Vajinismus Blog

Vajinismus Nedir, Ne Demektir Çözümü

Vajinismus Nedir, Ne Demektir Çözümü

Ülkemizde her 10 kadından birinde görülen vajinismus problemini özetle ilişki esnasında vajinada yer alan pelvik taban kaslarının istem dışı yani refleks olarak kasılması yüzünden cinsel birleşmenin gerçekleşememesi durumudur.

Vajinismus Nedir? Ne Demektir?
Vajinismus problemini yaşayan hastaların kafalarına en çok takılan soru ‘’Vajinismus Nedir?’’ şeklinde olmaktadır. Bizlere de telefonla veya şahsen başvuran hastalar öncelikle vajinismusun ne demek olduğunu kendilerinin vajinismus olup olmadığını sormaktadırlar.

Vajinismus en genel şekilde cinsel ilişkiye girememek olarak tanımlanabilir. Bunun yanında cinsel ilişkinin tam değil de yarım gerçekleşmesi veya zor ve acılı olarak gerçekleşmesi de vajinismus tanımı içine girmektedir.

Vajinismus hastalarının büyük bir çoğunluğu kendilerini yalnız ve çaresiz hissetmektedir. Genellikle bu sorunun bir kader olduğunu, bunun yalnızca kendilerinin başına geldiğini düşünmektedir. ‘’Vajinismus nedir? Neden benim başıma geldi?’’ şeklinde hayıflanan pek çok vajinismus hastası bulunmaktadır.

Vajinismus Nedir? Çözümü mümkün müdür?
Her şeyden önce bilinmelidir ki vajinismus kişilerin elinde olmayan tamamen bilinçaltından kaynaklanan bir problemdir. Geçmişte çocukluk ve genç kızlık dönemlerinde yaşanan birtakım olaylar, bilinçaltına atılan cinsellikle ilgili yanlış mesajlar zaman içinde büyüyerek vajinismusa neden olmaktadır.

Her cinsel problem gibi vajinismusun da çözümü mümkündür. Hatta cinsel işlev problemleri içinde %100 başarı ile sonuçlanan tek problemin vajinismus olduğunu söylemek mümkündür.

Vajinismus farklı literatürlerde bir erteleme – kaçınma hastalığı olarak da tanımlanmaktadır. Çünkü vajinismus hastalarının büyük bir çoğunluğu yaşadıkları bu problemi kader olarak nitelendirmekte ve çözümünün asla mümkün olmayacağını düşünmektedir. Bu inançla vajinismusu sürekli ertelemekte ve hiçbir çözüm arayışına girmemektedir. Ancak unutulmamalıdır ki bu problem erteledikçe çözülebilecek bir problem değil, erteledikçe zaman içinde giderek daha çok büyüyen bir problemdir.

Her problemde olduğu gibi vajinismusta da erken müdahale daha kolay sonuç getirmektedir. Bunun için %100 çözümü mümkün olan bu rahatsızlığı daha fazla ertelememek ve bir an önce detaylı bir araştırma yapıp çözüm arayışına girmek gerekmektedir. Çünkü çözüm ertelendiği zaman, adeta bir çığ gibi büyümekte ve karmaşıklaşmaktadır.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz