Vajinismus Blog

Ankara Vajinismus Tedavisi Muayenesinin Önemi

Ankara Vajinismus Tedavisi Muayenesinin Önemi

Vajinismus tedavisi Ankara müessesemizde 2002‘den bu yana yapılmaktadır. Günümüzde uygulanan modern tedavi teknikleriyle acısız, ağrısız, zahmetsiz ve hasta dostu tedavi yöntemleri uygulanarak ortalama üç gün içinde sonuca ulaşmak mümkündür.

Her hasta vajinismus hastalığının nedenlerini kendi belirler. Nedenlerin kişiye özel oluşu, her hastaya farklı yöntem uygulanmasını gerektirir.

Günümüzde her hastanın nedenleri,  hastalığın derecesine göre farklı yöntemler uygulanarak kısa süre içinde hastalık ortadan kaldırılabilir. Bunun için hastanın koşulları, ruhsal durumu, ailesel özellikleri tek tek değerlendirilmeli ve tedavi sürecine bu şekilde başlanmalıdır.

Vajinismus Tedavisi Ankara – Jinekolojik Değerlendirmenin Önemi
Vajinismus tedavisi için tedaviye başlamadan önce, cinsel tedaviler konusunda uzman jinekolog hekim tarafından yapılacak olan jinekolojik değerlendirme son derece önem taşımaktadır. Jinekolog hekim tarafından yapılacak olan değerlendirme muayenesi; vajinismusun fiziksel boyutunu değerlendirmek, anatomik bir engelin olup olmadığını görebilmek ve derecelendirme yapabilmek için önemlidir. Bu değerlendirme ortalama 15 saniye kadar sürer ve son derece acısız bir şekilde yapılmaktadır.

Fiziksel durumu göz önünde bulundurmadan sadece psikolojik etkenler üzerinde durulması tedavinin yarım kalması demektir ki bu da hastanın yıkımına sebep olabilmektedir.

Vajinismus tedavisi Ankara müessesemizde yapılan değerlendirme ile vajinismus hastalığının derecesi saptanmakta ve ona göre de hangi tür bir tedaviye başlanılacağı belirlenmektedir.

Vajinismus tedavilerinde bütün unsurların gözden geçirilerek ortaya konacak olan tedavi yöntemi sonunda başarıya ulaşmamak için hiçbir engel kalmayacaktır. Yapılan tedavi sonucu elde edilen başarı da kalıcıdır. Yani, bu hastalığı yendikten sonra hastalığın nüksetmesi diye bir şey söz konusu değildir.

‘Acaba başarabilecek miyim, ya olmazsa…’
Tedaviye başlarken hastanın üzerindeki şüphe ve korkular, “acaba başarabilecek miyim?” düşüncesi oldukça normaldir. İlk günden itibaren kat edilen mesafeyi görünce hastanın rahatlaması ve kendine olan güvenin gelmesi gözlenir. Zaten tedavinin başarılı olması için sahip olunması gereken bir takım unsurlar vardır. Bunlardan biri; güven, diğeri sabır, diğeri de ev ödevlerinin yapılmasıdır. Güven, hem kendine hem terapiste duyulması gereken en önemli faktördür. Zaten yanlış ve abartılmış hikaye ve bilgilerle dolu olan bilinçaltının bir de güvensizlikle pekiştirilmesi süreci olumsuz etkileyecektir.

Eşlerin birbirine verdiği destek, anlayış ve süreci beraber yürütmek, tedavinin çok daha kolay ve başarılı olması için önem taşımaktadır.

Vajinismus tedavisi Ankara, İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlerde daha yaygın olarak uygulanmakla birlikte, aslında sorun tüm ülke genelindedir. Umut edilen, bu merkezlerin zaman içerisinde ülkemizin çok daha fazla şehirlerine yaygınlaştırılmasıdır.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz