmeyi bile kestim. İşime gücüme konsantre olamıyorum bir türlü. Ne yapacağımı da bilemiyorum. Sizi netteki yorumlardan ve hastalarınızın başarı mektuplarından buldum. İçime bi yerde su serpildi. Ben de diğer hastalarınız gibi bir an evvel bu dertten kurtulmak istiyorum daha fazla ertelemek istemiyorum sizden ricam bana da yardımcı olmanız…

Vajinismus hastalarında öfke patlamaları, gerginlik ve depresyon sık olarak görülmektedir. Hatta bazı hastalarımız durup dururken ağlama krizlerinin olduğundan bahsetmektedirler. Çocuk sahibi olamama sorusunun karşısında verilen kaçamak cevaplar içsel sıkıntıları daha da arttırır. Diğer taraftan aynı zamanda evlenen arkadaşlarının çocuk sahibi olmalarına rağmen kendilerinin halen cinsel ilişkiye girememiş olması mutsuzluk ve depresyon kaynağı olup, sosyal ortamlardan uzaklaşmalara da sebep olabilmektedir.

Bir vajinismus hastamızdan düşünceler:

En ufak şeyden korku duyuyorum. Ağlama krizleri yaşıyorum. Sorunlar beni yeniyor. Vajinismus hastalığından nasıl kurtulacağım kurtulabilir miyim bilemiyorum da. Kendimi bir kadın gibi anne adayı gibi hissedemiyorum. Herkes bebek soruyor 4. seneye girdik evliliğimizde. İstemiyoruz yalanı da bir yere kadar. Hocam bana bu konularda yardımcı olabilir mi siniz? Çözümü var mı? Cesaretimde yok. Hastanenin kapısında titreme geliyor kendimden geçiyorum. Vazgeçiyorum. Devlet hastanesinde bir kadın doğum uzmanı 5 dk içinde bana ne kadar yardımcı olabilir ki? Üstelik ben evli ama bekarım bunu nasıl açıklayabilirim. Jinekoljik muayene de beni korkutuyor. o kadar cesur olsam vajinusmus olmazdım. Bu kadar çok sorun içinde mutlu değilim. Kimseyle görüşmüyorum. Evde akşama kadar sağlık siteleri araştırıyorum. Vajinusmus tedavisi uygulayan yerler çok yüksek rakamlardan söz ediyor. Bu meblağlar benim bu sorunla yaşayacağım konusunda endişelendiriyor. Nerden başlayabilirim. Lütfen bir yol haritası çiziniz bana. Nette araştırırken sizi gördüm güven verdiniz bana. Eşim de sanırım mail atmış size.  Maddi olarak da bize yardımcı olabileceğinizi söylemişsiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla… Umut ışığı olacağınıza emin gibiyim.

Vajinismus hastalığı çözülmezse zamanla daha da büyür, kişinin hayat enerjisini alır götürür ve kendisine olan özgüvenini azaltır.

Gaziantep’ten bir vajinismus hastamızın öyküsü:

Mrb Süleyman Bey internet sitenizdeki vajinismus başarı öykülerini inanın ağlayarak okudum.Bigün ben de aynı mutluğu yaşar mıyım, evliliğimi daha başlamadan girdiği bu çıkmazdan kurtarabilir miyim diye…Benimle aynı bu vajinismus problemini yaşayan kadınların hikayeleri ve mutlu sonları beni cesaretlendirdi.Bu maili bian önce atmam gerektiğine inandırdı.

Ben G.Antepten yazıyorum size.17 aylık evliyim ve bu kabusla başedecek gücüm daha fazla kalmadı.Eşimle üniversitede tanıştık ve severek evlendik biçok sıkıntıya rağmen.Evlendiğimiz gün beni böyle bir kabusun beklediğinden habersizdim tabi ki.Sevdiğim insanla evleniyordum ve ona güveniyordum.İlk başarısız denemeden sonra balayına erteledik bu konuyu.Eşim de sağolsun çok anlayış gösterdi hiç üstelemedi.Balayında da durum değişmedi.Ondan sonra başladı benim kaygılarım ve adını bile daha önce duymadığım bu hastalık benim kabusum olmuştu.Sebebi konusunda geriye dönüp baktığımda bilinçaltımda tek bir neden görüyorum.Eşimin annesinin evliliğimiz öncesi bana attığı ve 2.5 yıl bende travma etkisi yaratan iftira.Ama onu Allaha havale etmiştim bu evliliğe karar verirken.Başka çarem yoktu çünkü.O insanı evlendikten sonra istesem de istemesem de görmek zorundaydım ve herşeyi unutmalıydım.Şuanda kendimi size yeterince ifade edebiliyor muyum bilemiyorum.

Daha sonra içimi kemiren bu durumu yakın arkadaşlarımla paylaştım.Tavsiyeleri,beni dinlemeleri cesaret vermekten başka işe yaramadı.Ardından ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, kremler,hatta hatta ağzıma şimdiye kadar damlasını bile koymadığım alkol bile aldım bu uğurda.Tabi hiçbiri fayda etmedi.Canım da acıdı ruhum daa..Ardından evliliğimizin 4. ayında kadın doğum uzmanına gittim dizlerim titreye titreye.Sağolsun doktor yüreklendirdi beni.Anatomik hiçbir sorunumun olmadığını ve olmaması için bi sebep görmediğini söyledi.Aradan koca 8 ay geçti ama ben hala vajininsmus soruyla boğuşuyorum. Hatta daha zorlaştı herşey:((((

Çevremdeki insanların hala bebek yok mu soruları ben kahrediyor artık, dayanamıyorum.Annemin bebek konusunda ısrar ettiği bi gün ağlayarak anlattım durumu ona (onu üzmek üstemesem de).Tabi aradan koca bi sene geçmişti.Annem sezmiş zaten yolunda gitmediğini bişeylerin.Hemen abime açmış durumu meslektaşınız olduğu için.Bunu öğrendiğimde yerin dibine battım. Vajinismus hastalığının benim için ne kadar utanç verici olduğunu anlatamam.O da hemen araştırıp vajinismus tedavisi için sizin  ismini verdi bana.Sitenizle tanışmam böyle oldu Süleyman Bey.Fakat eşimi tedavi konusunda ikna edemedim.Herşeyi zamana bırakalım diyor ama artık erteleyecek durum kalmadı, gözümde daha fazla büyüdü bu olay. Psikolojim harap oldu.Evden gitmeyi bile düşündüm kontrolümü kaybettiğim zamanlarda.Şimdilerde iş değişikliğinden dolayı bi sene boyunca iznim yok.Bu işe zaman ayırmadan vajinismus sorunumu nasıl çözebilirim die kara kara düşünüyorum sadece.İşime konsantre olamıyorum,kopuyorum hayattan her geçen gün.Sizden ricam bana bi çıkış yolu göstermeniz. Benim durumumdaki insanların size gerçekten ihtiyaçları var.Rabbim gücünüzü artırsın.Hoşçakalın…..

Vajinismus tedavi edilmediği takdirde depresyon nedenidir. Hele eşin aldatması durumunda boşanmalara da neden olabilir. Bu yüzden vajinismus tedavisini ertelememek gerekli; ancak doğru tedavi yöntemini ve hekimi bulmak başarının anahtarıdır.

İşte vajinismus hastalığı yüzünden bunalıma giren ve boşanmayı düşünen bir hastamız:

süleyman bey merhabalar; sitenizi bugün tesadüfen gördüm ve kaliteli bir yer olduğunu hissettim bu yüzden bir vajinismus hastası olarak size birkaç soru sormak istiyorum müsadenizle. Ben 3 yıllık evli 27 yaşında bir bayanım ve 3 yıldır vajinismus hastalığı ile baş etmeye çalışıyorum her türlü değişik vajinismus tedavisinin içinde bulundum. antalyada ikamet ediyorum ve artık burada gidecek doktor kalmadı. Neyim var neyim yoksa bunun için harcadım harcarım da. Bu vajinismus sorunu bu illeti artık mutlaka çözmem lazım. 3 yıllık sürede biçok kez intihar girişimi ve değişik bunalımlar geçirdim eşim yakın zamanda beni aldattı. Şuan ondan nefret ediyorum ama artık onun için değil kendim için bu sorunu çözmek istiyorum. Belki bi süre sonra boşanacağız ama eşimin bu düşüncemden haberi yok herşeyin sütüne sünger çekmiş mutlu görünüyorum ona ve bu aldatma olayından sonra kendimi çok zoladım ve daha önceleri ayda 1 kez olan yakınlaşmalarımızı 5 e çıkardım. Bu sorunu onun için değil kendim için çözmek istiyorum hayatımda o olmasa bile birgün bi başkası olacak bu yüzden çözmem gerekiyor. Sorum şu;sizce vajinismus tedavisi için uygun bir zaman mı? Sizde vajinismus tedavisi öncesi yapmam gereken bişey var mı? tavsiyeleriniz nelerdir? teşekkür ederim sevgiler…

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz