Vajinismus Sorunu

Vajinismus Sonrası Cinsel İsteksizlik

Vajinismus Sonrası Cinsel İsteksizlik

Vajinismus hastalarında başlangıçta cinsel isteksizlik sorunu yoktur. Hatta özellikle evliliğin ilk zamanlarında tam bir cinsel ilişki yaşanamasa da renkli sayılabilecek bir cinsel yaşam vardır. Çiftler birbirlerini farklı yöntemlerle tatmin etme yollarına gidebilirler. Ancak zamanla cinsel ilişkide yaşanan olumsuz denemeler cinsel isteksizlik problemine neden olabilir.

O yüzden tedaviyi ertelememek gereklidir.

Vajinismus sorunu uygun şekilde çözüme kavuşturulmadığı takdirde:
Cinsel isteksizlik,
– Depresyon,
– Anksiyete artışı,
– Konsantrasyon güçlüğü,
– Özgüven eksikliği gibi sorunlara yol açar.

Herkesin yapabildiği bir işlevi yapamamış olmak zaman içinde büyüyen bir psikolojik rahatsızlık nedenidir.
Vajinismus hastalarında zamanla cinsel ilişki sıklığı da azalabilir. Bu da cinsel isteksizlik (cinsel soğukluk) nedenidir. Erkeklerde de erken boşalma, cinsel soğukluk veya iktidarsızlık (ereksiyon sorunları) zamanla gelişebilmektedir. Eğer bu tür sorunlar varsa da eş zamanlı olarak erkek eşler de cinsel tedavi programına alınmalıdır. Aksi takdirde kadındaki problem çözümlendiğinde erkekteki problem daha da belirgin hale geçecek, böylelikle cinsel ilişkiye girememe sorunu devam edecektir.  Müessesemizde  vajinismus tedavisi uygulanan hastalarımızın eşlerinin öykülerini de almaktayız. Eğer ki erkek eşte problem varsa onlara da davranışsal–cinsel terapiler uygulamakta, gerekli durumlarda da medikal destek vermekteyiz.

Bu konuda bir hastamızdan gelen mektup:

MERHABA..PEK ÇOK İNTERNET SİTELERİNDE SİZDEN ÖVGÜ İLE BAHSEDİYORLAR. KAYSERİLİYİM. YAKLAŞIK 5,5 YILDIR EVLİ VE VAJİNİSMUS PROBLEMİNİ YAŞAYAN BİR BAYANIM. DEĞİŞİK MERKEZLERDE SAYISIZ TEDAVİLERE RAĞMEN HALEN HİÇ BİR SONUCA ULAŞAMADIK. EŞİMLE SEVGİLİ DÖNMELERİNDE VE EVLİLİĞİMİZİN İLK YILLARINDA KISITLI ÖLÇÜLERDE DE OLSA GAYET DÜZENLİ, HATTA RENKLİ SAYILABİLECEK BİR CİNSEL İLİŞKİMİZ VARDI. FAKAT ZAMAN İÇERİSİNDE İLİŞKİDEN SOĞUDUM VE ARTIK HİÇ BİR ZEVK ALMIYORUM. EŞİMDE DE ERKEN BOŞALMA SORUNLARI ORTAYA ÇIKTI. BU DA BAŞLI BAŞINA BİR SORUN.. SON ÇARE OLARAK SİZE GELMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ, ÇİFT OLARAK HERİKİMİZE DE YARDIMCI OLMANIZ MÜMKÜN MÜ? TEŞEKKÜRLER

Bir başka hastamızdan gelen e mail:

Eşimle iki yıldır evliyim fakat hala ilişkiye giremedim. Bunda eşimin aşırı kasılması, bazen de bende penisin sertleşmemesi, cinsel isteksizlik gibi durumlar var. Tüm bu sorunlarım son 6 ayda gelişti. İki yıldır uzman bir kişiden yardım almaya çekiniyoruz. Sorunumun tedavisinin olup olmadığı hakkında bilgi alabilir miyim?. Ankara da yaşıyorum. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz