Vajinismus Blog

Vajinismus İçin Kesin Tedaviler

Vajinismus İçin Kesin Tedaviler

Vajinismus tedavisi, her klinik ve uzman tarafından farklı yöntemlerle tedavi edilir. Birçok uzman, vajinismus hastalarına parmak egzersizleri ile hazırlanmış bir program sunmaktadır.

Dünyada vajinismus tedavisi amacıyla değişik yöntemler bilinmektedir: Vajinismus egzersizleri olarak bilinen egzersizler, cinsellikle ilgili bilgilendirmeler, hipnoz altında yapılan seanslar (hipnoterapi), botoks veya cerrahi işlemler vajinismus tedavileri arasında yer almaktadır.

Vajinismus Tedavisi Öncesi Değerlendirme
Vajinismus tedavisine başlanmadan önce yapılacak olan değerlendirme muayenesi, vajinismusun derecelendirilmesi ve uygulanacak yöntemin belirlenmesi için ilk şarttır. Değerlendirme muayenesinin cinsel terapiler konusunda uzman jinekolog hekim tarafından yapılması son derece önemlidir.

Vajinismusun sebeplerinin araştırılmasında değerlendirme muayenesi oldukça önem taşımaktadır. Fiziksel olarak engel teşkil eden sorunun kaldırılması için bu önemlidir. Fiziksel etkenler göz önünde bulundurulmadan yapılan tedavi yöntemleri, hasta için hem yıpratıcı hem de hastalığın daha da kronikleşmesini sağlayabilmektedir. Fiziksel sorun göz ardı edilerek yapılan psikolojik tedaviler, hastayı hem maddi hem manevi yönden yoracaktır.

Yapılan değerlendirme muayenesi, vajina konusunda hassasiyeti üst safhada olan hastaların hassasiyeti göz önünde bulundurularak tamamen ağrısız ve hiçbir şekilde rahatsızlık vermeden yapılmaktadır.

Vajinismus Tedavisi İçin Bilişsel Davranışsal Terapiler
Vajinismus, köklerini % 90 bilinçaltından, % 10 fiziksel bir takım sebeplerden almaktadır. Bundan dolayı kökeni bilinçaltından olan hastalara Bilişsel ve Davranışsal Cinsel Terapi yöntemi uygulanmaktadır. Hipnoz, dünyada henüz çok yaygın olmamakla beraber kısmen uygulanmaya başlayan alternatif ve destekleyici bir tedavi yöntemidir.

Vajinismus Tedavileri Kişiye Özel Olmalıdır
Vajinismusun nedeni kişiye özeldir. Her vajinismus hastası nedenlerini ve derecesini kendine özel olarak belirlemiştir. Bazen sıkı aile ortamı, bazen cinsel travmalar, bazen yanlış verilen ilk cinsel bilgiler ve daha birçok örnekle bunu çoğaltmak mümkündür. Bundan dolayıdır ki, her vajinismus yaşayan kadına kendine özel bir tedavi yöntemiyle yaklaşmak önemlidir.

Vajinismus Tedavisinde Erkek Eş Faktörü
Vajinismus sadece kadını ilgilendiren bir hastalık değildir. Bu bir çift sorunudur ve vajinismus tedavisi yapılırken sürecin içinde eşlerin yer alması son derece önemlidir. Bunun için erkek eşlerinde tedavi sürecinde aktif olarak yer alması ve eşlerine destek olmaları tedavi sürecine olumlu katkıda bulunacaktır.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz