Eş Faktörü

Vajinismus Tedavisindeki Eş Direnci

Vajinismus Tedavisindeki Eş Direnci

Vajinismusta eşlerin tedaviye direnç göstermesi; tedaviyi gereksiz, anlamsız bulması, eşine kendisinden başka hiç kimsenin yardımcı olamayacağı gibi düşüncelerini sürekli olarak dile getirmesi özellikle bizim ülkemizde oldukça sık görülen bir durumdur.

Maalesef bu konuda bilgi sahibi olmayan pek çok eş sorunlarını kabul edip tedaviye bir an evvel başlamaktan çok, problemlerini redderek, hatta eşlerini küçümseyerek, destek olmak yerine tedavi almada caydırıcı davranabilirler. Belki de tedavi öncesinde eşlere bilgi vermek, bu sorunun tüm dünyada oldukça sık görülen bir cinsel problem olduğunu detaylı şekilde anlatmak ve kendi eşinde cinsel ilişki sırasındaki kasılmaların istem dışı gerçekleştiğini iyice anlatmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Eş direncini çözen bir vajinismus hastamızdan:

mrb süleyman bey ben sizinle epey zaman önce görüşmüştüm. Hatırlarsanız Konya Karaman’dan bir öğretmen arkadaşım sizde tedavi görmüştü ve çok memnun kalmıştı. Vajinismus ile ilgili evliliğim düzgün gitmediğini ve bebeğimin olduğunu tedavi için yanınıza geliceğimi söylemiştim. Vajinismus tedavisi için eşim izin vermemişti ama artık anlaştık. O da sorunumuzu kabul etti. Benim sorum muayene ücreti ve daha sonrasında seanslar dediğiniz ne kadar bana açık olarak fiyat söylermisiniz birde gelecek hafta rendevu ne zaman verebilirsiniz en kısa zamnda cvp verirseniz sevinirim size çok inanıyor çok güveniyorum saygılar…

Başka bir hastamız yine vajinismus tedavisi için eşinin ikna olmamasından yakınıyor:

Merhabalar ben eşimle evleneli 2.5 ay oldu fakat hala ilişkiye giremedik. Eşimle sevişme döneminde çok iyi ilerliyoruz fakat ne zaman ilişki kurmaya çalışsam beni itiyor, kendini kasıyor ve soruyorum ne oluyor diye bana sadece ben bilerek yapmıyorum çok korkuyor ve kendimi kasıyorum diyor..

Tabi bende çok sinirlenip bazen yapmamam gereken şeyleri yapıyorum… Bende artık her konu içinde bir bağ kurup yüzüne vuruyorum ve daha kötü bir hal alıyor.. Vajinismus tedavisi için en uygun sizi buldum fakat eşim bi türlü gitmek itemiyor, ben kendim yapacağım diyor ama oda olmuyor nasıl yaklaşıp size getirmeyi ikna edebilirim bilmiyorum…

Vajinismus sorunu yaşayan pek çok çift tedavilerini ertelemektedir. Bu ertelemedeki en büyük sebeplerden biri de eş faktörüdür.

Vajinismus hastalarının eşlerinin bir kısmı tedaviye inanmamakta, sorunu yalnızca kendilerinin aşabileceğini, asla başkalarının kendilerine yardım edemeyeceğini düşünmektedirler. “Başkası sana nasıl yardımcı olabilir ki, her şey senin elinde, sende bitiyor, başkası sana ne yapacak, beyninin içine çip mi yerleştirecek” gibi pek çok mesajı üzülerek duyduk. Bu tür yaklaşımlar son derece yanlıştır.

Vajinismus hastaları adeta karanlık dipsiz bir kuyuda dışarıya çıkmak için yardım bekleyen kişilere benzer. Dışarıya nasıl çıkacaklarını bilemeyen bu kişilere profesyonel yardım vermek şarttır. İşte, vajinismus terapistinin yaptığı da dışarıdan bir gözlemle kuyudaki kişiye “şuraya bas, buradan tut, şurası daha kestirme bir yol” demek, yani yol göstermektir. O kuyudan yine kişinin kendisi çıkacaktır. Bunun için güven şarttır. “Ben bu kuyudan çıkmak istemiyorum, kimse bana dokunmasın” diyen birisine yapılacak bir şey de yoktur. Öncelikle tedavi olmayı istemek ve tedavi şartlarını kabul etmek şarttır.

Özet olarak vajinismus sorunu yaşayan çiftlere; öncelikle sorunlarını kabul etmelerini ve vajinismus tedavisi için bir an önce yardım almalarını, asla zaman kaybetmemelerini öneririz. Aksi şekilde davranıldığında cinsel sorun büyüyecek, bir evlilik sorunu haline gelecektir.

Vajinismus hastaları da gebe kalabilir…
Bu çok mucizevi bir durumdur. Hiç ilişki olmaksızın veya yarım bir ilişki sırasında, dış genital alana dökülen meni içerisindeki spermler, yüzme hareketi ile birçok hastamızdaki gibi gebeliğe neden olabilir. Gebeliğin olması, bebeğin doğumu son derece güzel bir durum olsa da bu vajinismus sorununun bitmesini sağlamaz. Bu yüzden “nasıl olsa artık çocuğumuz da oldu, artık kimse bizden hesap da soramayacak” diye düşünen pek çok çift vajinismus tedavilerini yıllarca erteleyebilmektedirler.

Zamanla ertelenen, üstü örtülen ve görmezden gelinen bu sorun büyüyerek aldatma ve boşanmalara kadar giden bir sürecin başlangıcı olabilir.

VAJİNİSMUS EŞLERİNE MESAJLAR
Eğer ki eşiniz cinsel ilişki sırasında kendisini kasıyor ve ilişkiye engel oluyorsa bunu kesinlikle kendi istediği için yapmıyor. Geçmiş yaşantısında aldığı telkinler, cinsellikle ilgili olumsuz mesajlar buna sebeptir. Hiç kimse kendisini vajinismus yapmaz. Hiç kimse hastalığını kendisi seçmez. Bu tamamen elde olmayan nedenlere bağlıdır ve tedavi gerektirir. Eşinizin cinsel ilişki sırasında kendisini kasması sizi sevmediği, beğenmediği anlamına ise asla gelmez.

Vajinismus tedavisi doğru yerlerde mümkündür. Bunun için eşinizi anlamalı, sorununuzu bir çift olarak kabul etmeli ve tedavinizi geciktirmemelisiniz.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz