Vajinismus Nedir

Vajinismus Ne Demek?

Vajinismus Ne Demek?

Vajinismus Ne Demek?

Vajinismus ne demek sorusu, bu cinsel problemle genelde ilk defa evlendikten sonra karşılaşan pek çok çiftin aklında yer almaktadır. Bu bölümde ‘vajinismus ne demek’ sorusu hakkında cevaplar yer almaktadır.

Vajinismus Hastalığı Ne Demek?
Vajinismus hastaları ilişki sırasında engel olamadıkları kasılmalar sonrasında eşlerine izin verememektedirler. Halbuki genel olarak birleşme öncesinde, ön sevişme sırasında haz ve rahatlık vardır. Uyarılmaya bağlı olarak vajinal ıslanma da gerçekleşmektedir. Sorun ‘penetrasyon’ olarak da bilinen cinsel birleşmede olmaktadır.

Birleşme anı geldiğinde adeta panik atağa benzer bir durum görülür ve kadın kendisini korku içinde kasar. Bu kasılmalar çoğu zaman pelvis kasları haricinde bacaklarda, karında, kalça kaslarında, sırt ve bel kaslarında, hatta çok ileri durumlarda çene ve ayak parmaklarına kadar yaygın şekilde de olabilir. Hatta hastaların çoğu ilişki denemelerinden bir gün sonra vücutlarına yaygın kas ağrılarından şikayet etmektedirler.

Vajinismusta ‘bacak açma’ sorunu
Vajinismus hastalarının pek çoğunda bacak açma sorunu da vardır. Hastalar, hayatları boyunca bacaklarını hep kapatmış ve bacaklarını ayırmaktan kaçınmışlardır. Bilinçaltı çok küçük y
aşlardan itibaren, ‘orayı korumalısın, orayı çarpmamalısın yoksa çok fazla acır, kanar’ gibi mesajlarla donatılmıştır. Hatta uyurken bile bacaklar kapalı konumdadır.

Vajinismus Ne Demek? – Ayrı bir vajinismus tanımı : Tamamlanmamış evlilik
Vajinismus nedir cinsel ilişkide birlikteliğin ilk tam olarak sağlanamamasından ötürü ‘tamamlanmamış evlilik’ olarak da bilinir. Bir çatı altında iki arkadaş, iki ev arkadaşı gibi yaşayan çiftler bu ‘tamamlanmamış birliktelik’ sonrasında kendilerini bu şekilde kabul ederek yıllarca bu şekilde yaşamaya alışabilirler.

Cinsellik, evlilik kurumu için en önemli işlevlerdendir. Cinsel ilişkinin sağlıklı bir şekilde sağlanması evliliğin de daha sağlıklı bir şekilde devamını sağlar. Evlilikteki cinsel sorunlar evlilik problemlerine, evlilik problemleri de cinsel sorunlara yol açabilmektedir.

Vajinismus ne demektir?  Bir kaygı bozukluğudur
Vajinismus bir kaygı bozukluğu olarak bilinmektedir. Hastaların bazılarında bu cinsel sorunlarına ek olarak anksiyete bozuklukları, obsesyon (takıntı) bozuklukları, panik atak gibi psikolojik rahatsızlıklar da bulunmaktadır.

Bir cinsel fobi problemi olarak da tarif edilen vajinismus problemini yaşayanlarda jinekolojik muayene korkuları, kan aldırma korkusu, yükseklik, yalnızlık, karanlık, kapalı alan, böcek, kedi, köpek korkuları gibi korkular da sık olarak izlenmektedir.

Cinsel ilişki ağrısı ve vajinismus
Vajinismus hastalarının pek çoğu partnerleriyle bütün denemelerinde başarısızlık yaşadıktan sonra artık ilişkiyi hiç denemez hale gelmişlerdir. Yıllarca süren evliliklerine rağmen halen bakiredirler. Vajina içine yabancı bir cismin girme düşüncesi bile imkansız görülmektedir.

Vajinismus hastalarının bazıları ise zar zor da olsa ilişkiye girebilmektedirler. Yani cinsel ilişki ağrısı da vajinismus belirtisi olabilir. Ancak burada unutulmaması gereken nokta; cinsel ilişki ağrısının her zaman için vajinismusa bağlı olmadığı, bazen fiziksel sebeplerin de bu duruma yol açabileceğidir. Kesin tanı için jinekolojik bir değerlendirme şarttır.

Cinsel isteksizlik ve vajinismus
Vajinismus hastaları, genel anlamda cinsel istek sorunu yaşamamaktadırlar. Ancak her başarısız ilişki denemesi zaman içerisinde cinsel isteksizlik (eşe karşı cinsel soğukluk) problemine yol açabilir. Cinsel isteksizlik sorunu erkek eşlerde de sık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vajinismus Ne demek?  Vajinismus tarifleri –  tanımları
Vajinismus bir cinsel ilişkiden korkma, yani cinsel fobi olarak da tarif edilmektedir. Sorunu yaşayanların pek çoğunda genel ağrı algısında da artış vardır. ‘Benim biraz canım tatlıdır’ diye kendilerini tarif edenlerin sayısı oldukça fazladır. Ancak bazıları ise ‘genel olarak bu sorun haricinde hiçbir korkum yok, kendime güveniyorum, en büyük korkum nedense ilişkiye girme ile ilgili’ şeklinde kendilerini ifade etmektedirler.

Günümüzde bilimsel ve etik vajinismus tedavi yöntemleri ile kısa sürede kalıcı sonuca ulaşmak mümkündür. Profesyonel destek alınmaksızın sorunun aşılması mümkün olamayacağı gibi, beklendikçe farklı evlilik sorunlarının da ortaya çıkması sürpriz olmayacaktır.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz