Tedaviye Başlarken

Vajinismus Tedavisi Öncesi Jinekolojik Değerlendirme

Vajinismus Tedavisi Öncesi Jinekolojik Değerlendirme

Vajinismus hastalarının çoğunda jinekolojik muayene korkuları, hatta dişçiden korkma, kan görme ve kan aldırmadan korkma gibi değişik korkular vardır.

Korkunun en önemli tedavisi üzerine gitmek, yani korku ile yüzleşmektir.

Vajinismus tedavisi öncesi yapılan basit bir jinekolojik değerlendirme vardır ki o da son derece kolay bir uygulamadır. Vajinismus hastalarına yapılan ilk jinekolojik muayene son derece önemlidir. Muayene sonrasında anatomik (yapısal) bir engelin olup olmadığına bakılır. Ayrıca vajinismusun derecesi saptanır ve buna göre nasıl bir tedavi programı uygulanacağı belirlenir.

Vajinismus tedavisi öncesinde “jinekolojik değerlendirme”
Vajinismus probleminde öncelikle basit bir jinekolojik değerlendirme yapılır. Buna muayene diyemiyoruz; jinekolojik muayene değil, yalnızca basit bir jinekolojik değerlendirme dememizin nedeni herhangi bir alet kullanmaksızın, 10-15 saniye süren basit bir gözlemsel inceleme olduğu için.

Vajinismus tedavisi öncesi jinekolojik değerlendirme şarttır. Çünkü bu değerlendirme sonucunda hem hastalığın derecelendirmesi yapılacak ve buna göre uygulanacak tedavi programı belirlenecek, hem de kızlık zarı, vajina yapısı ile ilgili anatomik bir engelin olup olmadığı açıklığa kavuşturulacaktır.

Vajinismus değerlendirmesi sırasında asla en ufak bir ağrı olmaz ve son derece rahat gerçekleşir. Pek çok hasta daha önceki olumsuz jinekolog deneyimlerinden veya arkadaşlarının başından geçen olumsuz muayene tecrübelerinden dolayı bu jinekolojik değerlendirmeden gereksiz yere korkmaktadır. Değerlendirme sonrası ise hastaların ortak düşüncesi hep aynıdır: “bu kadar kolay mıydı, bu muayeneyi günlerdir ne kadar gereksiz yere gözümde büyütmüşüm…”

Bir hastamızdan:

İki yıllık evliliğimiz süresince bir türlü eşimle birlikte olamadık. İnternet üzerinden yaptığımız araştırmalarda eşimde vajinusmus olduğuna birlikte karar verdik. Ama bir türlü onu profesyonel bir yardım almaya ikna edemiyorum. Uyku ilacı al onunla birlikte olalım diyor ama bunun sonrasında ne olacağını kendi de kestiremiyor. Doktora da bir türlü götüremiyorum. Farklı sağlık problemleri olsa dahi vajinal bölgeden muayene edecekler olmaz diyip sağlık kontrolüne dahi gitmiyor. Tavsiyelerinize ihtiyacım var bu konuda. Nasıl ikna edebilirim yada evde yapılabilecek bir tedavi yöntemi var mıdır bu vajinismusun. Bir de bu sorunu başkalarıyla paylaşamadık, ailemizle paylaşmamızı önerir misiniz? Bilgi ve yardımlarınızı rica edeyorum.

Vajinismus tedavisi öncesi jinekolojik muayeneden korkan bir başka hastamız:

1.5 yıllık evliyim ve vajınusmusum. şuan tedavi görüyorum psilologa gidiyorum ama jinekolaga gidip daha hiç muayene olmadım çok korkuyorum lafı geçtiği an bile kalbim hızlı hızlı çarpıyor, kasılıyorum. Benim için zor da olsa gitmek zorundayım biliyorum, bir sayfada okumuştum bir vajınusmus hastası yazıyordu alttan muayene etmişler ve çok acımış çığlık atmış bu da beni çok etkiledi. Ben zaten muayene olsam vajinayı yenmiş sayıcam kendimi. Bütün muayeneler alttan mı yapılır doktor üstten baksa anlayabilir mi sorun olup olmadını?

Vajinismus cinsel birleşme anı geldiğinde kadının kendisini kasması ve ilişkiye engel olması durumudur. Vajinismus hastalarının bir kısmı bacaklarını kapatmakta, elleri veya bacakları ile eşlerini iterek geri çekmekte ve ilişkiyi sonlandırmaktadırlar. Bu durum bir panik atağa benzer ve tamamen refleks olarak ortaya çıkmaktadır. Vajinismus hastalarının jinekolojik muayene olma korkusu da ilişkideki korkuları gibidir. Ancak bu korkuların da çoğu gereksizdir.

İşte bir jinekologa vajinismus tedavisine başlamak için giden bir hastamızın jinekolojik muayene sırasında yaşadıkları:

merhaba seyhan ben yaklaşık 3,5 aydır evlıyim fakat ilk gece korkusu yuzunden cinsel birliktelik yasayamamaktayız bu durum sonucunda internnette buldugum bır vajınusmus testını uyguladım kendıme ve malasefkı butun maddeler bende mevcuttu sanıyorum ben vajınısus hastasıydım ılk evlendıgım donemde ıstanbul da yasıyorudum orada bır uzman benden bu hastalıgı yenebılecegımı fakat her seansa 2500 tl vermem gerektıgını belırttı bu sartlar altında ımkansızdı ve umutsuz bır sekılde klınıkten ayrıldım enson 2 gun once bır kadın hastalıkları ve dogum uzmanına gıttım sıkıntımı paylastım bana buru durum karsısınsa saygı duydugunu fakat benımde kendıne aynı saygıyı kendıne gostermem gerektıgını belırterek benı muayene etmesının gerektıgını soylesı bendekı o korkuyu gormelıydı ve bırı yardım etmelıydı o masaya cıtkım ama nasıl aglıyorum elımde degıl engel olamıyordum neyse yarım yamalak guc bela doktor bıraz kızarak benı muayene ettı ve fızıksel bır sorun olmadıgını kızlık zarımıda gordugunu tamamen psıkolojık destek almam gerektıgını soyledı.
ben sımdı sızden yardım ıstıyorum esımı cok sevıyorum ve bu evlılıgın bu korku yuzunden bıtmesını ıstemıyorum esım cok anlayıslı bana herseferınde zaman verıyor fakat tıpkı nefes almak gıbı bır dogallıgı olan cınsel yasantımızda esım bana daha nekadar zaman tanıyıp anlayıslı olucak kendımı onun yerıne koyuyorum ve sızden yardım beklıyorum ve gosterecegınız hassasıyet ıcın sımdıden cok tesekkur edıyorum.. SAYGILARIMLA..

Yine jinekolojik muayeneden çekinen başka bir hastamız:

Sayın Eserdağ ; İnternet sitenizi bu sabahtan itibaren incelemekteyim. Çok ikna edici olduğunu itiraf etmeliyim hem ikna edici hem motive edici. Ben 3 aylık evliyim ve malesef benimde  ilişkiye girememe sorunum var. İlk zamanlar denemek için çaba harcadıysam da bu sıralar uzak durmaya çalışıyorum eşim oldukça anlayışlı ayrıca bu konuda muhakkak bir uzmana danışmamız gerektiğini düşünüyor. İzmitte ikamet ediyoruz bu cıvarda yaptığım araştırmalarda bana güven veren bir hekim bulamadım çoğu o muayene koltuğuna yatırmaya çalışıyor hemen . Hiç oturmadım ama  ben o koltuktan nefret ediyorum Sizi çok geç keşfettim 3 ay önce düğünüm olduğu için izin ve rapor hakkım bu yıllık doldu yani işimden izin alma durumun güçleşti aksi halde ilk otobüse atlayıp gelmek isterdim. sorunum ne bilmiyorum size tam olarak ne sormalıyım aslında onuda bilmiyorum umarın ilk fırsatta sizi ziyaret edebilirim….

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz