Tedavi Sonrası

Vajinismus Tedavi Sonrası Dönem

Vajinismus Tedavi Sonrası Dönem

Vajinismus tedavi sonrası dönem,  hastalarımız için hayatlarında son derece önemli gelişmelerle dolu olacaktır.

Vajinismus tedavisi sonrasındaki dönemde hastalarımızın aklına en çok takılan soru vajinismus probleminin tekrar edip etmeyeceği, bu sorunla tekrar karşılaşıp karşılaşılmayacağı yönündedir. Tedavi sonrası dönemde hastalarımızı ve eşlerini son derece güzel bir cinsel hayat beklemektedir. Uyguladığımız hasta dostu bilişsel-davranışsal cinsel tedaviler sayesinde problemin tekrar etme olasılığı yoktur. Çünkü davranışsal tedaviyle uygulanan egzersizlerde hasta problemi yenmeyi birtakım uygulamalarla öğrendiği için ömür boyu kalıcı öğrenme sağlamıştır. Bu sayede zihindeki korkuları tamamen temizlenmiş ve tekrar etme olasılığı kalmamıştır.

Vajinismus tedavisi sonrası dönem sadece cinsellik için değil evlilik ve duygusal ilişkiler açısından da son derece olumlu gelişmelerle doludur. Tedavi öncesinde vajinismus problemi yüzünden kendisine olan özgüveninin yitiren vajinismus hastaları tedavi sonrası dönemde kendilerini artık tam bir kadın gibi hissetmeye başlarlar. Vajinismus sonrasında artık eksik yanlarını tamamlamışlardır, bu yüzden hayattaki tüm problemlerle mücadele etmeleri daha kolay olmaktadır.

Vajinismus sonrası dönemde yaşanılan cinsellik çiftlerin birbirlerine daha çok bağlanmasına, sevgi bağlarının daha da güçlenmesine neden olmaktadır. Vajinismus tedavisi öncesinde birbirlerini çok seven çiftlerin bu bağları cinselliği yaşamalarıyla birlikte daha fazla güçlenmiştir.

Vajinismus problemini aşan hastaların tedavi sonrasında sosyal hayatlarında da birçok olumlu gelişme yaşanmaktadır. Tedavi öncesinde sosyal ortamlara girmekten kaçınan, bu sorununu kimseye anlatamadığı için içine kapanan hastalar artık geri gelen özgüvenleriyle daha mutlu ve daha kendine güvenen kişilere dönüşmektedirler. Akıllarında sürekli yer eden, sürekli yaşantılarını olumsuz yönde etkileyen vajinismus problemini çözen hastalar tedavi sonrasında iş hayatlarında da son derece verimli ve başarılı olmaktadırlar.

Vajinismus kişilerin hem cinsel yaşamını hem de psikolojik durumu ve sosyal yaşantısını olumsuz yönde etkileyen bir problemdir. Bu yüzden doğru tedavi  uzman kişiler tarafından uygulanan modern tedavi yöntemleriyle bir an önce ertelenmeden çözümlenmesi gerekmektedir.

Vajinismus tedavi sonrası en iyi yorumlardan birisi İzmir’den bize gelen bir vajinismus hastamızın mektubunda yer alıyor:

Bir özel bankada veznedar olarak çalışmaktayım. 5 yıldır bu sorunu kimseye anlatamamanın sıkıntısını yaşadım. Bu sorunun yalnız bende olduğunu düşünüyordum. Ta ki tedavi olana kadar… 3 günlük son derece kolay bir tedavi ile sorunumu çok şükür ki yendim. Yaşayan bilir, Allah kimseye böyle bir dert vermesin. İnsan içine bile çıkmak zor geliyordu. Benimle evlenen arkadaşlarımın 3, 4 yaşlarında çocuklarını görmek bile beni rahatsız ediyordu. Zaten çoğunla ilişkilerimi kesmiştim. Kendimi ne kadar eksik hissettiğimi anlatamam. Halbuki 4 yılık üniversiteyi bitiren, yıllarca evden uzakta yurtlarda kalan sanki ben değildim. Vajinismus tedavi sonrasında hayatım tam 180 derece değişti. Kendime güvenim geldi. Artık çok daha huzurlu ve mutlu hissediyorum. Eskiden kendime bile bakmazdım. Makyaj yapmadan yıllarca işyerine gittim. İnanın artık kendimi kadın gibi hissediyorum, giyimim bile değişti. İşyerinde arkadaşlarım; “sende tuhaf bir haller oldu, artık en zor müşterilere karşı bile sinirlenmiyorsun, yüzünden gülücükler eksik olmuyor, hayırdır” diye takılıyorlar. Ben de onlara içimden gülmekle yetiniyorum. Gerçekten de Süleyman Bey’in dediği kadar var:” Vajinismus tedavi sonrası hayat bambaşka oluyormuş”.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz