Vajinismus Blog

Ankara Vajinismus Tedavisi

Ankara Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde daha yoğun olmakla birlikte tüm ülkemizde bazı klinik, özel hastane, devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde yapılabilmektedir.

Vajinismus tedavisi almayı düşünen hastalarımıza seçecekleri merkezler ile ilgili çok dikkatli olmalarını önermekteyiz. Yanlış veya eksik uygulamalar çiftler üzerinde maddi manevi sorunlara yol açmaktadır. Zaman kaybı, umut kaybı ve maddi kayıplar bazen ciddi sıkıntılara yol açmaktadır.

Vajinismus tedavisi için merkez seçiminde aşağıdaki önerilerimizi dikkate alınız:

– Vajinismus tedavisini uygulayacak hekimin bilgi ve tecrübesini sorunuz. Kaç yıldır ve kaç hasta üzerinde tecrübe sahibidir? Daha önce o merkezde tedavi olan referans hastaları ile yüz yüze veya telefonla görüşme olanağınız var mı?

– Vajinismus tedavi başarı oranı nedir? Tedavi garantisi sunulmakta mı? Tedaviniz kaç gün veya kaç ay sürecektir? Her geldiğinizde klinikte ne kadar süre geçireceksiniz?

– Vajinismus tedavi yöntemleri nelerdir? Alternatif yöntemleri var mıdır?

– Tedavinizde hangi yöntemler uygulanacaktır? Bu yöntemler sizin için uygun mudur?

– Cinsel terapiler bir hekim tarafından mı verilecektir? Hekimin uzmanlık alanı ve çalışmaları nelerdir?

– Cinsel terapiler ile ilgili yaptığı çalışmaları nelerdir?

– Vajinismus tedavisi yapılan merkezin ortamı, sıcaklığı, personel iletişimi nasıldır?

– Size güven veriyor mu? Kendinizi rahat hissediyor musunuz?

– Vajinismus tedavisi için ne kadar ödeyeceksiniz? Ücretlendirme ve maliyetler neye göre belirleniyor? Vajinismus tedavi ücretleri ‘paket olarak’ mı yoksa ‘seans maliyeti’ şeklinde mi yapılıyor?

– Vajinismus tedavileri bazen ‘multidsipliner yaklaşım’ ile yani birkaç ayrı hekim ve ruh sağlığı personelinin desteği ile çözüme kavuşmaktadır. Bu yüzden vajinismus tedavisi veren klinikte psikolog, sosyolog, davranış bilimci, aile danışmanı, jinekolog, hatta gerektiği zamanlarda ürolog desteği de sağlanmalıdır. Bazı durumlarda evlilik terapileri de gerekebilir.

– Vajinismus tedavisi için faklı bir şehirden Ankara, İzmir veya İstanbul’a gelmeyi planlıyorsanız konaklama konusunda da destek almanız gerekebilir. Bunun için vajinismus klinik ile önceden görüşmeli ve bilgi almalısınız.

– Yine tedaviye başlamadan önce internet sitelerindeki forumları iyice incelemenizi öneririz. Olumlu ve olumsuz yorumlar sizin için yol gösterici olabilir. Günümüzde Facebook ve Twitter gibi sosyal medya ortamları da önemli paylaşım ve bilgi ağlarıdır.

Vajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismus tedavisi Ankara, İstanbul ve İzmir gibi şehirlerde, bu konuda spesifik çalışan (özelleşmiş) merkezler tarafından yapılmaktadır. Çünkü cinsel terapiler özel bilgi, emek, zaman ve tecrübe gerektiren bir tıp alanıdır. Zaten vajinismus hastaları, sorunu yaşayan çiftler, bu problemlerinden dolayı kimseyle sorunlarını paylaşamamakta, herkesten utanmakta ve çekinmektedir. Tedavileri ile ilgili yaşadıkları bir sorun veya vajinismus tedavisinin başarısızlıkla sonuçlanması, bu problemlerinin çözümünün aylarca ertelenmesine neden olacaktır. Bu nedenle baştan doğru merkez seçimi önem arz eder.

Vajinismus tedavileri için en uygun ortamlar hastanelerden ziyade, cinsel terapist hekimiz ile daha iyi ve daha uzun iletişim ortamınızın sağlanacağı klinik ortamlar olabilir. Vajinismus tedavisi için ilk ve en önemli adım; ‘güven’ ve tedavi için bir an evvel ‘doğru adımın atılması’ olacaktır.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz