Vajinismus Nedir

Vajinismus Nedir 2

Vajinismus Nedir 2

Vajinismus Nedir?
Vajinismus cinsel ilişki sırasında kadının kendisini ve vajina kaslarını kasması neticesinde cinsel ilişkinin gerçekleşememesi durumudur. Vajinismus, çoğu zaman yanlış bir şekilde “vajinusmus” olarak da yazılmaktadır. İngilizcesi ise “vaginismus” olarak geçer.

Vajinismus Nedir 2   Vajinismus hastalarında görülen cinsel ilişki sırasındaki kasılmalar, kontrol dışı yani refleks olarak gerçekleşmektedir. Buna bağlı olarak vajinal giriş adeta “etten bir duvar” gibi geçilmez bir hal alır. Vajinal kasılmalar bazen daha azdır ve penis içeriye hafif düzeyde girebilir bu durumda yarım ilişki gerçekleşebilir veya ilişki sırasında ağrı, acı gibi durumlar da ortaya çıkabilir. Korkuların çok fazla durumlarda ise kişi eşini kendisine hiç yaklaştırmamaktadır.

İstemsiz ve kontrol dışı kasılmalar hastalığın derecesi ile orantılı şekilde karın, kalça, sırt, hatta çene ve ayak parmaklarına kadar yaygın şekilde vücudun başka diğer kaslarında da izlenebilmektedir.

Bazı vajinismus hastalarında cinsel beraberlik yalnızca bir kez gerçekleşebilir, sonrasında ise korku iyice bilinçaltına yerleşmekte ve kişi eşini kendisine yaklaştırmayı dahi reddetmektedir.

Pek çok çift daha önce böyle bir rahatsızlığın var olduğundan habersizdir, olay kendi başlarına geldiğinde ise araştırmalarıyla birlikte vajinismus ismini ilk defa duyduklarını ifade etmektedirler.

Başka bir tanıma göre ise vajinismus “tamamlanmamış evlilik” veya “tamamlanmamış birliktelik” olarak geçer.

Vajinismus sorunu yaşayan kişilerin jinekolojik muayene olma korkuları da vardır.

Bekar olan bir vajinismus hastamız duygularını bize şöyle ifade ediyor:
Merhaba. Ben adresinizi internetten araştırma yaparken buldum. Vajinismus olup olmadığımdan emin değilim ama sorunun ne olduğunu netleştirmek için size danışmak istedim. Erkek arkadaşımla cinsel ilişkiye girmek istiyoruz ancak ilk denememizin üzerinden 8-9 ay geçmiş olmasına rağmen hala gerçekleştiremedik. Bu benim denemeye başlar başlamaz kendimi kasmam yüzünden oluyor. İlk başta çok canım acıdığı için olmamıştı sonrakilerde sevgilim yaklaşmaya başladığı zaman yani daha denemeden bile kasmaya başlıyorum kendimi. İnternetten yaptığım araştırmalara göre böyle durumlara vajinismus deniyor. Beni bu konuda aydınlatırsanız ona göre bir çaresini bulmak istiyorum. Beni bu mail adresi yoluyla bilgilendirirseniz sevinirim.

Bir vajinismus hastamız cinsel ilişkinin yarım olduğundan bahsediyor:

Benim de cinsel ilişkiye girememe problemim var. Daha 2 aylık evliyim ve kendim de VAJİNİSMUS problemi olduğunu artık düşünmeye başladım. Kadın Doğum Dr. gidip muayene dahi olamıyorum. Tam cinsel ilişkiye giremiyoruz sadece yarım cinsel ilişki gerçekleşiyor. Sitenizi inceledim. Ve gerçekten bu tatsız ve büyük kabus olan problemimden kurtulmayı çok istiyorum. Sizinle yüz yüze gelmeyi ve tedavi de bana yardımcı olacağınızı umuyorum. Beni bilgilendirebilirseniz ve yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum…

Depresyon sorunu yaşayan bir vajinismus hastamız:

Ben bir aylık evliyim. Eşimle severek ve çok isteyerek evlendim. İlişkiyi ilk gece ikimiz de çok yorgun olduğumuz için denemedik. İkinci gece; denedik ama benim canım inanılmaz yandı ve çok korktum. Bundan sonra bende cinsel isteksizlik başladı. Şöyle ki; ilk aşamalar çok güzel geçerken ilişkiye girmeye çalıştığımız anda bende çok büyük panik ve korku oluyordu. Ve daha sonra sonu yine birleşmeye gidecek diye eşimi öpmek dahi istemez oldum.

İkinci hafta bi jinekolğa gittim ve muayene oldum. her hangi bir hastalık; yara vs olmadığını; kasılma da yaşamadığımı ancak sadece kızlık zarımın %40-50 civarında etli olduğunu o yüzden acı yaşadığımı ve bunu normal olduğunu dişimi sıkmam gerektiğini ve bir psikolgtan daha sonrası için yardım alabileceğimi söyledi. Bir ilaç ve jel verdi. xxx adındaki ilacı haftada iki sefer kızlık zarına sürersem az da olsa eseneme olacağını söyledi. İlacı kullanmaya başladım. ve devam ediyorum. Ama ben bunu duyduktan sonra daha çok korkmaya başladım. Cinsel birleşmeye geçtiğimizi anladığım an canım yanacak diye bacaklarım kapanıyor ve eşimi ellerimle itiyorum, kendimi asla kontrol edemiyroum. Acırsa acısın diyorum kendi kendime ama olmuyor. Sonrası  da ağlama nöbetleri… Ben çok neşeli eşimin deyimiyle kıpır kıpır bi insandım. Şimdi o halimden hiç eser kalmadı.. Depresyona girmekten ve hiç ilişki yaşayamamaktan çok korkuyorum. Eşimi mutsuz ettiğimi düşündükçe çıldıracak gibi oluyorum. kliniğinize gelmek istiyorum.. Bana yardımcı olabilir misinz?

 

Vajinismus hastalarının pek çoğunda cinsel birleşme olmasa bile ilişki sırasında tatmin vardır. Sorun birleşmenin tam olarak sağlanamaması ve birleşme sırasında ortaya çıkan korkulardır. Çoğu vajinismus hastası böyle bir durumla karşılaştığı zaman internet yolu ile problemini araştırmaktadır. ‘’Vajinismus nedir?’’ sorusunun cevabı da bu araştırmalar sonucunda rahatlıkla ortaya çıkmaktadır.

Bekâr bir vajinismus hastamız durumunu bize şöyle açıklıyor:
Merhabalar. 22 yaşındayım, 10 aylık bir ilişkim var. Erkek arkadaşımla birbirimizi çok seviyoruz. 9.ayımıza kadar tam birleşme yaşamadan başka şekillerde tatmin olduk. Aslında özellikle  bekareti korumak gibi bir amacımız yoktu sadece doğru yerde ve doğru zamanda olmasını istediğimizden bir ertelenme sözkonusu oldu. Daha önce bu konuda sorun yaşayacağımı hiç düşünmemiştim. Çünkü cinsellikle ilgili konularda konuşmaya araştırmaya öğrenmeye hep çok açık oldum ve toplumun cinselliği bir tabu haline getirip benim kendi bedenim üzerinde söz sahibi olması durumuna da hep karşı çıktım.Doğru vakit geldiğinde, “o ne der, bu ne der?” derdi olmadan doğru kişiyle bunu yaşayabileceğime inanadım hep. Erkek arkadaşımla da her şeyi rahatlıkla konuşabiliyorum. Kısaca ifade etmem gerekirse 1 ay kadar önce ilişkimizin buna hazır olduğunu düşündük ve birlikte olmayı birkaç kez denedik ama penisi vajinama tam olarak giremeden( 1-2 cm girdikten sonra) ben durmasını istedim. Sanki doğru yer orası değil de biz orayı zorluyormuşuz gibi bir acı ve baskı hissettim. Hatta erkek arkadaşımdan sürekli doğru yerde olup olmadığını kontrol etmesini istedim. Son derece heyecanlı ve güzel geçen bir ön sevişmenin ardından tam birleşme anına geldiğimizde hissettiğim baskı ve huzursuzluk beni cinsel birleşme fikrinden soğuttu. Zevk almaktan çok” bu sefer olsun” düşüncesiyle yaptığımız her deneme bizi biraz daha yıprattı. “Tam birleşme yaşamayı düşünmeyelim , o olmasın sadece zevk almanın ,sevişmenin tadını çıkaralım” dediğimiz zamanlarda da herşeyin çok güzel gittiği, ikimizin de çok zevk aldığı anlarda ” şuan ikimiz de fizyolojik açıdan hazırız, ben ıslandım sen de tam olarak sertsin,o halde şimdi deneyebiliriz” düşüncesiyle kendimizi tam birleşmeyi yeniden denerken bulduk ama sonuç yine hüsran oldu. Hatta birkaç seferinde ön sevişme sonrasında sert olan penisi birleşme anında sertliğini kaybetti. Ön sevişme sırasında ne kadar hazır olursam olayım “şimdi birleşme olucak” düşüncesi sanırım benim kendimi kasmama sebep oluyor. Açıkçası kendimi kastığımdan da emin değilim ama kadının kendini kasmadığı sürece acı hissetmesinin mümkün olmadığını doktorlar söylüyorlar.” Tüm bunları evlendikten sonra düşünürüm o zaman bi doktora başvururum” diye de düşünebilirdim ama bunun ilişkimiz için bir kısır döngü haline gelmesinden ve ilerde daha büyük sorunlar yaşamamızdan korkuyorum. Ve kafamda “acaba” lar olmadan erkek arkadaşımla özgürce ve rahatça  sevişebilmek istiyorum. Şuan üniversite öğrencisiyim ve açıkçası bir tedavi sürecininin altından kalkabileceğim maddi imkanlara sahip değilim. Gerçi tedavi ya da muayene ücreti hakkında da bir bilgiye sahip değilim. Yaşadığım şey vajinismus mu bunu bile bilmiyorum. Belki de ciddi bir problemim yoktur…Nasıl bir yol izlemem gerekir? Yardımcı olursanız çok sevinirim..teşekkür ederim.

 

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlarda pelvis kaslarında istemsiz bir kasılma ile birlikte cinsel ilişki gerçekleşemez.

Pelvis kasları içerisinde en bilineni PC kasıdır (Pubokoksigeus). PC kası o kadar güçlü bir şekilde kasılır ki vajina içine hiçbir şekilde giriş mümkün olmamaktadır.

Görüldüğü üzere cinsel ilişki sırasında koruma içgüdüsü ile kadının kendisini kasması birleşmenin gerçekleşememesine neden olur. Bu da ilişkide acı hissi demektir.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz