Vajinismus Blog

Vajinismus Nedir Diye Merak Edenler

Vajinismus Nedir Diye Merak Edenler

‘ Vajinismus nedir ’ sorusunu kısaca şu şekilde cevaplayabiliriz: “vajina kaslarının istemsiz kasılmaları sonucunda cinsel birleşmenin gerçekleşememesi veya ağrılı olarak gerçekleşmesidir”.

Vajinismus bir bilinçaltı sorunudur
Her vajinismus hastası, hastalığının nedenini kendisi belirler. Bu nedenle vajinismusu tek bir nedene bağlamak mümkün değildir. Her insanın bilinçaltında sakladığı, öğrenilmiş veya farkında olmadan kazandığı korkular mevcuttur. Vajinismus ta bu noktada kişiye özel sebeplerin bilinçaltına atılmasından kaynaklanır.

Çevreden edinilen yanlış ve eksik bilgiler, abartılı ilk gece hikayeleri, vajinismusu ortaya çıkaran etkenler arasındadır. İlişkiye girilmek üzereyken vajinada yer alan kaslar istemsiz olarak kendini koruma refleksiyle kasılır ve bu durum ilişkinin gerçekleşmesini engeller.
Bir çok vajinismus hastası, bu durumu vajinanın içinde duvar olduğu ya da kemiksi bir yapıyla vajinanın tıkalı olduğu şeklinde tanımlamalar yapar.

Vajinada bulunan pelvik kasların istemsiz kasılması durumu, eşler için anlaşılması güç olabilmektedir. Ama vajinismus hastaları vajinalarını kontrolsüz bir şekilde kasmaktadır ve bu ilişkinin gerçekleşmesini engeller.

Vajinismus hastaları, eşleriyle ön sevişmede veya duygusal bağlarında hiçbir sorun yoktur. Ön sevişme gerçekleşip birleşme olacağı sırada, bilinçaltı ve öğrenilen yanlış bilgiler devreye girer ve kasılma başlar. Vajinismus hastalarının bazı tipik tepkileri vardır. Bu tepkiler, ‘panik atak benzeri’ durumda kalp atışının hızlanması, nefes nefese kalma, korku ve heyecan sonrası kadın, kendini olabildiğince sıkar, kasar ve bu şekilde penisin içeriye girmesi mümkün olamaz. Bu durumla beraber bazen ağrı da olabilir, bazen ise yalnızca korku vardır. Sonrasında da ilişkinin devamını istemeyen kadın bacaklarını sıkıca kapatır ve eşini iterek reddeder, ilişkiyi sonlandırır.

Vajinismus nedir ?  Cinselliğe karşı olumsuz düşünceler
‘Vajinismus hastalarında cinsellikle ilgili düşünceler nedir’ diye sorduğumuzda vajinismus problemi olan kadınlarda cinsellik, kızlık zarı ve vajinayla ilgili düşüncelerin hemen hepsi olumsuz olduğunu izlemekteyiz. Kadınlardaki bu olumsuz cinsel mesajlar – düşünceler çok çeşitlidir ve bu mesajlar vajinadaki kaslarının (özellikle de PC kasının) istemsiz (yani refleks) bir tepki ile kasılmalarını tetiklemektedir.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz