Eş Faktörü

Vajinismus Hastalarında Eş Direnci

Vajinismus Hastalarında Eş Direnci

Vajinismus (vaginismus) hastalarının pek çoğunun eşlerinin tedaviyi istemediklerini, vajinismus tedavi yöntemlerine inanmadıklarını, vajinismus sorununu yalnızca kendilerinin aşabileceğini ve bu konuda başka birisinin kendilerine hiçbir yarar sağlayamayacağı yönünde düşüncelerinin olduğunu izlemekteyiz.

Vajinismus hastası olanların eşlerinin bazıları ise bu tür tedavilerin yalnızca para tuzağı olduğunu, tedavilerin son derece gereksiz olduğunu düşünmektedirler. Bu nedenlerle çoğu kez vajinismus (vaginismus) eşleri tedaviyi kabul etmez ve gereksiz bulurlar.

Hastalarımızın pek çoğu tarafımıza başvurmak için eşlerinden zar zor izin aldıklarını söylemektedirler. Hatta sırf bu yüzden vajinismus tedavisine tek başına katılan kadınların sayısı da azımsanamayacak düzeydedir.

Vajinismus hastalarımızın eşlerinin kullandıkları bazı cümleler:
– Bu sorunu yalnızca sen kendi başına aşabilirsin, başkası sana nasıl yardım edebilir ki,
– Her şey sende bitiyor,
– Aslında bu problemi gerçekten çözmek istemiyorsun, eğer ki gerçekten isteseydin yapardın,
– Senden hiçbir halt olmaz, şapşalın tekisin,
– Sen kendi kendini vajinismus yaptın,
– Vajinismus tedavisi için doktorlar çuvalla para alıyorlar, hepsi para tuzağı,
– Hiçbir tedavi bu sorunu çözmemiz için yeterli değil, her şey senin beyninde bitiyor
– Başkası senin beynine sanki çip mi takacak, sihirli bir değnekle sana dokunacak da sanki birden değişecek misin?

Aslında tüm bu cümlelerin içinde aşağılama, motivasyonu kırma ve tedavi sürecinde adım atmayı engelleme vardır. Buna “eş direnci” adını veriyoruz.

Vajinismus sorunu ancak profesyonel destek alınarak kesin ve kalıcı bir şekilde çözümlenebilir. Vajinismus tedavisinde başarı için ana şartlardan birisi de eş desteğidir.

Aşağıdaki hasta mektubu belki de bu durumu biraz olsun özetliyor:

Merhaba Süleyman Bey;
Size internet aracılığıyla ulaştım.1,5 yıllık evliyim.eşimle severek evlendik.bende vaginusmus mağdurlarındanım;daha önce birkere tedaviye başladım;yaklaşık 4 seans sürdü,doktor sorun devam ederse tekrar gelin dedi ama o kadar paragöz bi doktordu ki eşim hiç hoşlanmadı adamdan ve tedaviyi bıraktı;4 seansın her seansın da doktorun öğrettikleri egzersizleri yaptım,4 parmağımı da vaginama sokabiliyorum;vaginal dilatatör diye bişey var onu bile sokabiliyorum,ama  başaramıyoruz maalesef olmuyo.eşim bu egzersizleri yapabildiğimi bendeki sorunun çözüldüğünü düşündüğü için bi daha doktora başvurmak istemiyo; bitürlü ikna edemiyorum; antakyada oturduğumuz için tek başıma da gelemiyorum çok çaresizim.internet sitenizdeki ve facebook grubunuzdaki başarı öykülerini okudum çok umutlandım ama napcam bilemiyorum.biraz maliyetli olduğu için beklide yanaşmıyo eşim,bu sorunun hayatını ne kadar etkilediğinin farkına varamıycak kadar cahil sanırım.eşim benden sürekli egzersiz yapmamı istiyo,hayatımın sonuna kadar parmağım vaginamda dolanamamki bıktım artık sürekli bu egzersizleri yapmaktan.eşim  vaginusmus tedavisinin sadece bu egzersizlerden ibaret olduğunu sanıyo;ona başka yöntemler de var dediğimde sert bi tepkiyle karşılaşıyorum.oyüzden konuyu açamıyorum bile.sıkıştım kaldım çaresizim ne yapcam bilemiyorum.önce Allah sonra umudum sizsiniz?ne yapmalıyım? Parmak egzersizleri dışında neler yapabilirim bu işin olması için?bir de seans ücretiniz ne kadar?bilgi verirseniz sevinirim.teşekkür ederim.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz