Vajinismus Blog

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus problemi yüzünden cinsel ilişkiyi her denemelerinde gerçekleştiremeyen çiftler artık kendilerinde bir problem olduğunu fark ederek bu konuda araştırma içine girmektedirler. Yaptıkları küçük bir araştırma sonrasında problemlerinin vajinismus olduğunu keşfeden çiftler, daha sonrasında vajinismus tedavisi konusunda araştırma içine girmektedirler.

Vajinismus tedavisi konusunda en çok sorulan ve merak edilen konular arasında ‘’Vajinismus tedavisi mümkün müdür? Vajinismus tedavisi nasıldır? Vajinismusun tedavisi olabilir mi?’’ gibi sorular yer almaktadır.

Vajinismus tedavisi için günümüzde uygulanan pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en sık uygulanan ve kesin çözüm sonucu veren yöntem bilişsel-davranışsal terapi yöntemlerini içeren tedavilerdir.

Vajinismus problemi gün geçtikçe büyüyen, tedavi edilmediği takdirde ilişkilere, ailelere zarar veren bir cinsel problemdir. Tedavisi %100 mümkün olan bu hastalığın daha fazla ertelenmesi sadece çiftlere zarar vermeye neden olacaktır. Bununla birlikte vajinismus en çok bir tür eteleme problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Vajinismusun ertelenmesi ise bu problemi yaşayan kadınların yalnızca korkularını büyütmekte ve onlara psikolojik anlamda zarar vermekten başka bir işe yaramamaktadır.

Günümüzde cinsel problemler konusunda çalışan pek çok merkez, vajinismus tedavisi konusunda hizmet vermektedir. Çiftlerin yapması gereken ilk ve en önemli şey, vajinismusun bir hastalık olduğunu kabullenmek ve tedavisi için çözüm yolları aramak olacaktır. İkinci olarak ise vajinismus tedavisi konusunda çalışan merkezler ile ilgili detaylı bir araştırma yapmak ve doğru merkezlerde tedaviye başlamak olacaktır.

Vajinismus tedavisi konusunda çalışan merkezleri araştırırken tedaviyi yapan kişinin alanında uzmanlığı ve deneyimi son derece önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında uygulanan tedavinin bilimselliği de tedavinin başarıyla sonuçlanması açısından önemli bir yer tutmaktadır.

Vajinismus tedavisi nasıldır?
Unutulmamalıdır ki, vajinismus kesin tedavisi mümkün olan bir cinsel sorundur. Kesin şekilde başarıyla çözümlenen bir problemdir. Çiftlerin bu problemlerini ertelemeden bu konuda bir uzman tarafından acilen destek almaları son derece önemlidir.

Vajinismus tedavisi amacıyla dünyada en çok uygulanan yöntemler sistematik duyarsızlaştırma tekniği ile yapılan bilişsel – davranışsal cinsel terapi yöntemleridir. Amaç bir cinsel korku olan sorunla adım adım yüzleşerek problemi yenmektir.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz