Kızlık Zarı ve Vajina

Vajinismus Tedavisi Amacıyla Kızlık Zarının Alınması

Vajinismus Tedavisi Amacıyla Kızlık Zarının Alınması

Kızlık zarı vajinanın hemen girişinde bulunan, kenarları saran yuvarlak bir cilt katlantısıdır. Değişik şekilleri mevcuttur. En sık görülen türü yuvarlak (halka) tipidir. Kızlık zarı, ortasındaki delikten dolayı adet kanamasının dışarıya çıkmasına izin verir.

Vajinismus Tedavisi Amacıyla Kızlık Zarının Alınması  Kızlık zarı normalden kalın, sert veya yüksek kenarlı ise cinsel ilişkiye engel bir hal ortaya çıkabilir. Bu durumda kızlık zarı çıkarılabilir.
(Resimde yüksek kenarlı kızlık zarı)

Kızlık zarının ameliyatla alınmasına “himenektomi” adı verilir.

Bazı durumlarda ise kızlık zarı yüksek kenarlı olmasına rağmen, ince yapıdaysa çıkartma işlemi yapılmadan, yalnızca bir kesi ile vajina girişi rahatlatılabilir. Buna da kızlık zarının kesilmesi yani “himenotomi” işlemi adı verilir.

Kızlık zarı ile ilgili problemler oldukça nadir görülür.

 

Yapılan kızlık zarı ameliyatlarının çoğu gereksizdir
Hiçbir anatomik problem olmaksızın kızlık zarının çıkartılmasının da bir önemi yoktur. Sorun bilinçaltında yattığı için çözümü vajina veya kızlık zarında aramamak gereklidir. Ancak ve ancak kızlık zarında sorun olan hastalarda kızlık zarı cerrahi olarak çıkartılabilir, bu da kendi çalışmalarımıza göre her 20 vajinismus hastasının birisi için gereklidir. Maalesef cinsel sorun yaşayan vajinismus hastalarının pek çoğunun kızlık zarları gittikleri jinekolog hekimler tarafından gereksiz şekilde alınmakta, ancak sorunun devam etmesi hayal kırıklıklarını daha da arttırmaktadır.

Bir hastamızdan:

SULEYMAN  BEY   BEN VAJINUSMUS  HASTASIYIM  GITTIGIM  KADIN  DOGUM  UZMALARINDAN  SONUC  ALAMADIM  BIR  TANESI  BANA  HYMEN  DARLIGI  TESHISI  KOYDU AMELIYAT  OLDUM  FAKAT  SONUC  YINE  HUSRAN. BEN  TRABZONDA  YASIYORUM   5 AYLIK  EVLIYIM  HIC  ILISKIYE  GIREMIYORUM  ANKARADA  DA  KALACAK  KIMSEM  YOK  KONAKLAMA KONUSUNDA DA HASTALARINIZA DESTEK OLDUĞUNUZU DUYDUM. LÜTFEN BENİ BİLGİLENDİRİR MİSİNİZ??

Evet, “hymen darlığı” yani kızlık zarının normalden yüksek kenarlı olması durumunda cerrahi işlemle sonuç almak kolaylaşmakla birlikte gereksiz yere yapılan kızlık zarı ameliyatlarının sonucu hüsranla bitmektedir.

Bu arada Ankara’ya tedavi için gelmeyi düşünen hastalarımızın konaklamaları konusunda da yardımcı olmaktayız. Bunun için, geldiğinizde asistanlarımız size yardımcı olacaklardır. Anlaşmalı otel veya misafirhanelerle temas kurarak uygun koşul ve ücretlendirmelerle konaklama desteği de sağlamaktayız.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz