Tedaviye Başlarken

Vajinismus Sorunu, Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?

Vajinismus Sorunu, Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?

Vajinismus sorunu tam olarak çözülmezse cinsel birleşme yaşansa bile ağrıya sebep olabilir. Bu yüzden tedavi tam olarak yapılmalıdır. Ayrıca tam olarak çözümlenmemiş hastalarda vajinismus sorunu tekrar edebilir. Bunun haricinde sorunun nüks etmesi (tekrarlaması) son derece nadirdir.

Vajinismus sorunu tam çözüme kavuşmadığı için cinsel ilişkide ağrı hisseden ve vajinismusu tekrarlayan bir hastanın mektubu:

İyi günler, Ben 3,5 yıl önce eşimle evlendim ilk zamanları cinsel birleşmemiz olmuyordu. Daha sonra bir psikologa gidip yardım aldık zorda olsa oluyordu. Bu dönemde cinsel ilişki sırasında ağrısı oluyordu. Hatta bazı denemelerimizde tam bir birleşme de sağlayamıyorduk. Ben problemli olduğum için sürekli düşünüyordum. Daha sonra hamile kaldım ve 5ay önce bebeğimiz normal doğumla dünyaya geldi. Nasıl oldu bende anlamadım ama normal doğumla oldu bu mutluluk verici dedim bu sefer hastalık geçecek ama geçmedi hala devam ediyor eşim bir şey yokmuş gibi davransa da sıkıntımız var bu su götürmez bir gerçek. Şimdi yeniden tedavi olmak istiyorum ama eşime dediğimde bana tepki vermesinden kokuyorum. Yeniden vajinismus tedavisine başlayıp yapamazsam daha çok kızarsa diye çekiniyorum. Orta halli insanlarız bu tedaviye para verip beceremezsem diyede çok korkuyorum. En kısa zamanda sizden cevap bekliyorum. Ne zamana randevu alabiliriz?

Doğum sonrasında yaşananlar da vajinismusa neden olabilir. Zor ve travmatik doğumlar, zor jinekolojik muayeneler, kürtaj gibi jinekolojik müdahaleler sonrasında vajinismus sorunu ortaya çıkabilir. Daha önceden sorun olmadığı halde sonradan bu tür bir sorunun ortaya çıkması “sekonder vajinismus” (ikincil vajinismus) olarak bilinir.

İstemsiz vajinal kasılmadan ötürü hiçbir şekilde ilişkiye girememiş, halen bakire olan kadınlardaki sorunlar “primer vajinismus” (birincil vajinismus) olarak bilinir. Vajinismus tedavilerinde dünyada en sık olarak kullanılan yöntemler sistematik duyarsızlaştırma tekniğine dayalı ‘Bilişsel-Davranşsal Cinsel Terapi’lerdir.

Vajinismus tedavisi için bilimsel yöntemler tekrar etme riskini de sıfırlar…
Vajinismus tedavisinde doğru tedavi yöntemi uygulanırsa problemin daha sonradan tekrar etme (nüks etme) olasılığı yok denecek kadar azdır. Çünkü cinsel terapiler sırasında verilen uygulamalar “bir kişiye bisiklet sürmeyi veya araba kullanmayı öğretmek gibi” dir. Unutmak mümkün olmaz.

Uyguladığımız Metodlar

En sık olarak uyguladığımız terapiler arasında Bilişsel-Davranışsal yaklaşımlar bulunmaktadır. Bilişsel yaklaşım cinsellik ile ilgili yeni bir bakış açısı kazandırmayı hedefler, doğru bilgiler verir, yanlış ve abartılı düşüncelerin zihinden çıkması için çalışır. Davranışsal cinsel terapiler ise adı üstünde bir takım egzersizlerle zihne “uygulatarak” öğretme metodudur. Aynı bir öğrencinin deney yaparak öğrenmesi gibi uygulamalar ile farkındalık kazandırmayı amaçlar.

Uygun hastalar üzerinde yapılan hipnoz tedavileri ile de tedaviler kolaylaştırılmakta, tedavi süreci kısaltılmaktadır. Uyguladığımız vajinismus tedavilerinde güven, inanç ve sabır son derece önemli faktörler arasındadır.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz