Vajinismus Blog

Vajinismus Nedir (Detaylı)

Vajinismus Nedir (Detaylı)

Cinsel ilişkiye girememe problemi olarak tarif edebileceğimiz vajinismus, ülkemizde kadınlarda en sık görülen cinsel işlev problemleri arasında yer almaktadır. Bu problemi yaşayan kadınlar, ‘’Vajinismus nedir? Vajinismus kimlerde görülür? Tedavisi mümkün müdür?’’ gibi pek çok soruyu kendilerine sormaktadırlar.

‘Vajinismus nedir’ diye soracak olursak; cinsel ilişki esnasında birleşme denendiği anda vajina kaslarının istemsiz kasılması yüzünden penis ve vajina birlikteliğinin gerçekleşememesi durumudur.

Vajinismus problemiyle karşı karşıya kalan pek çok kadın, eşiyle ön sevişme esnasında hiçbir problem yaşamadıklarını sadece birliktelik denendiğinde birleşmenin gerçekleşemediğini ifade ederler. Bu kadınların pek çoğu eşini çok sevmesine rağmen neden böyle bir problem yaşadığına anlam veremezler.

Bununla birlikte vajinismus problemini yaşayan kadınların bir kısmı da eşlerini kendilerine hiç yaklaştıramamakta, hatta ön sevişme esnasında bile paniğe kapılıp ağlama, bayılma krizleri geçirebilmektedirler.

Vajinismus problemini yaşayan kadınların bir kısmı yalnızca vajinayı kastığı için ilişkiyi gerçekleştiremezken, bir kısmı da vajinanın yanı sıra bacaklarını, belini, kalçalarını kasabilmekte hatta bacaklarını kapatarak eşini itebilmektedir.

Vajinismus hastalarının bir kısmı problemlerinin farkındadır. Ancak büyük bir çoğunluğu kendi başlarına gelene kadar böyle bir problemin varlığından bile habersiz olduğunu ifade etmektedir.

Vajinismusu yaşayan kadınlar, vajinismus nedir? Tedavisi mümkün müdür? Şeklinde düşünerek araştırma yapmaya başlamakta bu hastalıktan kurtulma yollarını aramaktadırlar.

Vajinismus tedavisi artık mümkündür!
Cinsel işlev problemleri içinde en sık rastlanılan problemlerden biri olan vajinismusun tedavisi mümkündür. Hatta cinsel problemler içinde tedavi garantisi olan tek problem vajinismustur diyebiliriz.

Vajinismus hastalarının yapması gereken en önemli şey vajinismus tedavisine karar verip başlamadan önce ‘’Vajinismus nedir?’’ Konusunda detaylı bir araştırma yapmaları gerektiğidir. Unutulmamalıdır ki, yalnızca alanında uzman kişiler tarafından uygulanan tamamen bilimsel yöntemler vajinismus tedavisinde kesin sonuca ulaşmayı sağlayabilmektedir.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz