Vajinismus Tedavisi

Vajinismusta ‘Hasta Dostu’ Tedaviler

Günümüzde vajinismus tedavisi için uygulanan ‘Hasta Dostu’ tedavi yöntemleri ile kısa sürede kalıcı sonuca ulaşabilmek mümkün hale gelmiştir. Hasta dostu tedavilerde tedavi süresinin 2-3 gün kadar kısa sürmesi, vajinismus tedavilerinde ağrı- acı olmaması, yoğunlaştırılmış bir tedavi programı ile ve klasik parmak egzersizleri olmadan sonuca ulaşılması hastalar açısından tercih sebebi haline gelmiştir.

Vajinismusta Parmak Egzersizleri
Vajinismus tedavisinde klasik parmak egzersizlerinin amaçları, kadının kendi genital alanını tanıması ve vajinadaki kas kontrolünün sağlanmasıdır. Bir kısım hasta için parmak egzersizleri yararlar sağlayabilmekle birlikte, vajinismus hastalarının önemli bir kısmı için itici, zor ve sıkıcı bulunmakta; hatta pek çok vajinismus hastası için tedavileri bırakma sebebidir.

Bazı vajinismus eşleri tarafından da parmak egzersizleri itici ve cinsellikten soğutucu gelmektedir. Diğer taraftan parmak egzersizleri ile çözümler ortalama olarak 2 ile 6 ay arasında sürebilmektedir. Bazen de parmak egzersizine rağmen sonuca ulaşmak mümkün olamamaktadır.

Vajinismusta ‘Hasta Dostu Tedaviler’ neden tercih edilir?
Vajinismus hastalarının pek çoğu için aylarca, hatta yıllarca süren evliliğe rağmen ilişkinin olmaması çiftler açısından son derece yıpratıcı olmaktadır. Diğer taraftan çevreden gelen çocuk baskıları da sıkıntıları arttırmaktadır. O yüzden bir an evvel çözüm üretilmesi şarttır.

Vajinismusta ‘Hasta Dostu Tedaviler’ :
– Ortalama olarak 2 veya 3 gün içerisinde sonuca ulaşmak mümkündür.
– Hastalar genelde her gün üst üste tedavilere alınır.
– Günde 1.5-2 saatlik yoğunlaştırılmış bir tedavi programı uygulanır.
– Tedaviler süresince ağrı, acı kesinlikle YOKTUR.
– Tedavilerde ‘sistematik duyarsızlaştırma’ tekniğine dayalı Bilişsel Davranışsal Cinsel Terapiler uygulanır.
Parmak egzersizleri YOKTUR.
– Egzersizler, cinsel terapi konusunda uzman bayan eğitmenler eşliğinde klinik ortamında uygulatılmaktadır.
Eş katılımı da zorunlu değildir, hastalar seanslar sonrasında tüm korku ve kasılmalarını yenebilmekte, henüz ilişkiye girmeden dahi kendilerini ilişki için hazır hissetmektedirler.

Son yıllarda pek çok vajinismus hastasına umut ışığı olan vajinismusta ‘hasta dostu’ tedavi yöntemlerinin yaygınlaşması ve rutine girmesi için bu konudaki kontrollü bilimsel çalışmaların da artması gerekmektedir.

Vajinismus tedavileri müessesemizde Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ eşliğinde uygulanmaktadır.

Vajinismusta 'Hasta Dostu' Tedaviler

Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz