Vajinismus ve Gebelik

Vajinismus Tedavisi Sonrası Doğum

Vajinismus Tedavisi Sonrası Doğum

Vajinismus hastaları tedavi sonrası gebe kalabilmekte ve bu güzel haberlerini de bizlerle paylaşmaktadırlar. Bu mutluluk haberleri bizleri de onlar kadar sevindirmektedir. Vajinismus tedavisi sonrası “normal doğum mu, sezaryen mi düşünülmelidir?” sorunu sıkça sorulan sorular arasındadır.

İşte Sakarya’dan bir vajinismus hastamızın maili:

Merhaba Süleyman Bey,
Nasilsiniz? ben Sema Y. gecen sene yazin vajimismus tedavisi icin gelmistik size. Size cok minetariz bizi bu sorundan kurtardiniz. Ve simdi 36. haftada hamileyim bir erkek bebek bekliyoruz.
Ama ben cok düsündüren ve korkutan bir konu var normal mi yoksa sezeryanla mi dogum? Sizce vajinismus gecirmis kisi normal dogum yapabilir mi? Burdaki doktorumuz bize sezeryan yapmamaızı önerdi sezeryan ol diyor bu şart mı. Ben ise normal dogum yapmak istiyorum. Nolur ne yapmam gerekir bana söyleyin? Bana bu konudada yardimci olursaniz cok sevinirim… Hersey icin tekrar cok tesekkürler, her şey sizin sayenizde oldu…

Merhaba Sema hanım, iyi olmanıza çok sevindim. Vajinismus tedavisi gören hastalarımızın normal doğum yapmalarında bir sakınca bulunmamaktadır. Bunun için eğer ki bulunduğunuz şehirdeki şartlarınız müsaitse epidural anestezi ile normal doğumu öneririm. Vajinismus tedavisi gören hastaların normal doğum yapmalarında bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak bu konuda son kararı verecek olan siz ve doktorunuz olacaktır. Eğer doğum ile ilgili kaygılar yaşıyorsanız veya doktorunuz sizin veya bebeğinizin sağlığı açısından sezaryen olmanızı uygun görüyorsa sezaryen ile de doğum yapabilirsiniz.

Sezaryen doğumlarda da epidural anestezi (belden uyuşturma yöntemi) rahatlık sağlayacaktır.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz