Vajinismus ve Gebelik

Vajinismus Tedavisi ve Gebelik

Vajinismus Tedavisi ve Gebelik

Vajinismus tedavisi sonrası gebelik oluşumu rahat bir şekilde gerçekleşebilir. Ancak hastaların bir kısmı sürekli gebelik denemelerine rağmen sonuç alamadıklarından veya cinsel terapi almaya çekindiklerinden dolayı tüp bebek veya aşılama gibi yöntemlerle çocuk yapmaya yönelmektedirler. Ancak bu doğru bir karar değildir.

Vajinismus sorunu yaşayanların öncelikle cinsel terapi alarak sorunlarından kurtulmalarını öneririz. Çünkü cinsellik aile birliğini destekleyen en önemli işlevlerden birisidir.

Diğer taraftan vajinismus tedavisi  mümkün iken aşılama ile gebelik oranı %10, tüp bebek tedavileri ile gebe kalma oranı %40-50 arasındadır. Alınan hormonal ilaçların da pek çok yan etkilerini unutmamak gerekir.

Vajinismus sorunu varken hamile kalıp çocuk doğurmak tedaviyi erteleme sebeplerinden birisidir.

Bir hastamız aşılama sonrası gebe kaldığını ve doğum yaptığını bize ifade ediyor. Ancak yine de vajinismus tedavisi için gelmeyi düşünüyor:

Merhabalar, sizin pek çok yerde methinizi duyduk, ben ve eşim 14 yıldır evliyiz ve eşimin vajinismus hastalığı olduğunu öğrendik, bir tane kızımız var, aşılama yöntemi sonrasında sezaryenle dünyaya geldi şu anda 7 yaşında, biz bu durum için geç kaldık fakat nedenine gelince bazı şeylerin önceliğini bu durumun önüne koymamız, yaşadığımız sıkıntılı günler, benim biraz bencilce düşüncem pek hastalık diye düşünmedim ve geçer diye ümit ettim ve biraz da mali durumumuz engel oldu, neyse fazla uzatmayayım eşimde cinsel soğukluk yok, uyumlu bir çift olduğumuzu düşünüyorum, yalnızca vajinasal birleşme yapamıyoruz kendini kasıyor ve geri çekiyor biz tedavi olmak istiyoruz. Size vajinismus tedavisi için en erken ne zaman başvurabiliriz? iyi çalışmalar

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz