Vajinismus ve Gebelik

Vajinismus Hastalarında Tüp Bebek Tedavisi

Vajinismus Hastalarında Tüp Bebek Tedavisi

Vajinismus hastaları uygulanan başarısız tedaviler sonucunda tüp bebek veya aşılama tedavisi ile gebe kalma yollarını seçebilirler. Bu yanlıştır. Çünkü çocuk olsa, hatta hasta doğum yapmış olsa bile sorunu devam edecektir. O yüzden vajinismus hastalarına öncelikle doğru hekimler tarafından cinsel tedavi almalarını ve daha sonra daha doğal yöntemlerle hamile kalmalarını önermekteyiz.

Vajinismus Hastalarında Tüp Bebek Tedavisi ihtiyaç duyulmadan, uzman bir hekim tarafından sorunları aşılıp, doğal yollarla hamile kalması sağlanabilir.

Tüp bebek tedavilerindeki başarı oranı %40-50’ler arasındadır, tüp bebek tedavileri ortalama 20 ile 45 gün arasında sürmekte ve tedaviler sırasında pek çok hormonal ilaçlar kullanılmaktadır. Ayrıca tüp bebek tedavisi veya aşılama sırasında pek çok kere yapılması gereken jinekolojik muayeneler, müdahaleler ve vajinal ultrason tetkikleri de oldukça zahmetlidir. Vajinismus hastalarında jinekolojik muayene olma korkusu da vardır. Cinsel tedaviler ile bu korkular da yenilebilir.

Vajinismus tedavisi yerine tüp bebek ile gebe kalmayı düşünen bir hastamızın maili:

Merhaba Doktor Bey..ben 3,5 yıllık evliyim.evliliğimin 5-6 ayı çok sıkıntılı ilişkiye girmeye çalıştım mümkün olmadı,jinekolağa gidip muayene olma korkusu bu durumumu bi nebze olsun aştırdı.artık ilişkiye girebiliyordum ancak bacaklarım muayene pozisyonunda değilken..şuan tüp bebek tedavisine başladık ve ben her muayenede işkence çekiyorum o bacaklarımı çatalda açmak tarif edilemez derecede korkunç ve acılı geliyor bana..henüz muayene ve takip evresindeyim tüp bebek için,doktoruma sorduğumda evet psikiyatriye gitmemin hem benim hem kendileri için tedavi sürecinde iyi olacağını söylediler..ancak ben jinekolağa gidemem alttan muayene olmak istemiyorum,dün eşimle bacaklarımı açarak ilişkiye girmeyi denedim ancak mümkün olmadı bütün o modumuz biranda gitti korkudan titredim..ne yapmam lazım..teşekkürler şimdiden..

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz