Hasta Mektupları

Vajinismus Tedavisi Hasta Görüşleri

Vajinismus Tedavisi Hasta Görüşleri

İyi günler,

Ben üniversite mezunuyum ve  bir üniversitede görev yapmaktayım. Eşim Yüksekokul mezunu şu anda ev hanımı ancak memurluk sınavına hazırlanmaktadır. Konya’da ikamet ediyoruz. Biz 3 yıllık evliyiz. Eşimle evlendiğimiz zamandan bu yana cinsel olarak ilişkiye giremedik. Evliliğin ilk zamanları vajinismus’un kısa sürede geçeceğini düşündük. 6 ay sonra Konya Özel Selçuklu Hastanesinde Kadın Doğum uzmanı bir hekime eşimle beraber gittik. Uzman eşimi muayene ettikten sonra vajinasının geniş olduğunu cinsel ilişkiye mani hiçbir durumun olmadığını, vajinismus tedavisine gerek olmadığını söyledi. Bizi tanıdığı bir psikoloğa yönlendirdi. Psikologa yaklaşık 3 ay boyunca gittik. Psikolog eşime ve bana bir takım hareketler ve egzersiz ödevleri verdi. Ancak bu süreç içerisinde ilerleme kaydedemedik. Daha sonra psikologumuz bir kaza geçirdi ve işyerini kapadı. Eşimde kendisine verilen egzersizlere çeşitli bahaneler ortaya sürerek devam etmedi. Bu arada çeşitli tartışmalarımız oldu, eşimde ağlama krizleri oldu. Bende ona duyduğum sevgiden dolayı üzerine fazla gidemedim. Bir süre sonra (Evlendikten yaklaşık olarak 1,5 sene sonra) bende ereksiyon problemi olmaya başladı. Ben insülin kullanan şeker hastasıyım. Ereksiyon probleminin şekerden kaynaklandığını düşünerek üroloji doktoruna gittim. Durumu anlatınca muayene etti ve eşimdeki vajinismusun bana geçtiğini bu yüzden bu problemin olduğunu söyledi.  Eşimle beraber birkaç defa kendi yanlarına gelmemizi söyledi. Muayeneye gittiğimiz zamanlarda çeşitli telkinlerde bulundu, ve eşimi muayene etti. O’da hiçbir problem olmadığını ve tamamen psikolojik olduğunu söyledi. Son gittiğimizde eşimin vajinasına uyuşturucu iğne yaptı ve tekrar denememizi söyledi. Eve geldiğimizde sonuç yine hüsrandı. İlişkiye giremedik. Ancak eşimin vajinasına parmağımı bir miktar girdirdim. Bu eşimde biraz cesaret uyandırdı. Belirli aralıklarla parmak egzersizi yapmaya başladık.  İlişki denemek istediğimizde ise başarılı olamadık.

Şu andaki durum, eşimle sevişirken vajinasında yeterince kayganlaşma olmaktadır. Ama parmak egzersizi yapmak istediğimiz anda kayganlık gitmekte ve krem kullanmaktayız, parmağımın tamamını vajinasına girdirebiliyorum. Eşim parmağımın girmesi esnasında korku içerisinde oluyor.  İlişki ise hala yapamadığımız bir şey.

 

Benim sizden istediğim bilgiler,

1. Bu tedavi acaba ne kadar sürer ve başarıya ulaşabilir miyiz?

2. Bu tedavinin bize olan maliyeti ne kadardır?

3. Tedavi sırasında Ankara’da kalmamız gerekir mi?

 

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz