Tedaviye Başlarken

Vajinismusta Hipnoz Tedavisi Uygulaması

Vajinismusta Hipnoz Tedavisi Uygulaması

Vajinismusta hipnoz tedavisi (hipnoterapi) son yıllarda kullanılan tedavi seçeneklerinden birisidir. Hipnoz, vajinismus tedavilerinde bilişsel ve davranışsal cinsel terapilere ek olarak uygulandığında tedavi sürecini kısaltmakta ve tedaviyi kolaylaştırmaktadır. Hipnoz kişilerde rahatlamayı arttırır, özgüveni yükseltir, kaygıları azaltır ve gevşemeyi sağlar.

Hipnoz Nedir?

Hipnoz, kişinin bilinç dışına yapılan bir yolculuktur. Bu nedenle hipnoz altında verilen mesajlar son derece etkili olmaktadır. Ancak burada unutulmaması gereken önemli bir nokta da “hipnozun hiçbir zaman tek başına bir tedavi yöntemi olmadığı, davranışsal-bilişsel terapilere ek olarak uygulandığında etki sağladığıdır.

Bir hastamızdan:

İyi akşamlar doktor bey, Bende bir vajinismus hastasıyım. yaklaşık 5 yıllık evliyim.ilk zamanlar ağlama krizleri ve eşimi itmeler vardı. Eşim sağ olsun çok anlayışlı davrandı ve bugüne kadar geldik. Şu anda penisin yarısını alabiliyorum ancak daha ileriye gidemiyoruz. Canım acıcak diye kasılıyorum ve doğal olarak canım acıyor. Açıkçası artık dayanamıyorum ve moralim sıfır. Bu arada evliliğimin ilk yılında jinekoloğa itmiştim ve fiziksel hiçbir sorunun olmadığını söylemişti. biraz gerilmiştim ama muayene olabildim. (hemde uslu şekilde:))

Parmak egzersizleri benim için mantıklı gelmiyor. Çünkü parmak egzersizinde kontrol bende. ama devreye eşim girdiğinde her  ne kadar eşim benim yönlendirmelerimi dikkate almaya özen gösterse de rahat bırakamıyorum kendimi. Kısaca korkuyla sorunum var. Sizde hipnoterapi ile birlikte ne tür bir tedavi uygulanıyor. Biraz daha ayrıntı verebilir misiniz? Bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim..

Kendi başınıza parmakla çalışıp eşinize izin vermemeniz eşinizle ilgili bir güven sıkıntısına işaret etmektedir. Hastalarımıza uyguladığımız vajinismus egzersizleri arasında parmak egzersizleri bulunmamaktadır. Çünkü parmak egzersizleri pek çok hasta tarafından zor, sıkıcı ve iticidir; çoğu zaman da vajinismus tedavisini bırakma sebebidir. Diğer taraftan parmak egzersizi yapabilen hastaların bir kısmındaki cinsel ilişki sorunu devam etmektedir.

Tüm bu nedenlerden dolayı  vajinismus hastalarımız için PARMAK EGZERSİZİ YOKTUR. Uyguladığımız vajinismus tedavisi son derece rahat, kolay ve ağrısız yöntemlerden oluşmaktadır. Bu nedenle biz, bu cinsel terapilere “hasta dostu” tedaviler adını vermekteyiz.

Siz kısmi birleşme sağladığınızdan, hipnoz tedavisi, eşli çalışma ve bir miktar gevşemenin arttırılması ile kolay bir şekilde cinsel sorununuz çözümlenebilir.

Vajinismus için hipnoz tedavisi nedir?

Şimdi gelelim hipnoterapiye. Hipnoz tedavileri vajinismus tedavisinde kullanılan alternatif yöntemlerden birisidir. Hipnoz tedavisindeki amaç kişinin rahatlaması, gevşemesinin sağlanması, öz güveninin arttırılması, bazen de cinsel ilişkiyi hayal ettirerek bilinçaltındaki korkuların giderilmesidir. Hipnoz tedavileri vajinismus hastalarının sorunlarından kurtulmalarını hızlandırmakta, tedavileri kolaylaştırmaktadır. Hipnoza bağlı olarak hastanın uyumu da artmaktadır. Tüm bu nedenlerle vajinismusta hipnoz tedavisi yapılabilir.

Yalnız, burada unutulmaması gereken bir nokta vardır. Hipnoz hiçbir zaman hiçbir psikolojik sorunun giderilmesinde tek başına bir tedavi seçeneği değildir. Vajinismusta da ancak bilişsel-davranışsal cinsel terapilere ek olarak uygulanıldığı zaman değerlidir, anlamlıdır. Aksi takdirde hastaları yalnızca hipnoz yaparak evlerine göndermek başarı sağlamaz.

Vajinismusta kimler hipnoz için uygundur?
Hipnoz herkese yapılabilir. Ancak hipnotize edilecek kişinin hipnoz tedavisine inancı, güveninin yanı sıra hipnozu yapacak olan terapiste de güveni son derece önemlidir. Vajinismus tedavisi amacıyla yapılan hipnozda çok fazla derinlik şart değildir. Hafif bir rahatlama bile tedaviyi olumlu yönde etkileyebilir.

Biz hipnoz tedavisini yalnızca ileri düzey korkuları olan, ileri derecedeki vajinismus hastalarımızda uygulamaktayız. Hipnoterapi için kişinin rızası (onay vermesi) şarttır.

Deneyimli kişiler tarafından yapıldığında hipnozun hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Hipnoz altındaki kişinin bilinci açıktır; yani hipnoz bir uyku hali değildir. Bu nedenle uyanamama gibi bir durum da söz konusu değildir.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz