Tedaviye Başlarken

Vajinismusta Yanlış Tedaviler Sorunu Arttırır

Vajinismusta Yanlış Tedaviler Sorunu Arttırır

Yanlış uygulanan, gelişigüzel yapılan vajinismus tedavileri umutsuzlukları arttırır. Doğru adrese ulaşmak, o yüzden son derece önemlidir. Vajinismus tedavisi Master and Johnson’ın da belirttiği gibi ‘’kişiye özel’’ yani bireyselleştirilmiş bir program dâhilinde olmalıdır. Bu konudan muzdarip pek çok hasta bulunmaktadır. Vajinismus hastaları adeta “denize düşen yılana sarılır” misali pek çok yöntemleri denemektedirler.

Yanlış yöntemlerden muzdarip olan bir hastamız:

Merhaba, 4 yıllık evliyim ve vajinusmus rahatsızlığım var ileri derecede vajinusmus ağır vaka tanım var. 8 ayrı Kadın Doğum uzmanına göründüm. Jeller, kas gevşeticiler, kitaplar, nefes teknikleri, kegel egzersizleri vs… Kendi başıma çözemeyince konusunda uzman bir psikiyatrdan 1 yıl gibi bir zaman dilimi tedavi gördük. Eşli ödevler, parmak egzersizleri kitap okumalar, gevşemeler, yama çizme vs. Hipnoterapi dışında aklınıza gelebilecek her türlü tedaviyi gördüm ilaçlar sonuçta çözülmedi.

Psikiyatrımız sorunumuz için birlikte daha fazla ilerleme kaydedemeyeceğimizi söyledi. Bunun üzerine kızlık zarını aldırarak botoks uygulaması da yaptırdık. Lokal anestezi altında ilişki de sonuçsuz kaldı. Hem ümitlerimiz hem de inancımız tükendi. Siz, bizim için ne yapabilirsiniz ve benim durumumdaki ağır vajinusmus vakalarının tedavisi ortalama kaç gün sürer. Çalışıyorum, vajinismus tedavisi ile ilgili bilgi verirseniz, kendimi ayarlayıp randevu almak isterim. İyi çalışmalar hoşçakalın.

Vajinismus sorunu doğru bilimsel vajinismus tedavi yöntemleri ile çözüme kavuşur. Çözülmeyen olgularda aldatma veya boşanma gibi durumlar sık olarak ortaya çıkmaktadır.

Bir Hastamızdan:

Merhaba Suleyman Bey , Bu sorunum yüzünden 2 ,5 sene önce 2 sene süren evliliğim vajinismus sorunum yuzunden bitti. Daha sonra tekrar 2 sene bir iliskim oldu ve o da bu sorun yuzunden bitti. Su an yeni bir iliskim var ve tekrar bu sorunu yasamak istemiyorum Cok mutsuz ve umutsuzum bu konuda yipranmisligimda cabasi … Artik uykularim kaciyor. Evliligim süresince 6 seans psikologa gittim ama yetersiz geldi , parmak çalismalari inanin beni daha da soguttu . En kisa sürede islerimi ayarlayip vajinismus tedavisi için sizden randevu alacagim ve Ankara ‘ya gelecegim … Saygilarimla …

Başka bir hastamızın yorumu:

Beş aylık evliyim ve sorunum vajinismus. Üniversite mezunu eğitimli bir insan olmama rağmen sorunumun üstesinden gelemiyorum.Evliliğimin 7.gününde balayı sona erdiği gibi jinekolojik bir sorunum olup olmadığını anlamak için jinekoloğa gittim.Yapılan kısa kontrolde bile oldukça tedirgin ve ağlamaklı oldum.Kontrolün ardından görünen bir sıkıntının söz konusu olmadığı durumun psikolojik olduğu konusunda jinekolog tarafından ilgili hastanenin psikiyatri bölümüne yönlendirildim.Kişi daha durumu 3 dk bile anlatamadan bana anti-depresan ve  bazı tuvalet egzersizleri vererek yolladı.Eşimle 10 yıldır arkadaşız,çok anlayışlı çok sabırlı bir insan.Ancak eşim benim için ilk olduğu gibi bende eşim için aynı durumdayım.Sorun daha fazla büyümeden çözmek istiyorum.İlişki sırasında korkuyla beraber eşimi kendimden uzaklaştırıyorum.Çok yoğun bir iş temposu içerisinde çalışıyorum.Sizden vajinismus tedavisi ve süreçle ilgili bilgi rica ediyorum. Doktor bey mutlu sağlıklı bir ilişki için yardımınızı rica ediyorum.Şimdiden teşekkürler.

Vajinismus tedavilerinde uygulanan modern ve bilimsel tedavi teknikleri ile çözüm kaçınılmazdır. Yanlış, bireye özgü olmayan tedavi yöntemleri sorunun çözülememesine ve maalesef zamanla daha da büyümesine neden olmaktadır.

Yazar Hakkında

Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1969 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da, Liseyi ise dereceyle kazandığı fen lisesi sınavından sonra İzmir Fen Lisesi’nde okudu.

Yorum Yaz