Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi Yöntemleri

Vajinismus Tedavisi Yöntemleri

Vajinismus tedavi yöntemleri kişiye, çifte, vajinismus nedenlerine ve derecesine göre belirlenmelidir.

Vajinismus tedavi yöntemleri arasında dünyada en sık olarak tercih edilenler arasında:
– Bilişsel davranışsal yöntemler
– Hipnoz tedavileri
– Cerrahi Yöntemler
– Alternatif Yöntemler
– Erkek eşlere destek amaçlı tedavi yöntemleri yer almaktadır.
Vajinismus merkezlerinde hastalar çift veya bireysel olarak cinsel tedavilere katılabilmektedirler.  Vajinismus tedavi yöntemleri bilimsel ve doğru merkezler tarafından oldukça kolay, rahat uygulanabilen, acısız, ağrısızdır ve kısaca “hasta dostu” yöntemler olarak bilinmektedir.

Vajinismus kesin çözüm ve çareler
Vajinismus için kesin çözüm ve çareler, mutlaka modern cinsel terapi yöntemlerinden geçer. Ülkemizde cinsel sorunlar konusunda ‘seksoloji’ adı altında bir uzmanlık alanı olmadığı için vajinismus tedavi edici doktorları arasında uzman olarak jinekolog veya psikiyatr hekimler bulunmaktadır.
VAJİNİSMUS TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELER?
Modern vajinismus tedavi yöntemleri sayesinde vajinismus tedavisi sonrasında hastalar kalıcı olarak bu sorunlarından kurtulmakta, ömür boyu artık bu sıkıntıyı yaşamamaktadırlar. ‘Hasta dostu’ tedavilerdeki en güzel taraflardan birisi de tedavi sonrası başarının kalıcı olması; yani ömür boyu nüks etmemesidir. Bu durum adeta araba kullanmasını öğrenen birisinin bunu tüm hayatı boyunca unutmaması gibi bir durumdur.
Bilişsel Davranışsal Tedavi Yaklaşımları
Bizler tarafından hastalarımıza verdiğimiz vajinismus tedavi yöntemlerinden bilişsel tedaviler arasında kişilere cinsellik, ilk gece ve kızlık zarı ile ilgili doğru bilgilerin verilmesi yer alır. Aynı zamanda kişiler ve çiftler cinsel anatomi ve fizyoloji hakkında bilinçlendirilir. Çünkü hem kadın hem de erkek eşte cinsel bilgi ve tecrübe eksikliği çok yaygındır.
Tarafımızdan verilen davranışsal tedavi teknikleri arasında ise pelvik taban kas egzersizleri yer almaktadır. Cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan istemsiz kasılmalar bir takım egzersizler ile kontrol altına alınabilmektedir.

 Tarafımızdan uygulanan tedavi yöntemleri arasında hastalarımız için PARMAK EGZERSİZLERİ YOKTUR.

Vajinismus tedavi yöntemleri: Hipnoterapi
Hipnoz altına yapılan tedavilere de ‘hipnoterapi’ adı verilir. Burada unutulmaması gereken nokta; hipnoterapinin hiçbir zaman tek başına bir tedavi yöntemi olmadığıdır. Hipnoz tedavileri mutlaka bilişsel davranışsal cinsel terapilere ek olarak uygulanmalıdır. Ankara ofisimizde bizler de uygun olan ve dileyen hastalara hipnoterapi uygulamaktayız. Her hastaya hipnoterapi zorunluluğu da yoktur.
Vajinismus tedavi yöntemleri: Cerrahi İşlemler
Cerrahi yöntemler de kızlık zarında sorun olan veya vajina girişinde perde sorunu olan hastalara uygulanabilmektedir. Cerrahi yöntemler her 100 hastanın 5 inde gerekli olmaktadır. Gereksiz yere yapılan cerrahi işlemler sorunu daha da zora sokmaktadır. Bu nedenle önceden basit bir jinekolojik değerlendirmenin önemi büyüktür. Ayrıca sorunun derecesine göre, ne tür bir tedavi yönteminin uygulanacağı da belirlenmektedir.
Vajinismus tedavi yöntemleri: Erkeklere Yönelik Tedaviler
Bazı durumlarda zaman içerisinde erkeklerde de erken boşalma ve iktidarsızlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu durum aslında zaman içerisinde, sonuç alamayacağı bilmenin verdiği ‘tepkisel bir davranış ’tır. Bu durumu yaşayan erkek eşlerin tedirgin olmalarına gerek yok. Çünkü kadındaki kasılmaların azalması sonrasında cinsel ilişki yavaş yavaş düzene girecek ve erkek eşteki problem de kendiliğinden çözüme kavuşabilecektir. Bazı durumlarda erkeklere de destekleyici ilaç tedavileri uygulanabilmektedir.
Vajinismus bir çift sorunudur ve kesin çözümü için eş desteği şarttır. Vajinismus tedavilerinde eşlerin tedaviye katılım zorunluluğu olmamakla beraber, psikolojik yönden eşlerine destek olmaları, motive edici davranmaları, kırıcı ve daha sonradan telafisi mümkün olmayan davranışlara girmemeleri son derece önemlidir.

Görüldüğü üzere vajinismus tedavi yöntemleri kişinin özelliklerine göre bireyselleştirilmelidir. Bazen de tedavi için birden çok yöntemi denemek gerekebilir. Tedavi başarısı için eş desteği de şarttır.

Vajinismus tedavi yöntemleri, Vajinismus için kesin çözüm
Özet olarak; vajinismus hastalığı mutlaka cinsel sorunlar ile ilgili tecrübe ve bilgi sahibi, uzmanlaşmış doktorlar tarafından çözümlenmesi gereken bir cinsel sorundur. Aksi takdirde bilimsellikten uzak her yanlış uygulama kişilerin umutsuzluklarını bir miktar daha arttıracaktır. Günümüzde bilimsel ve etik vajinismus tedavi yöntemleri ile kesin çözüm mümkündür.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz