Vajinismus Blog

Vajinismus Tedavisi ve Çözümleri

Vajinismus Tedavisi ve Çözümleri

Vajinismus problemini yaşayan hastaların en çok merak ettiği sorulardan biri de ‘’Vajinismus tedavisi mümkün müdür?’’ şeklinde olmaktadır.

Vajinismus tedavisi tamamen bilimselliği kanıtlanmış ve modern yöntemler kullanıldığı takdirde, günümüzde 3-4 gün gibi çok kısa bir süre içerisinde başarıyla sonuçlanan bir cinsel problemdir.

Vajinismus hastalarının pek çoğu tedavi konusunda inançsız ve endişelidir. ‘’Acaba tedavi olabilecek miyim? Acaba vajinismus tedavisi herkeste başarılı sonuçlanır mı? Ya ilk tedavi olamayan ben olursam…’’ şeklinde sorularla kendi kendilerini tedirgin etmektedirler. Diğer cinsel problemler gibi vajinismus tedavisi de mümkündür. Ancak bunun için kesinlikle cinsel problemler konusunda uzman ve deneyimli kişiler tarafından cinsel terapi alınması gerekmektedir.

Günümüzde vajinismus tedavisi konusunda pek çok yanlış yöntemler tavsiye edilmekte ve hastalara uygulanmaktadır. Bilimsel olmayan ve tamamen hatalı bu tarz yanlış yöntemler hastaların problemlerini daha çok büyütmekte ve tedaviye olan inançlarını kırmaktadır. Bu durum da zamanla hastaların daha çok umutsuzluğa düşmesine ve beraberinde farklı psikolojik problemleri getirmesine neden olabilmektedir.

Vajinismus tedavi edilmezse…
Vajinismus %100 oranında tedavisi mümkün olan bir tür cinsel problemdir. Ancak ertelendiği ve görmezden gelindiği takdirde çözümü daha da zor hale gelebilmektedir. Vajinismus probleminin ertelenmesi zaman içinde farklı psikolojik problemlerin de oluşmasına neden olabilmektedir. Bunlardan en çok rastladığımız problemlerden biri depresyondur. Vajinismus tedavi edilmezse bu problemi yaşayan kişiler zaman içinde umutsuzluğa kapılarak içe kapanık bir hale gelebilirler. Kendilerini çevresinden soyutlayan ve bu problem yüzünden özgüvenini yitiren hastalarda zaman içinde depresyon problemi de kendisini gösterebilmektedir.

Bununla birlikte vajinismus çözülmediği takdirde psikolojik problemlerin yanı sıra bir tür evlilik problemine de dönüşebilmektedir. Evliliklerde kıskançlıklar, gergin ortamlar ve bununla birlikte aldatmalar görülebilmekte bu süreç de boşanmalar gibi olumsuz bir şekilde sonuçlanabilmektedir.

Vajinismus sorununuzun çözümünü ertelemeyiniz
Vajinismus, daha fazla büyümeden kişilerin hayatını zor hale getirmeden bir an önce tedavi edilmesi gereken bir tür cinsel problemdir. Bu yüzden vajinismus tedavisi mümkün iken daha fazla ertelememek ve bu sorunun üstesinden gelmek için bir uzman tarafından yardım almak son derece önemlidir.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz