Vajinismus Blog

Vajinismus Nedir Bilmeniz Gerekenler

Vajinismus Nedir Bilmeniz Gerekenler

‘’Vajinismus nedir?’’ Sorusuna verilebilecek çok çeşitli cevaplar olmasının yanında en genel anlamda vajinismusu, ilişki esnasında kadının kontrolsüz bir şekilde istemeden kasılarak cinsel ilişkiye izin verememesi durumu olarak tanımlayabiliriz.

Kendisini daha çok cinsel ilişki sırasında gösteren vajinismus problemi cinsel ilişki dışında da kadınların hayatında olumsuz etkiler yaratmaktadır. En temel problemleri cinsel birlikteliği gerçekleştiremeyen vajinismus hastalarının pek çoğu jinekolojik herhangi bir müdahaleye de izin verememektedir.

Vajinismus ne demek?
Vajinismus nedir
Vajinismus ne demek sorularına bu konudaki uzmanlar tarafından pek çok değişik cevap verilebilmektedir. Vajinismus, bir tür kaygı bozukluğu olarak, erteleme – kaçınma hastalığı olarak, cinsel ilişkiye girme korkusu, cinsel ilişkide istemsiz olarak kasılma sorunu olarak da tanımlanabilmektedir.

Vajinismus hastalarının pek çoğunda vajinismus belirtileri birbirine benzemesinin yanı sıra bazı hastalarda problem daha ileri ve aşırı düzeyde görülebilmektedir. Vajinismusun en sık görülen belirtisi cinsel ilişkiye girememek veya zor ve acılı bir şekilde ilişkiyi gerçekleştirmektir. Bununla birlikte vajinismusun görülebilmesi olası olan diğer belirtilerini de özetle şu şekilde sıralayabiliriz:

–          Jinekolojik muayene, vajinal ultrasona girme ve smear testi yaptırma gibi her türlü jinekolojik müdahaleden kaçınma

–          Cinsel ilişkiyi yarım gerçekleştirebilmek

–          Vajina içerisine tampon ve fitil gibi herhangi bir yabancı cisim yerleştirememe

–          İlişki esnasında bacaklarını kapatmak, eşini itmek

–          İlişki denendiği esnada ağlamak, bayılmak, sinir krizleri geçirmek

–          Cinsellikle ilgili her türlü konudan uzak durmak ve hatta bazen tiksinmek

Bu tarz belirtiler her vajinismus hastasında görülmese bile temel olarak vajinismus hastalarında görülen belirtiler arasında yer almaktadır. En temel ve hastalarda ortak olan belirti ise ilişkinin tam olarak gerçekleşememesi durumudur.

Vajinismus sorunu yaşayan veya yaşadığından şüphelenen kadınların vajinismus nedir sorusuna yanıt alabilmesi için öncelikle bu konuda uzman bir merkeze başvurarak bilgi alması ve deneyimli bir jinekolog tarafından muayene edilmesi son derece önemlidir. Vajinismus tedavisine başlamadan önce vajinismusun teşhisi ve tedavisi için problemin kaynağını ve düzeyini öğrenmek açısından jinekolojik değerlendirme şarttır.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz