Tedaviye Başlarken

Vajinismus Tedavisi İçin Botoks Yöntemi

Vajinismus Tedavisi İçin Botoks Yöntemi

Vajinismusta Botoks Uygulaması

Botoks kas sinir kavşağındaki iletiye geçici bir süreliğine etki ederek kas kasılmasını çözmektedir. Bu nedenle vajinismus tedavisinde vajinal kasların felç edilmesi mantığı ile botoks uygulamalarına gidilmiştir. Vajinismus tedavisi için vajinal kas içerisine uygulanan botoks toksini ile kas yaklaşık 4 aylık bir süreliğine felç olmakta ve kasılamamaktadır. Amaç bu şekilde ilişkinin sağlanabilmesidir.

BotoksClastiridium Botilinium bakterisinin ürettiği dünyadaki en güçlü zehirlerden birisidir.

Kişisel görüşüm:
Vajinismus öncelikle bir fiziksel sorun değil, psikolojik bir problemdir. Hastalara cinselikle ilgili yeterince bilgi vermeden, kaygıları yenmeden, bir takım egzersizlerle zihnine algılatmadan, yalnızca vajinal kasları felç etmenin bir yararının olmayacağını düşünüyorum. Bu nedenle görüşümüz, botoksun vajinismus tedavisi için kullanılmasının doğru olmayacağı yönündedir. Vajinismus tedavisi için önerilmeyen, fakat pek çok hasta tarafından gereksiz yere denenen daha pek çok yöntem vardır.

Vajinismusta kesinlikle önerilmeyen diğer uygulama yolları

– NEDENSİZ yere kızlık zarının ameliyatla çıkartılması
– Belden uyuşturarak veya genel anestezi altında ilişki denemeleri
– İlişki öncesi alkol, uyuşturucu, kas gevşetici veya kayganlaştırıcı jellerin kullanımı
– Sıcak su içine oturma banyoları gibi uygulamaların hiç bir faydası yoktur.

Botoks tedavisi hakkında soru soran bir hastamız:

Ben 23 yasinda bir kadinim ve evliyim 3 senedirki ve bir oglum var. Ben bu hastaligi 3 senedir cekiyorum cinsel iliskiye giremiyorum cok agridan jinokologa gittim ve bana lokasiyel kremler verdiler ve hic faydasini göremedim ve ne yapacagimi bilmiyorum. BOTOX tedavisi yapiyorlar ama ne kadar yardim ettigini bilmiyorum. Danimarkada yasiyorum. Amaliyeti önermiyorlar burda fazla.

Sayin Op.Dr. Süleyman Eserdag sizden lütfen yardim etmenizi istiyorum bana cünkü ne yapacagimi bilmiyorum. Önerdiginiz bir krem yada herhangi birsey bana önerirmisiniz.

Vajinismusta kesin çözüm uygulanan doğru tedavi teknikleri ile mümkündür. Sizin gibi pek çok hastamız tedavide değişik yöntemler uygulayabilmektedir. Ancak sorun daha da büyümekte, çözüm tamamen çıkmaza girmektedir. Sorun beyinde yerleşen yanlış düşünceler olduğu için vajinismusta botoks tedavisini önermiyoruz. Öncelikle cinsel terapi ile doğru bilgileri vermek birinci amacımız olmalıdır. Bu şekilde korkularınızı yenebiliriz.

Vajinismusun tedavisinde kullanılan mucizevi bir hap, ilaç, iğne veya şurup da yoktur. Botoks uygulamasını  önermemekteyiz. Vajinismusta kesin tedavi için çözüm yolları cinsel terapilerden geçer.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz